Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Czym nawadniać maluszka w upalny dzień?

Czym nawadniać maluszka w upalny dzień?
Zobacz więcej zdjęć »
Upały dają się we znaki wszystkim, także maluszkom. W okresie wysokich temperatur wielu rodziców zastanawia się, czym i czy w ogóle należy je nawadniać. Woda, soczki, a może herbatki dla niemowląt? Sprawdzamy, co będzie najlepszym wyborem.

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzieci do 6. miesiąca życia należy karmić wyłącznie piersią. Trzeba przy tym pamiętać, że mleko mamy zaspokaja nie tylko głód, ale również gasi pragnienie, dlatego w pierwszym półroczu życia malucha nie ma potrzeby dodatkowego nawadniania.Nawadnianie dziecka – kiedy jest koniecznością?

Zastanawiasz się, kiedy podawać wodę, soki i specjalne herbatki dla niemowląt? Malucha można zacząć dopajać podczas rozszerzania diety – nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia życia i nie później niż przed 26. tygodniem.Woda, herbatka ziołowa czy soki?

Wiesz już, że niemowlęcia poniżej 6. miesiąca życia nie trzeba dodatkowo nawadniać. Jednak co podawać nieco starszemu maluchowi, który właśnie wszedł w etap rozszerzania diety?

  • Herbatki dla niemowląt

Owocowe lub ziołowe herbatki dla niemowląt to częsty wybór rodziców. Szczególnie popularne są produkty w formie granulek, które można zalać ciepłą lub chłodną wodą, co skraca czas przyrządzania napoju.

Pamiętaj, aby herbatkę przygotowywać zawsze bezpośrednio przed podaniem. Ważne jest też, aby stosować się do zaleceń producenta – przede wszystkim w zakresie sposobu przyrządzania oraz zalecanej dziennej porcji. Herbatki w formie granulek mogą być źródłem cukru, dlatego należy ograniczyć ich podawanie do minimum.

  • Soki owocowe

Soki owocowe to po herbatkach najchętniej wybierane płyny. Dostarczają wielu cennych witamin i minerałów, ale zawierają też sporo cukrów prostych, dlatego dzienna dawka nie powinna przekraczać 150 ml – łącznie z porcją owoców. Należy pamiętać, żeby wybierać soki bez dodatku cukru.

  • Woda

Woda wydaje się najlepszym wyborem, ponieważ skutecznie gasi pragnienie. Ponadto nie zawiera cukrów i innych dodatków, dlategopowinna być głównym napojem w diecie zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Jak często podawać dziecku płyny?

Ważny jest nie tylko rodzaj podawanych napojów, ale również częstotliwość nawadniania. Szacuje się, że dziecko po ukończeniu 6. miesiąca życia może potrzebować nawet 4-krotnie więcej płynów niż osoba dorosła. Zaleca się, aby maluchowi do 12. miesiąca życia podawać ich ok. 800 ml dziennie, zaś dzieciom do 3. roku życia – nawet 1300 ml na dobę.

Niedostateczne spożycie płynów przez maluszka może skutkować odwodnieniem. Stan ten poznasz po objawach takich jak rozdrażnienie, senność, zmniejszona ilość oddawanego moczu i sucha skóra.

Jeżeli masz wątpliwości związane z dodatkowym nawadnianiem malucha, skonsultuj się z pediatrą. Lekarz chętnie posłuży radą i pomoże rozwiać wszelkie obawy.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »