Społeczeństwo » Społeczeństwo

Dokumenty niezbędne przy ślubie

Twój partner Ci się oświadczył i planujecie ślub? To rewelacyjna wiadomość! Do tego wydarzenia należy się odpowiednio przygotować, aby nic nie było w stanie Cię zaskoczyć. Jedną z rzeczy, które warto wiedzieć wcześniej jest to, jakie dokumenty powinniśmy przygotować, żeby bez problemów wziąć ślub.

Co warto wiedzieć?

Są trzy rodzaje ślubów - cywilny, kościelny oraz konkordatowy. Oczywiście każdy wie jak wyglądają dwa pierwsze rodzaje. Gorzej jednak ze znajomością pojęcia "konkordatowy", a szkoda, ponieważ aktualnie jest to najpopularniejsza forma zawierania małżeństwa. Na czym ona polega? Z racji tego, że polskie prawo nie uznawało samego ślubu kościelnego, ale trzeba było brać również ślub cywilny, wprowadzono związek małżeński, w który wchodzi się podczas mszy kościelnej, ale przy dopełnieniu kilku formalności uznawany jest on również za zawarcie ślubu cywilnego. Po prostu pojawiła się opcja 'dwa w jednym' co oszczędza sporo czasu oraz jest sporym ułatwieniem dla Pary Młodej, ale także urzędników.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Ceremonia kościelna - jakie dokumenty?

Aby zawrzeć związek małżeński w kościele każdemu z pary potrzebny będzie dowód osobisty, metryka chrztu (okres jej ważności to 3 miesiące), zaświadczenie o bierzmowaniu, potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich prowadzonych przez kościół oraz odbycia wizyt w poradni rodzinnej i zaświadczenie o spowiedzi oraz o wygłoszeniu zapowiedzi, jeśli nie odbywała się ona w kościele, w którym zamierzamy wziąć ślub. Niektóre parafie wymagają również potwierdzenia nauki religii.

Ślub cywilny - co przygotować?

W tym przypadku zarówno Ty jak i partner musicie przygotować dowody osobiste i skrócone akty urodzenia. Jeżeli któreś z was jest rozwodnikiem to powinno przedłożyć dodatkowo skrócony odpis aktu małżeństwa oraz wyrok sądu, który potwierdza prawomocność rozwodu. Wdowcy zmuszeni są natomiast dołączyć do dokumentów odpis aktu zgonu małżonka. Cudzoziemcy muszą przygotować paszport, akt urodzenia po polsku oraz zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa, które wydawane jest przez ambasadę bądź odpowiednik USC.

Małżeństwo konkordatowe

W tym przypadku należy złożyć wszystkie dokumenty, które potrzebne są przy ślubie kościelnym oraz, dodatkowo, zaświadczenie z USC o braku okoliczności, które mogłyby wykluczać zawarcie związku małżeńskiego. By takowe uzyskać należy złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego przedłożyć z kolei takie papiery, jak w przypadku ślubu cywilnego.

Ślub to piękne i ważne wydarzenie. Nie warto psuć go sobie niespodziankami, które często mogą być nieprzyjemne w skutkach. Ważne jest zatem, aby w porę zorientować się czego potrzebujemy do zawarcia małżeństwa a wówczas będziemy mogli w spokoju cieszyć się dniem zawarcia małżeństwa.

Źródło: Kancelaria EA.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JustynaZ

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »