Rozrywka i wypoczynek » Gry

Dlaczego w życiu dziecka tak ważna jest zabawa

Zabawa w życiu dziecka jest bardzo ważna i nie jest ona tylko rozrywką, ale przede wszystkim rodzajem nauki. Dziecko w ten sposób poznaje otaczającą go rzeczywistość, poprzez doświadczenie nabywa wiedzy i umiejętności potrzebnych mu w życiu.

Zabawa stymuluje więc prawidłowy rozwój dziecka, jego zdolności adaptacyjnych, fizycznych, psychicznych i manualnych. Rodzaj zabawy zależy od wieku dziecka, które zwykle samo decyduje o tym, co jest dla niego interesujące. Gdy dziecko staje się samodzielne, często podpowiada rodzicom, które zabawki najbardziej mu się podobają. Oczywiście ważne jest, aby słuchać potrzeb dziecka, jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nie rozróżnia ono zabawek edukacyjnych od komercyjnych. Dlatego często w tym prostym wyborze kieruje się popularnością przedmiotów, patrząc na swoich rówieśników. Tym samym wśród zabawek, które dziecko posiada, wiele jest komercyjnych, nawiązujących do bajek i programów dla najmłodszych. Nie ma w tym nic złego, ponieważ zabawka ma sprawiać dziecku radość, jednak warto pamiętać też o walorach edukacyjnych, które mają wpływ na kształtowanie osobowości dziecka.

Zabawka ma więc dostarczać dziecku rozrywki, ale powinna też być ciekawą formą nauki. Dlatego też warto dobrze się zastanowić przed dokonaniem zakupu. Dziecko bowiem szybko się nudzi, znajdując kolejne interesujące go rzeczy, a jest to tym częstsze, im więcej zabawek posiada. Niestety w ten sposób nie ma możliwości rozwoju wyobraźni i logicznego myślenia, nie próbuje poszukiwać nowych form zabawy. Doskonałym rozwiązaniem są więc zabawki, które dają dziecku wiele możliwości, tak w przypadku zabawy indywidualnej, jak i grupowej.

Doskonałą zabawę zapewniają klocki pozwalające na samodzielne, twórcze działania, jak i realizowanie grupowych pomysłów. Łącząc proste klocki, można uzyskać bardziej złożone konstrukcje, na jakie dziecku wyobraźnia pozwoli. Klocki pozwalają na zabawę indywidualną, jak i z rówieśnikami, ale też z rodzicami, co dla dziecka jest bardzo ważne. Ponadto zróżnicowanie w obrębie systemu klocków sprawia, że dzieci do tej zabawki chętnie wracają, wiedząc, że za każdym razem mogą zbudować coś nowego i oryginalnego. Klocki nie tylko rozwijają wyobraźnię, ale kształtują logiczne myślenie, przy czym dziecko ma możliwość nawiązywania relacji z rówieśnikami. Klocki są zabawką dla dzieci w różnym wieku, o czym decyduje głównie rozmiar poszczególnych elementów w zestawie. Ponadto samych zestawów jest tak dużo, że można z nich tworzyć rozbudowane zbiory tematyczne. 

Równie wartościową formą zabawy jest ta oparta o gry edukacyjne, które absorbują dziecko na wiele godzin, dostarczając mu nie tylko wspaniałej rozrywki, ale też wielu okazji do nauki. Gra edukacyjna to uczenie się poprzez zabawę, w czasie której dziecko ćwiczy zdolność logicznego myślenia, spostrzegawczość i pamięć. Jest to forma zabawy zarówno indywidualnej, jak i grupowej, w której odnajdą się nie tylko dzieci, ale też rodzice.

Dla dziecka wiele zabawek jest interesujących, jednak rolą rodzica jest wybrać te, które dadzą mu nie tylko dużo radości, ale też okazji do nauki i rozwijania swoich umiejętności.

Sklep z zabawkami ToysBox.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

blackppp

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »