Firma » Prawo
Dodatkowe badanie samochodów służbowych
Zobacz więcej zdjęć » |
Po zmianie przepisów dotyczących VAT, dużemu ograniczeniu uległa możliwość odpisywania tego podatku od kosztów związanych ze służbowymi samochodami. Pełny odpis VAT jest teraz możliwy tylko w dwóch sytuacjach. Pozostali mogą odliczyć jedynie 50% podatku.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Niezależnie od tego, jaki to pojazd, pełny odpis VAT jest możliwy, jeśli przedsiębiorca będzie mógł udowodnić, że samochód jest używany wyłącznie w celach służbowych. A więc będzie prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu. To nieco uciążliwe i czasochłonne, ale tylko w ten sposób można przekonać Urząd Skarbowy, że auto nie służy do celów prywatnych.
Ze 100% odpisu VAT mogą też skorzystać - i to bez szczegółowej ewidencji - posiadacze pojazdów, których konstrukcja wyklucza ich użytkowanie poza wykonywaną działalnością. To wszystkie samochody, które posiadają tylko jeden rząd siedzeń, oddzielony trwałą przegrodą od części bagażowej, a także wszelkiego rodzaju pojazdy specjalne - koparki, agregaty, dźwigi itp.
Jest jednak mały haczyk. Fiskus wymaga, bowiem potwierdzenia zaklasyfikowania pojazdu to tej kategorii aut. Większość pojazdów zarejestrowanych przed 1 kwietnia tego roku, musi przejść dodatkowe badanie techniczne, które potwierdzi, że nie nadają się do użytku prywatnego.
Wymóg ten nie dotyczy niektórych grup pojazdów, których specjalne przeznaczenie jest wpisane w dokumenty pojazdu - np. bankowóz, karawan pogrzebowy, a także koparki, agregaty, żurawie, itp. Posiadacze wszelkiego rodzaju vanów czy furgonów muszą jednak udać się do stacji kontroli pojazdów.
Zgodnie z przepisami nowe badanie techniczne musi zostać wykonane w terminie najbliższego, zaplanowanego badania, ale nie później niż 3 miesiące po wejściu w życie przepisów. Termin ten upłynął 30 czerwca.
Na szczęście przepisy nie przewidują sankcji za nie dotrzymanie terminu. Nawet, jeśli przedsiębiorca nie zdążył udać się do stacji kontroli pojazdów przed 30 czerwca, nie straci prawa do pełnego odpisu VAT. O ile oczywiście badanie wykaże, że dany samochód spełnia określone przez ustawodawcę kryteria.
- Obowiązek wykonywania dodatkowych badań technicznych wynika ze zmiany przepisów wprowadzonej z początkiem kwietnia. Oprócz zasad odpisywania podatku VAT, zmienił się również katalog pojazdów uprawnionych do takiej ulgi. Badanie ma służyć potwierdzeniu prawa do ulgi, a nie jest jego warunkiem - wyjaśnia Małgorzata Bazan z biura rachunkowego KPDA.
Nadesłał:
Euroforum
|
Komentarze (1)
Jasne że badanie techniczne jest ważne, ale jestem zdania że firmy np. przewozowe powinny mieć też obowiązkowo wykupione assistance. Jeździłem kiedys w firmie transportowej, która na tym oszczędzała, a później wyszli na tym jak zabłocki na mydle. Teraz jeźdże w porządnej firmie i każdy wóz ma assistance od Startera. To jest profesjonalne podejście do pracy.