Firma » Prawo
Majątek wspólny małżonków
Zobacz więcej zdjęć » |
W przypadku, gdy małżonkowie nie chcą posiadać majątku wspólnego (jego posiadanie wiąże się z odpowiedzialnością za długi małżonka), można jeszcze przed ślubem lub też po jego zawarciu podpisać intercyzę - umowę zawarta przed notariuszem, ustanawiającą rozdzielność majątkową. Koszt sporządzenia intercyzy określa taksa notarialna - jest to nie więcej niż 400 zł.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Co po ślubie wchodzi w skład wspólnoty majątkowej? Wspólność ustawowa obejmuje wszystkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa. W skład majątku wspólnego, który później staje się przedmiotem podziału, wchodzą zarówno przedmioty majątkowe nabyte przez oboje małżonków jak i przedmioty majątkowe nabyte przez któregokolwiek z małżonków w czasie trwania wspólności ustawowej.
Pod pojęciem przedmiotu majątkowego kryją się rzeczy tworzące majątek wspólny, do których zalicza się także prawo własności, ograniczone prawa rzeczowe, wierzytelności, itp. Na majątek wspólny składają się też wszelkie aktywa. Co istotne pasywa - lub inaczej długi - nie wchodzą w skład tego majątku.
Kodeks rodzinny zaznacza dodatkowo, iż w skład majątku wspólnego wchodzą też pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków; dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków; środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków; kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Nadesłał:
nnbobak
|
Komentarze (0)