Społeczeństwo » Społeczeństwo

Długi młodych Polaków

Długi młodych Polaków
Zobacz więcej zdjęć »
Rok 2016 młodzi Polacy zamknęli z długiem w wysokości ponad 3,7 mld złotych. To o 1,5 mld więcej niż w roku poprzednim. Rosnące zadłużenie ma swoje przyczyny nie w słabej kondycji finansowej młodych, ale w nieodpowiednim dysponowaniu budżetem, braku edukacji finansowej oraz konsumpcyjnym stylu życia

Z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że w Polsce ponad pół miliona osób w wieku od 18 do 34 lat zmaga się z problemami finansowymi. Średnia zaległość młodego Polaka przekracza 7 tys. zł. Rosnące długi najczęściej są wynikiem niepłaconych alimentów (ponad 1,17 mld zł) oraz popularnych szybkich pożyczek gotówkowych w celach konsumpcyjnych. Kolejno, plasują się nieopłacone rachunki za usługi telefoniczne czy korzystanie z dostępu do internetu, sięgające 360 mln zł. Jak wskazują eksperci – na co dzień zajmujący się doradztwem finansowym i biznesowym – zaciąganie długów na ogół nie wynika ze złej kondycji finansowej, ale w dużej mierze z nieodpowiednich decyzji zakupowych, konsumpcyjnego stylu życia i braku wiedzy.

„Wiek, o którym mówimy charakteryzuje się dynamicznymi zmianami w życiu zarówno na polu prywatnym, jak i zawodowym. Osoby przed 30 rokiem życia często wstępują w związki małżeńskie i decydują się na kupno mieszkania. W tym czasie na ogół dopiero rozwijają karierę zawodową, zmieniają pracę i nie mają zgromadzonego kapitału. Taka sytuacja stawia przed młodymi szereg wyzwań w postaci odpowiedniego gospodarowania przychodami.” – komentuje Monika Sacewicz, doradca Edukacji  Finansowej Crown.

Eksperci wskazują na niezwykle istotny, psychologiczny aspekt posiadania długów i procesu wychodzenia z nich. U osób, które popadły w spiralę długów i zaciągają kolejne kredyty, by spłacić poprzednie bardzo ważne jest przyznanie się przed samym sobą do problemu. Kolejnym krokiem jest uświadomienie sobie potrzeby zmiany stylu życia i rozpoczęcia planowania wydatków.

„Osoby, które posiadają długi to na ogół nie są najbiedniejsi, ale Ci, którzy żyją określonym stylem, często przekraczającym możliwości budżetu. Podążając za trendami bywania w modnych restauracjach czy noszenia ubrań znanych marek zaciągają pierwsze kredyty konsumpcyjne. Nie potrafią racjonalnie planować zakupów, nie monitorują codziennych wydatków. Często nie potrafią też określić czego dokładnie potrzebują” – dodaje Monika Sacewicz.

W odpowiedzi na rosnącą skalę problemu długów w Polsce Ethics. Szkoła Praktyków Biznesu przygotowała konferencję „FF. Financial Freedom. Droga do wolności finansowej”, która odbędzie się jesienią w Centrum e10 przy ul. Elektronowej 10 w Warszawie. Dedykowana jest wszystkim osobom zmagającym się z problemem oraz tym, które chcą dowiedzieć się jak planować budżet, aby nie popaść w spiralę długów. Podczas konferencji uczestnicy dowiedzą się również jak prowadząc działalność gospodarczą skutecznie oddzielać budżet domowy od firmowego, jak zabezpieczyć partnera i rodzinę oraz gdzie szukać pomocy w sytuacji kryzysowej. Dyskusji poddane zostaną również geneza zaciągania długów i psychologiczne aspekty ich posiadania. Gośćmi konferencji będą eksperci, którzy na co dzień doradzają w kwestiach finansowych i biznesowych – m.in. Monika Sacewicz, Daniel Lewczuk i Krzysztof Jędrzejewski. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Okaeri Consulting

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »