Gospodarka » Maszyny
Czym są i kiedy skorzystać z narzędzi skrawających
Zobacz więcej zdjęć » |
Definicja narzędzi skrawających
Skrawanie jest procesem obróbki ubytkowej, do wykonania którego użytkuje się narzędzi skrawających. Celem ich powstania jest znaczące ułatwienie zdejmowania (czyli inaczej mówiąc skrawania) niewielkich fragmentów materiału, który poddawany zostaje obróbce. W wyniku użytkowania narzędzi skrawających wytwarzane zostają wióry będące efektem zdzierania nadmiaru materiału poddawanego obróbce. Inna nazwa narzędzi skrawających to „narzędzia do obróbki ubytkowej”. Narzędzia skrawające są powszechnie używane w wielu branżach i to właśnie dzięki nim możliwe jest kształtowanie różnego rodzaju powierzchni: drewna, metali, tworzyw sztucznych. Wyróżniają się wysoką precyzją i niezawodnością, a dodatkowo – w zależności od ich rodzaju i modelu – są powszechnie dostępne.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Podział narzędzi skrawających
Narzędzia skrawające można podzielić na kilka kryteriów. Pierwszy podział obejmuje sposób ich działania i tu wyróżnia się takie narzędzia jak frezy, gwintowniki, wiertła, noże tokarskie, narzynki, wiertła, pogłębiacze, ściernice oraz przeciągacze. Druga kategoria to podział z uwagi na rodzaj zastosowania gdzie wyróżnia się narzędzia skrawające mające zastosowanie uniwersalne oraz takie, które przeznaczone są do wykonywania specjalnych czynności. Trzeci podział do podział ze względu na rodzaj siły, która napędza narzędzie, czyli napęd ręczny lub maszynowy. Wyróżnia się także podział ze względu na rodzaj obróbki (zdzieraki do obróbki zgrubnej oraz wykańczaki do obróbki powierzchniowej), ze względu na kształt obrabianej powierzchni (narzędzia zwykłe, narzędzia kształtowe, narzędzia obwiedniowe do których należy zaliczyć frezy, głowice frezowe, noże, narzędzia do obróbki kół zębatych).
Zastosowanie narzędzi skrawających
Najczęściej narzędzia skrawające użytkowane są w procesach frezowania, wiercenia oraz gwintowania. Frezowanie definiuje się jako obróbka skrawaniem gdzie za ruch obrotowy odpowiada właśnie narzędzie skrawające, a za ruch posuwowy przedmiot obrabiany. Wiercenie nazywane jest skrawaniem w pełnym materiale. D o realizacji tego procesu wykorzystuje się wiertła, dzięki którym możliwe jest uzyskanie otworu zwykle o przekroju kołowym(choć możliwe jest – dzięki użyciu specjalistycznych wierteł – uzyskanie innego otworu niż kołowy). Z kolei gwintowaniem nazywa się proces, w trakcie którego kształtowany jest otwór (czyli gwint wewnętrzny) lub też kształtuje się powierzchnia walcowego przedmiotu (gwint zewnętrzny).
Więcej informacji na stronie YG-1
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)