Gospodarka » Narzędzia

Czym są koronki rdzeniowe?

Czym są koronki rdzeniowe?
Zobacz więcej zdjęć »
Koronki rdzeniowe należą do najczęściej wykorzystywanych narzędzi w wierceniach inżynierskich oraz geologicznych. Doskonale dają sobie radę w każdych warunkach, niezależnie od poziomu trudności oraz skali wiercenia. Stosowane mogą być zarówno podczas realizacji prac na sucho, jak i na mokro.

Nadają się do wiercenia w murze i żelbetonie, a także wielu innych materiałach. Znajdują zastosowanie w rzemiośle metali, przemyśle oraz różnych instalacjach.

Dobór koronki rdzeniowej 

Największy wpływ na efektywność koronki rdzeniowej mają wysokiej jakości segmenty diamentowe, pozwalające na uzyskanie bardzo długiego czasu pracy urządzenia. W sposób znaczący decydują one także o jego wydajności. Dobór koronki wiertniczej powinien być uzależniony od typu przewiercanego materiału, a także technicznych możliwości sprzętu wiertniczego. Dotyczy to zwłaszcza optymalnych zakresów prędkości obrotowych, regulacji prędkości posuwu czy nacisku na przyrząd. Koronki zwykle gotowe są do pracy bezpośrednio po zaostrzeniu segmentów. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Forma koronki rdzeniowej

Koronki rdzeniowe mogą występować w bardzo zróżnicowanym kształcie, a także odmiennym rozmieszczeniu kanałów płuczkowych czy ostrzy tnących. Wynika to bezpośrednio z fizyczno-mechanicznych właściwości skał, do wiercenia których są one przygotowywane. Rozmieszczenie ostrzy musi gwarantować możliwość równomiernego wiercenia materiału na całej jego powierzchni. Nie zależy to natomiast od typu ostrza, np. w postaci diamentu ziarnistego, impregnatu diamentowego czy węglika spiekanego. 

Zbrojenie i konstrukcja koronki 

Przeważnie stosowane są koronki z matrycami zbrojonymi diamentami ziarnistymi, o nieregularnej wielkości ziaren. W przypadku skał miękkich stosuje się koronki rdzeniowe gruboziarniste, dla skał o średniej twardości oraz twardych - średnioziarniste, dla skał spękanych - średnio-drobnoziarniste, a dla skał bardzo twardych i zwięzłych - drobnoziarniste. Odpowiednia konstrukcja segmentów z wysoką zawartością diamentu i specjalnego spoiwa, pozwala na osiągnięcie długiej żywotności oraz wysokiej wydajności procesu wiercenia.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »