Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Deklaracja "klimatolubnych"

Deklaracja "klimatolubnych"
Zobacz więcej zdjęć »
Ja Jan Nowak zobowiązuję się do aktywnego działania na rzecz redukcji emisji CO2 i zużycia wody przez gospodarstwa domowe w Polsce, przeciwdziałając tym samym zmianom klimatycznym na świecie.

Zobowiązuje się do oszczędzania zasobów wodnych w Polsce. Niniejszym deklaruję, że będę:

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

  1. Brać krótki prysznic zamiast kąpieli.
  2. Zakręcać wodę podczas mycia zębów.
  3. Wstawiać pralkę i zmywarkę tylko wtedy, kiedy jest pełna.
  4. Używać programów eco w pralkach i zmywarkach.
  5. Ograniczać ilość brudzonych naczyń podczas gotowania.
  6. Zainstalować napowietrzające krany w łazienkach.
  7. Jeśli tylko jest to możliwe, wykorzystywać zużytą wodę do podlewania kwiatów lub ogrodu, nigdy nie wylewać jej do kanalizacji.
  8. Naprawiać kapiące krany i nieszczelne spłuczki w toalecie.
  9. Dostosowywać temperaturę wody do faktycznych potrzeb, zamiast zwiększać strumień wody zmniejszać go.
  10. Podlewać trawniki wczesnym rankiem, nie moczyć ulicy ani podjazdu, nastawiać budzik z przypomnieniem o włączeniu i wyłączeniu podlewania.
  11. Używać możliwie najbardziej ekonomicznego sprzętu do podlewania ogrodu sprawdzając regularnie czy nie przecieka.
  12. Korzystać z myjni, w której jest stosowany recykling wody.
  13. Jeśli zauważę awarię, w której występują straty wody z uszkodzonych rur lub hydrantów zgłaszać to wodociągom lub lokalnym władzom.

Ponadto, zobowiązuję się do aktywnego oszczędzania energii elektrycznej poprzez codzienne stosowanie się do poniższych zasad:

  1. Wszędzie tam gdzie korzystam z długotrwałego oświetlenia pomieszczeń wymienić tradycyjne żarówki na energooszczędne.
  2. Dbać o to, aby urządzenia w moim domu nie zostawały w trybie czuwania. Pamiętać, że wyłączenie urządzeń z prądu może ograniczyć zużycie energii aż o 10%.
  3. Pamiętać o wyłączaniu nieużywanych ładowarek z gniazdka.
  4. Postawić lodówkę w chłodnym miejscu, z dala od kaloryfera i kuchenki, zostawiając za nią wolną przestrzeń, tak aby mogła być z łatwością schładzana. Pamiętać również o tym, aby nie wkładać do niej gorącego jedzenia. Kupując nową lodówkę, wybierać modele z europejskim certyfikatem klasy A+, co pozwoli mi również znacząco zmniejszyć rachunki za prąd.
  5. Korzystając ze zmywarki upewnić się, że nie zostawiam zaschniętych resztek jedzenia na naczyniach, naczynia są prawidłowo ustawione, zmywarka jest zapełniona i używać programu eco. Pamiętać, że te cztery proste zasady są niezwykle istotne dla środowiska.
  6. Wstawiać pralkę tylko wówczas kiedy jest pełna, nastawiając ją na program eco jeśli tylko jest to możliwe.
  7. Zrezygnować z automatycznej suszarki na rzecz naturalnego suszenia ubrań. Nie tylko zmniejszę tym emisję CO2 o ok. 280 kg rocznie, ale również poprawi  stan moich ubrań.
  8. Używać klimatyzatora tylko wtedy kiedy jest to naprawdę niezbędne, wybierając przy tym najbardziej efektywne energetycznie modele. Pamiętać o tym,  że na ochłodzenie o 10C powietrza zużywa się 10 razy więcej energii niż na ogrzanie go.

Postanawiam także wprowadzić w życie kilka prostych zasad, które pozwolą mi łatwo i efektywnie ograniczyć zużycie energii cieplnej:

  1. Dbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach podczas  nieobecności w domu. Pamiętać o tym, że obniżenie temperatury  do 160C nie wychłodzi mojego mieszkania, a pozwoli oszczędzić do 10% energii, ponieważ obniżenie temperatury tylko o 1 stopień Celsjusza daje oszczędność około 5% ciepła.
  2. Dbać o wykorzystanie w pełni ciepła z grzejników, pilnować aby nie były przysłonięte zasłonami, czy firankami.
  3. Zadbać o szczelność okien i drzwi używając do tego gąbkowych uszczelek. Właśnie tędy ucieka najwięcej ciepła z naszych domów.
  4. Pamiętać o tym, aby mieszkanie wietrzyć krótko i intensywnie, zakręcając 10 minut wcześniej termostaty.
  5. Jeśli to możliwe, zainstalować termostatyczne zawory grzejnikowe, które umożliwiają ustawienie temperatury w pomieszczeniach na wymaganym poziomie i pozwalają ograniczyć pobór ciepła.
  6. Obniżać temperaturę w nocy o 2-30C, co sprawi, że nie tylko lepiej się wyśpię, ale również oszczędzę sporo pieniędzy.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »