Gospodarka » Maszyny
Czym się kierować przy wyborze tokarki konwencjonalnej?
Zobacz więcej zdjęć » |
Tokarka konwencjonalna – dlaczego warto wyposażyć w nią firmę?
W większości nowoczesnych zakładów stawia się na maszyny CNC, które są nie tylko bardzo wydajne, ale też – pracując pod kontrolą komputera – precyzyjne. Pomimo ich niewątpliwych atutów tych urządzeń, specjaliści od obróbki materiałów uważają, że w każdej takiej firmie powinna się też znaleźć dobra tokarka konwencjonalna. Dlaczego?
Otóż możliwości pracy na takim urządzeniu są takie same, jak w przypadku modeli CNC. Jednocześnie tokarki konwencjonalne są tańsze, gdyż te najprostsze można kupić już za kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego są świetnym wyborem do małych warsztatów i firm, w których realizuje się produkcję seryjną na niewielką skalę.
Tokarki konwencjonalne wymagają wprawdzie ręcznego ustawiania parametrów obróbki i stałego nadzorowania jej przebiegu. Przy produkcji seryjnej nie ma to większego znaczenia dla wydajności pracy, gdyż jest wykonywane tylko raz, na początku cyklu. Ponadto każdy producent tokarek wyposaża maszyny w wiele usprawnień, takich jak elektroniczna regulacja prędkości wrzeciona, możliwość ustawienia stałej prędkości skrawania, hamulec awaryjny czy falownik. Ten ostatni poprawia wydajność energetyczną maszyny i umożliwia jej płynną pracę.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Tokarka konwencjonalna
Czym różnią się tokarki konwencjonalne?
Jeśli w firmie ma się pojawić tokarka konwencjonalna, należy zadbać, aby była to maszyna dobra i dostosowana do konkretnych cech procesu produkcyjnego. Dostępność tych maszyn jest bardzo duża, podobnie jak różnorodność ich konstrukcji i parametrów technicznych. Dlatego przed wyborem modelu do zakładu warto zapoznać się z jej rodzajami i możliwościami. Pod względem budowy tokarki konwencjonalne dzieli się na:
- kłowe – stołowe, uniwersalne, produkcyjne, ciężkie, wielonożowe, do obróbki gładkościowej, kopiarki,
- tarczowe,
- rewolwerowe,
- karuzelowe,
- półautomaty.
Ponadto tokarka konwencjonalna może być przeznaczona do zadań specjalnych. Zazwyczaj jest ona przystosowana do wykonywania obróbki konkretnych elementów stosowanych w danej branży – w kolejnictwie, hutnictwie czy przemyśle zbrojeniowym. Producent tokarek konwencjonalnych może też konstruować maszyny uchwytowe, w których zasada pracy polega na obróbce przedmiotu umieszczonego w specjalnym uchwycie – poziomym lub pionowym
Jak dobrać rodzaj tokarki konwencjonalnej do typu obróbki?
Tokarki konwencjonalne mogą wykonywać wiele czynności: począwszy od obróbki zgrubnej, przez wiercenie i rozwiercanie, przecinanie, wytaczanie, po toczenie wzdłużne i poprzeczne. Za pomocą takich maszyn można też wykonywać toczenie gwintów, stoków przy skróconym suporcie lub przesuniętym poprzecznie koniku, toczenie kopiowe czy kształtowe. Tak szeroki zakres możliwości w połączeniu z różnorodnością konstrukcji maszyn sprawia, że wybór dobrej tokarki konwencjonalnej nie jest prosty.
Pierwszym krokiem jest określenie potrzeb zakładu. Jeśli podstawę stanowi obróbka zgrubna czy wykańczająca przedmiotów o złożonych kształtach, warto sięgnąć po tokarki konwencjonalne rewolwerowe. Tokarka konwencjonalna tarczowa sprawdzi się przy produkcji kół zamachowych i pasowych czy tarcz o niezbyt dużych wymiarach. Natomiast tam, gdzie obrabia się elementy o dużych gabarytach, niezbędna będzie tokarka ciężka.
Stół roboczy tokarki
Dobra tokarka konwencjonalna – na co zwrócić uwagę?
Jednym z czynników wyboru maszyny jest to, jaki producent tokarek konwencjonalnych ją wykonał. Konstruowanie takich urządzeń wymaga doskonałej znajomości materiałów i technologii, gdyż gotowe urządzenia muszą się sprawdzać w trudnych warunkach pracy. Dlatego solidne firmy dbają o renomę i dokładają starań, aby ich sprzęt był niezawodny. Stąd też wybór tokarki do firmy warto rozpocząć od zdefiniowania pożądanej marki.
Po jej wyborze i określeniu potrzeb produkcyjnych zakładu niezbędne jest zwrócenie uwagi na parametry samej maszyny. Do tych najistotniejszych zaliczają się między innymi:
- rozstaw kłów (tokarki konwencjonalne kłowe),
- rodzaj uchwytów (w tokarkach uniwersalnych uchwytowych są montowane uchwyty trzy- i czteroszczękowe, uchwyty z niezależnym ustawieniem szczęk, mocowane na wrzecionie lub przez tarczę zbierakową),
- sposób mocowania narzędzi (np. imak czteronożowy lub jednonożowy szybkozmienny),
- szerokość łoża,
- średnica obrotu nad łożem,
- obrót wrzeciona w milimetrach,
- prędkość obrotowa wrzeciona (od 16 do 75 obr./min),
- moc silnika (szczególnie w przypadku tokarek ciężkich).
Dobra tokarka konwencjonalna powinna wyróżniać się solidnością konstrukcji. Dlatego do atutów zaliczają się sztywna konstrukcja wrzeciennika i łoża z mostkiem, żeliwny korpus czy hartowane prowadnice i koła wrzeciennika.
Obróbka skrawaniem na tokarce
Nie bez znaczenia przy wyborze maszyny jest też jej dodatkowe wyposażenie. Dobry producent tokarek konwencjonalnych zazwyczaj zaopatruje je w usprawnienia i oprzyrządowanie, które ułatwią prace, poprawią jej wydajność i precyzję, a jednocześnie zapewni komfort operatorowi. Poza wyposażeniem standardowym, do którego zaliczają się np. zegar do gwintów, tuleje redukcyjne, uchwyty samocentrujące, oświetlenie czy klucze obsługowe, tokarka konwencjonalna może też mieć wyposażenie specjalne. Są to np. kieł obrotowy do konika, uchwyty do obróbki prętów, fortunka szlifierska i wiele innych detali.
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)