Dom » Budownictwo

Dekalog konserwacji drewna

Dekalog konserwacji drewna
Zobacz więcej zdjęć »
Drewno jest bardzo lekkim, lecz wytrzymałym materiałem budowlanym. Swoje zastosowanie znajduje też w ogrodach (tarasy, altany, meble ogrodowe itd.), ale również we wnętrzach naszych domów. Odpowiednio pielęgnowane będzie nas cieszyć pięknym wyglądem przez długie lata.
Planując zabrać się za konserwację drewna, należy zapoznać się z podstawowymi zasadami, by uniknąć błędów i ułatwić sobie pracę. W dziesięciu krokach, o tym jak należy postępować z drewnem opowiada Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. 
 

Drewno jest bardzo lekkim, lecz wytrzymałym materiałem budowlanym. Swoje zastosowanie znajduje też w ogrodach (tarasy, altany, meble ogrodowe itd.), ale również we wnętrzach naszych domów. Odpowiednio pielęgnowane będzie nas cieszyć pięknym wyglądem przez długie lata. Planując zabrać się za konserwację drewna, należy zapoznać się z podstawowymi zasadami, by uniknąć błędów i ułatwić sobie pracę. W dziesięciu krokach, o tym jak należy postępować z drewnem opowiada Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

1. Przygotowanie podłoża

Jeśli nie mamy surowego drewna, musimy zadbać by podłoże przeznaczone do malowania było czyste, suche i odtłuszczone. Zaczynamy od usunięcia starych, łuszczących się powłok oraz wierzchniej warstwy zszarzałego drewna. Następnie należy odpowiednio je wyrównać papierem ściernym (najlepiej o gradacji 120), przeszlifować jeżeli zachodzi taka konieczność, a następnie odpylić za pomocą wilgotnej ściereczki.

2. Sprawdźmy pogodę

Większość produktów ochrony drewna na rynku jest odporna na deszcz dopiero po 12 godzinach od położenia warstwy. Jeśli w tym czasie spadnie deszcz – preparat zostanie zmyty, a na drewnie zostaną zacieki. Dlatego w przypadku ryzyka opadów warto nabyć produkt szybkoschnący, który gwarantuje odporność na deszcz już po godzinie od zastosowania.

3. Czytajmy etykiety

Zdarza się, że użytkownik kupując konkretny produkt nie czyta rekomendacji producenta i jest niezadowolony z końcowego efektu. Polecam zapoznać się informacjami podanymi na etykietach o właściwościach produktu i sposobie ich aplikacji przed podjęciem pracy, ponieważ pozwoli to nam osiągnąć pożądany efekt. Jeśli takie dane nie widnieją na produkcie, to lepiej ich unikać.

4. Zabezpieczenie przed biokorozją

Wszyscy producenci środków ochrony drewna zalecają stosowanie gruntów chroniących przed biokorozją degradującą strukturę materiału. Informacje ta znajdują się na opakowaniu lub w karcie technicznej produktów. Dlatego przed położeniem impregnatu, lakierobejcy lub oleju połóżmy warstwę impregnatu gruntującego. Najlepiej takiego, który zabezpiecza przed pleśniami, grzybami i owadami. Dobry produkt z tego segmentu nie powinien tworzyć żadnej powłoki i wpływać na końcowy efekt wizualny.

5. Zabezpieczenie drewna przed czynnikami atmosferycznymi

Niezabezpieczone drewno narażone na zmiany wilgotności i temperatury podlega szybkiej i nieodwracalnej degradacji. Grunt nie jest wystarczającą ochroną. Zabezpieczenie drewna przed czynnikami atmosferycznymi za pomocą impregnatów, lakierobejc, olejów czy emalii pozwala cieszyć się nim przez lata. Przy malowaniu powierzchni trwale narażonych na czynniki atmosferyczne takich jak fasady budynków – proponuję zastosowanie preparatów zawierających wosk pszczeli, który zapobiega pękaniu i łuszczeniu się powierzchni.

6. Wybór preparatu

Należy zastanowić się jaki produkt będzie najlepszy dla naszego drewna. Powinien być on dostosowany do rodzaju powierzchni i naszych potrzeb. Producenci powinni na opakowaniach umieszczać informację o miejscach stosowania. Lepiej jest wybierać preparaty specjalnie dedykowane konkretnym powierzchniom i rodzajowi drewna (czy jest ono miękkie czy twarde, krajowe czy egzotyczne), bo produkty uniwersalne mogą się nie sprawdzić.

7. Lakier, olej, lakierobejca czy emalia?

Przed wykonaniem prac remontowych dobrze jest poznać właściwości preparatów. Lakierobejce najlepiej sprawdzają się przy miękkich gatunkach drewna. Podkreślają rysunek drewna, pozostawiając błyszczącą lub półmatową warstwę na jego powierzchni. 
Olej dobrze sprawdza się do tarasów, podłóg lub elementów z drewna egzotycznego, ponieważ wnika głęboko w drewno, dobrze chroniąc je przed wilgocią. Jego atutem jest łatwość konserwacji powierzchni – wystarczy ją przetrzeć szmatką nasączoną preparatem i drewno wygląda jak nowe.
Impregnaty należy stosować na dużych powierzchniach. Podobnie jak oleje zabezpieczają drewno od środka. Są odporne na czynniki atomsferyczne – nie łuszczą się i nie pękają.
Emalie stosujemy wtedy, gdy chcemy trwale zmienić kolor drewna. Polecam stosowanie bezzapachowych i bezpiecznych dla dzieci emalii szybkoschnących.


8. Bezbarwny czy w kolorze

Jeśli zdecydujemy się na produkt koloryzujący, zwróćmy uwagę na gatunek drewna. Zalecam wykonanie próby kolorystycznej w niewidocznym miejscu, ponieważ na każdym rodzaju drewna ostateczny efekt kolorystyczny prezentuje się inaczej. Pozwoli to dobrać odpowiednią barwę i uniknąć rozczarowania efektem końcowym. Pamiętajmy również o tym, by dobrze wymieszać produkt w puszce. Należy to robić co kilka minut, gdyż pigmenty szybko opadają na dno. Dzięki temu unikniemy różnic w kolorze na powierzchni materiału. Lakiery bezbarwne stosujemy wtedy, gdy zależy nam na oddaniu naturalnego koloru drewna. Warto wybrać produkty z filtrem UV, który ochroni drewna przed utratą pierwotnej barwy.

9. Nakładanie warstw

W zależności od produktu, który wybraliśmy liczba warstw do nałożenia i ewentualny czas aplikacji kolejnej z nich będzie się od siebie różnić. Nakładanie zbyt grubych warstw środków do konserwacji drewna to jeden z podstawowych błędów. Pamiętajmy, że w tym przypadku więcej nie oznacza lepiej. Zbyt gruba warstwa wydłuża czas schnięcia preparatu, przykrywa rysunek drewna oraz wpływa na łuszczenie się i pękanie powierzchni. Jeśli producent sugeruje nałożenie drugiej warstwy, odczekajmy pomiędzy malowaniami tyle czasu ile widnieje na podanej instrukcji. Chcąc skrócić czas oczekiwania możemy wybrać preparaty szybkoschnące.

10. Czyszczenie narzędzi

Jest to ostatni z elementów odnawiania drewna, ale nie należy go pomijać, ponieważ jeśli odłożymy to na później, będzie nam trudniej wyczyścić zabrudzone narzędzia. W przypadku produktów rozpuszczalnikowych czyścimy je benzyną lakową, w przypadku wodnych – myjemy czystą wodą.

 

 

Kontakt dla mediów:
Katarzyna Kuźnik
Forte PR
mobile +48 728 824 538 
e-mail : katarzyna.kuznik@fortepr.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

FortePR s.c.

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »