Dom » Wnętrza

Domofon czy wideodomofon?

Domofon czy wideodomofon?
Zobacz więcej zdjęć »
Elektrycznie otwierane bramy i furtki powoli stają się powszechnym standardem. Ich popularność jest jedną z przyczyn zwiększonego zapotrzebowania na domofony. Każdy klient szukający domofonu staje przed następującym wyborem: domofon przewodowy, bezprzewodowy, a może wideodomofon?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Każde z wymienionych urządzeń ma swoje zalety, więc decyzja nie jest łatwa.
 
Standardowy domofon to zestaw urządzeń składający się z panelu zewnętrznego (tzw. bramofonu lub kasety rozmównej), słuchawki montowanej w domu (tzw. unifonu), zamka elektromagnetycznego oraz elementów instalacyjnych. Podstawowe funkcje tych urządzeń umożliwiają sprawdzenie kto chce nas odwiedzić oraz ewentualne otworzenie mu poprzez naciśnięcie jednego guzika. Zdecydowana większość z nich funkcjonuje w technologii cyfrowej i standardzie duplex, co oznacza że sygnał jest przesyłany równocześnie w obu kierunkach. Spośród trzech wymienionych na wstępie opcji najmniej atrakcyjny będzie tradycyjny domofon przewodowy, który wymaga rozprowadzenia wielożyłowych kabli (zasilający + audio) w domu oraz pod ziemią aż do furtki. Główną zaletą takiego domofonu będzie jego niska cena.
 
Bardziej atrakcyjny wydaje się być zestaw bezprzewodowy, w którym poszczególne urządzenia komunikują się za pomocą fal radiowych lub Wi-Fi. Taki domofon nie będzie dużo droższy, a równocześnie o wiele łatwiej będzie go zamontować.
 
Najdroższym i równocześnie najbardziej komfortowym urządzeniem jest wideodomofon. To urządzenie pozwoli nam nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć naszego gościa. Będzie to możliwe dzięki obecności kamery w panelu zewnętrznym. Przesyła ona czarno-biały lub kolorowy obraz do umieszczonego w domu monitora, będącego odpowiednikiem unifonu. Pomijając kwestie estetyki i wygody, główną motywacją do zakupu tych urządzeń jest troska o bezpieczeństwo. Wideodomofony świetnie sprawdzają się w sytuacjach, w których furtka jest znacznie oddalona od budynków mieszkalnych lub gdy dostrzeżenie gościa przez okno naszego domu nie jest możliwe. Nie stosuje się ich natomiast w domach wielorodzinnych (blokach, apartamentowcach), ponieważ obraz z wideofonu może być przesyłany na ograniczoną odległość, a liczba odbierających go monitorów-unifonów jest zbyt ograniczona.
 
Co ciekawe, wideodomofony są nierzadko oferowane jako zintegrowana część systemów określanych mianem "inteligentny dom". Oprócz usługi wideodomofonu taki system umożliwia także automatyczne otwieranie żaluzji, sterowanie ogrzewaniem i systemami alarmowymi (przeciwpożarowym i przeciwwłamaniowym). Niezwykle wygodne jest zarządzanie takim systemem przy pomocy zwykłego laptopa. Chociaż zalety takiej instalacji są niekwestionowane, ich krytycy słusznie wskazują na to, że ewentualna awaria oznacza kompletny paraliż całego domu.
 
Za wygodę trzeba jednak słono zapłacić – wideodomofony są zwykle kilkakrotnie droższe od domofonów, nawet tych cyfrowych i bezprzewodowych. Dlatego jeśli nie mieszkamy na odludziu a nasza furtka nie jest zasłonięta krzakami, zwykły domofon powinien nam w zupełności wystarczyć.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brenna

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »