Firma » System prawny

Majątek wspólny małżonków

Majątek wspólny małżonków
Zobacz więcej zdjęć »
Majątek wspólny nastaje wraz z zawarciem aktu małżeństwa pomiędzy dwoma osobami. Od tej pory wszystko co zakupią, zarobią lub z czego czerpać będą korzyści materialne wejdzie w skład ich majątku wspólnego.

W przypadku, gdy małżonkowie nie chcą posiadać majątku wspólnego (jego posiadanie wiąże się z odpowiedzialnością za długi małżonka), można jeszcze przed ślubem lub też po jego zawarciu podpisać intercyzę - umowę zawarta przed notariuszem, ustanawiającą rozdzielność majątkową. Koszt sporządzenia intercyzy określa taksa notarialna - jest to nie więcej niż 400 zł.

Co po ślubie wchodzi w skład wspólnoty majątkowej? Wspólność ustawowa obejmuje wszystkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa. W skład majątku wspólnego, który później staje się przedmiotem podziału, wchodzą zarówno przedmioty majątkowe nabyte przez oboje małżonków jak i przedmioty majątkowe nabyte przez któregokolwiek z małżonków w czasie trwania wspólności ustawowej.

Pod pojęciem przedmiotu majątkowego kryją się rzeczy tworzące majątek wspólny, do których zalicza się także prawo własności, ograniczone prawa rzeczowe, wierzytelności, itp. Na majątek wspólny składają się też wszelkie aktywa. Co istotne pasywa - lub inaczej długi - nie wchodzą w skład tego majątku.

Kodeks rodzinny zaznacza dodatkowo, iż w skład majątku wspólnego wchodzą też pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków; dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków; środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków; kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nnbobak

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 10 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »