Technologie » Komputery

Dlaczego warto wdrożyć System Realizacji Produkcji (MES) w naszej firmie?

Dlaczego warto wdrożyć System Realizacji Produkcji (MES) w naszej firmie?
Zobacz więcej zdjęć »
Nowoczesne zakłady produkcyjne korzystają z dobrodziejstw technologii, które ułatwiają im prace produkcyjne. Na rynku znajdziemy programy ułatwiające zarządzanie systemami produkcji. Dzięki tak nowoczesnym rozwiązaniom produkcja w fabrykach może być bardziej wydajna i efektywna.

Dodatkowo, dzięki takim systemom zespół zatrudnionych w fabryce jest o wiele lepiej zorganizowany. Poszczególni pracownicy odpowiadają nie tylko za śledzenie tego, co dzieje się na monitorze, ale także za to, aby system działał prawidłowo.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jak działa system realizacji produkcji (System MES),
  • gdzie można zaopatrzyć się w system monitorujący procesy produkcyjne dla osób niezwiązanych z branżą produkcyjną.

Programy do zarządzania produkcją mogą wydawać się absolutną nowością, jednak w fabrykach produkujących towary taki system jest wręcz niezbędny do prawidłowego działania przedsiębiorstwa. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wszystkie maszynowe linie produkcyjne oraz montowane dodatkowo systemy monitorowania zdolności produkcyjnych poprawiają wydajność produkcji i sygnalizują, kiedy coś podczas procesu produkcji dzieje się nieprawidłowo.



System Realizacji Produkcji (System MES) - co to takiego?

Oprogramowanie MES jest bardzo przydatne w miejscach, gdzie wykonywana jest produkcja. Pozwala na zwiększanie wydajności i kontrolowanie całości procesu produkcji. Jednocześnie przekazuje informacje dla menedżerów firmy, aby mogli podejmować decyzję co do dalszego rozwoju produkcji, ewentualnych zmian i korekt w produkcji tak, aby proces produkcyjny był bardziej zoptymalizowany. Operatorzy systemu MES mają dostęp do poszczególnych informacji, ponieważ dane te wczytywane są w trakcie pracy maszyn na linii produkcyjnej i cała ta baza informacji jest podstawą do ewentualnych zmian lub zachowania procesu produkcji, który aktualnie wdrożony jest w firmie. Co ważne, firmy, które jeszcze nie posiadają tego rodzaju oprogramowania, mogą go zainstalować i zintegrować ze swoimi liniami produkcyjnymi oraz maszynami znajdującymi się w fabryce. Dzięki temu będą mogły szybko zebrać dane na temat obecnego procesu produkcji. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że wdrożenie systemu MES jest inwestycją w dobry rozwój firmy i pozwala nie tylko na zwiększenie wydajności produkcji lub wprowadzenie stosownych zmian, ale też na planowanie nowych linii produkcyjnych, jeśli planujemy rozwój naszej firmy. Jeżeli jesteśmy zainteresowani wdrożeniem, warto sprawdzić charakterystykę takiego systemu u producenta, np. https://antsolutions.eu/pl/produkty/system-realizacji-produkcji-mes/).



Systemy MES (Manufacturing Execution System) - podstawowa charakterystyka

System informatyczny typu MES pozwala na zbieranie konkretnych danych dotyczących produkcji, zarządzanie zleceniami produkcyjnymi, rejestrowanie genealogii, śledzenie produkcji, monitorowanie efektywności. Są to aktualne dane dotyczące działalności i wydajności maszyn, zbierane na bieżąco w trakcie pracy linii produkcyjnej. Dodatkowo są one przedstawiane menedżerom oraz obsłudze programu na bieżąco, co pozwala na poprawki przy ewentualnych nieprawidłowościach lub błędach. Cała dokumentacja dotycząca systemu produkcji jest przechowywana cyfrowo i pozwala to na szybki przepływ dokumentów, a także na dodawanie odpowiednich dostępów do dokumentacji produkcyjnej poszczególnym pracownikom oraz menedżerem produktu. System pozwala na równoczesne monitorowanie kontroli jakości bez żadnych opóźnień - robi się to wszystko w czasie rzeczywistym. System jest także zintegrowany z innymi programami zewnętrznymi, co ułatwia szybki przepływ danych oraz informacji dotyczących produkcji.

System sygnalizuje również ewentualne niedogodności czy też usterki dotyczące poszczególnych maszyn na linii produkcyjnej. Dzięki temu menedżerowie produkcji mogą natychmiast zarządzić ewentualną naprawę konkretnej części. Dodatkowo system tworzy także bazę komponentów i genealogię produktu, co pozwala dokładnie stwierdzić, czy wszystkie elementy potrzebne do wyprodukowania konkretnego produktu w procesie produkcyjnym są aktualnie dostępne lub czegoś nie zacznie za chwilę brakować.

Firmy zajmujące się produkcją i zainteresowane zainstalowaniem oprogramowania mes w swojej firmie mogą umawiać się na rozmowę i prezentację oprogramowania tak, aby stwierdzić czy taki system rzeczywiście jest im potrzebny. Jednak wiedząc o tym, że proces produkcji będzie coraz bardziej automatyczny, a całe linie produkcyjne będą unowocześniać się coraz bardziej, warto już teraz pomyśleć nad zainstalowaniem nowoczesnego programu administrowania produkcją.

Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »