Dom » Budownictwo
Dach, który oddycha. Paroprzepuszczalność
Należy pamiętać, że dachu nie traktujemy tylko jako konstrukcji drewnianej i pokrycia, ale jako przegrodę dachową składającą się z wielu produktów. Jednym z ważniejszych i pełniącym wiele funkcji jest warstwa wstępnego krycia.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Wysokiej jakości membrana dachowa stanowi część przegrody dachowej, zaprojektowanej przez architekta tak, aby spełniała wymogi izolacyjności cieplnej zawarte w normach budowlanych. Membrana zastosowana w przegrodzie dachowej ma kilka zadań. Od strony pokrycia dachowego odpowiada za wiatroizolacyjność, a także zabezpiecza przed wilgocią, która może dostać się pod pokrycie np. z roztopionego śniegu czy podczas ulewy i silnego wiatru. Natomiast od strony wnętrza budynku odpowiada za odprowadzenie pary wodnej do kanału wentylacyjnego rozpoczynającego się w okapie a kończącego się w kalenicy. Dzięki temu zapobiega zawilgoceniu termoizolacji oraz elementów konstrukcji więźby dachowej i w efekcie - możliwej korozji biologicznej.
Czym jest paroprzepuszczalność membran?
Paroprzepuszczalność danego materiału to nic innego jak jego zdolność do transportu pary wodnej. Właśnie ze względu na ten parametr folie dachowe dzielimy na membrany wysokoparoprzepuszczalne i folie niskoparoprzepuszczalne.
Dziś większość inwestorów decyduje się na membrany wysokoparoprzepuszczalne, które wypadają korzystniej na tle niedawnej konkurencji, zapewniając dłuższą żywotność i prawidłowe funkcjonowanie dachu. Membrany wysokoparoprzepuszczalne powinny charakteryzować się współczynnikiem Sd mniejszym niż 0,2 m. Im mniejsza wartość współczynnika Sd, tym większy jest stopień paroprzepuszczalności. Folie niskoparoprzepuszczalne obecnie są coraz rzadziej używane, czasami stosuje się je na poddaszach nieużytkowych, ponieważ posiadają dosyć niską zdolność do przepuszczania pary wodnej - nie przekraczającą 100g/m² w ciągu 24 godzin (współczynnik Sd w ich przypadku wynosi kilka, kilkanaście metrów).
Nadesłał:
SUPERDEKARZ
|
Komentarze (0)