Dom » Budownictwo

Dach, który oddycha. Paroprzepuszczalność

Współczesny inwestor nie powinien mieć problemów z wyborem pojedynczych produktów czy systemu przed rozpoczęciem budowy wymarzonego domu, a w szczególności dachu, który jest jednym z najważniejszych elementów bryły budynku.

Należy pamiętać, że dachu nie traktujemy tylko jako konstrukcji drewnianej i pokrycia, ale jako przegrodę dachową składającą się z wielu produktów. Jednym z ważniejszych i pełniącym wiele funkcji jest warstwa wstępnego krycia.

Wysokiej jakości membrana dachowa stanowi część przegrody dachowej, zaprojektowanej przez architekta tak, aby spełniała wymogi izolacyjności cieplnej zawarte w normach budowlanych. Membrana zastosowana w przegrodzie dachowej ma kilka zadań. Od strony pokrycia dachowego odpowiada za wiatroizolacyjność, a także zabezpiecza przed wilgocią, która może dostać się pod pokrycie np. z roztopionego śniegu czy podczas ulewy i silnego wiatru. Natomiast od strony wnętrza budynku odpowiada za odprowadzenie pary wodnej do kanału wentylacyjnego rozpoczynającego się w okapie a kończącego się w kalenicy. Dzięki temu zapobiega zawilgoceniu termoizolacji oraz elementów konstrukcji więźby dachowej i w efekcie - możliwej korozji biologicznej.

 

Czym jest paroprzepuszczalność membran?

Paroprzepuszczalność danego materiału to nic innego jak jego zdolność do transportu pary wodnej. Właśnie ze względu na ten parametr folie dachowe dzielimy na membrany wysokoparoprzepuszczalne i folie niskoparoprzepuszczalne.

Dziś większość inwestorów decyduje się na membrany wysokoparoprzepuszczalne, które wypadają korzystniej na tle niedawnej konkurencji, zapewniając dłuższą żywotność i prawidłowe funkcjonowanie dachu. Membrany wysokoparoprzepuszczalne powinny charakteryzować się współczynnikiem Sd mniejszym niż 0,2 m. Im mniejsza wartość współczynnika Sd, tym większy jest stopień paroprzepuszczalności. Folie niskoparoprzepuszczalne obecnie są coraz rzadziej używane, czasami stosuje się je na poddaszach nieużytkowych, ponieważ posiadają dosyć niską zdolność do przepuszczania pary wodnej - nie przekraczającą 100g/m² w ciągu 24 godzin (współczynnik Sd w ich przypadku wynosi kilka, kilkanaście metrów).  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

SUPERDEKARZ

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 115178 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )