Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Dlaczego lamblia atakuje najczęściej dzieci?

Lamblioza- rozchorowuje się na nią prawie każde dziecko, mimo to nie omija też dorosłych. Za schorzenie odpowiedzialne są pasożyty – lamblia.

Możemy zetknąć się z nimi w łazienkach, na placach zabaw, co więcej w wodzie na basenie.

Lamblia objawy

O zakażeniu lambliami świadczą: rozlane bóle brzucha, bardzo często z prawej strony pod żebrami, występujące po zjedzeniu czegoś, ból głowy, brak sił, bezsenność, podrażnienia skóry, stany podgorączkowe i rozwolnienia.

Gdzie można napotkać pasożyty?

Do infekcji dochodzi poprzez połknięcie, kiedy zjemy zanieczyszczone lambliami produkty (m.in. muchy są odpowiedzialne za ich roznoszenie), albo wypijemy brudną wodę. Pasożyta jesteśmy w stanie też przenieść do układu pokarmowego na brudnych rękach, np. po wizycie w toalecie lub po głaskaniu psa.

Objawy lambliozy

Chorobę spowodowaną lambliami trudno zdiagnozować. Wielu nosicieli nie odczuwa żadnych dolegliwości i nie wie, iż w ich organizmie, a zazwyczaj w dwunastnicy, pojawiły się pasożyty. Tylko 10 proc. wszystkich zakażeń przebiega z widocznymi objawami, ale są mało charakterystyczne i nie pojawiają się cały czas. Są dni, kiedy nie ma objaw, a to usypia naszą czujność.

Ze względu na to lamblia mnoży się poprzez podział, ich populacja powiększa się bardzo szybko. Szybko również roznosi się zakażenie i może pojawić się równocześnie u kilu osób. Unicestwienie pasożyta nie ułatwia jego żywotność i – często - wytrzymałość na lekarstwa.

Czemu lamblioza dotyka najczęściej dzieci. Nawet jeśli znają zasady higieny, to zwykle ich nie przestrzegają. Poza tym często nie potrafią sobie wyobrazić zagrożenia. Wystarczyło by, aby jedno dziecko dotknęła choroba pasożytnicza, a prawdopodobne, że w niedługim czasie zarazi się wielu jego kolegów (np. poprzez korzystanie z tej samej toalety). I każdy z nich może w inny sposób zareagować na pasożyta.

Leczenie lambliozy

Leczenie powinni rozpocząć wszyscy w podobnym czasie. Aby wyleczenie było długotrwałe, powinno się przejść. Jednokrotna seria nie zniszczy wszystkich pasożytów. Co więcej pasożyty te często uodparniają się na używane po raz pierwszy środki farmakologiczne.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Tobisz

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »