Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Dotrzymać noworocznych postanowień

Dotrzymać noworocznych postanowień
Zobacz więcej zdjęć »
Początek stycznia obfituje w dobre chęci i pełne zapału obietnice. Wiele z nich powtarza się przez lata, a my niestrudzenie chcemy choć raz osiągnąć sukces.

Aby tym razem zapał nie okazał się słomiany, a obietnice niespełnione warto wiedzieć, co wspomoże naszą wytrwałość w realizacji określonych celów. Często pod wpływem noworocznej atmosfery, z entuzjazmem zaczynamy wszystko od nowa. Podejmujemy się zadań, które nie tylko są niemożliwe do zrealizowania w założonym czasie, albo są na tyle odległe od naszej codzienności, że wręcz nieosiągalne.

 

Nie chcąc rzucać słów na wiatr postarajmy się poświęcić trochę więcej czasu samemu planowaniu wcielenia w życie przyrzeczeń, niż marzeniom, co się wydarzy, gdy już osiągniemy swój cel.

Pomału, ale z uporem

Z informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że tylko 20% z nas dotrzymuje swoich noworocznych postanowień. Już od samego początku popełniamy wiele podstawowych błędów. Podejmując decyzję o zmianie w naszym życiu pamiętajmy, że nie może być ona rewolucyjna. Tego typu innowacje bardzo szybko stają się dla nas męczące i prędzej, czy później i tak wracamy do starych nawyków. Dlatego lepiej powoli, ale konsekwentnie wcielać w życie nasze postanowienia. Właśnie tak musimy postępować przy jednej z najpopularniejszych noworocznych obietnic, jaką jest osiągnięcie wymarzonej wagi.

Na początek postarajmy się przeanalizować dotychczasową dietę, aby wyeliminować z niej wszystkie tuczące i niezdrowe składniki. - Jeśli chcemy zrzucić kilka kilogramów, warto dokładnie zaplanować codzienne posiłki, aby to co jemy było nie tylko niskokaloryczne, ale przede wszystkim wartościowe dla organizmu – mówi Małgorzata Zdrojewska dietetyk współpracujący z firmą Good Food. Nie musimy od razu rezygnować z większości produktów, które gościły w naszej kuchni. Często wystarczy zastąpić je propozycjami „fit” i np. zamiast śmietany używać jogurtu naturalnego bez zawartości tłuszczu.

Zamiast chrupania zwykłych przekąsek warto wybrać mniej kaloryczne extra cienkie wafle ryżowe lub pełnoziarniste chrupki zbożowe. Tego typu produkty zawierają dużą ilość błonnika pokarmowego, który nie tylko usprawnia działanie układu pokarmowego, ale przede wszystkim przedłuża uczucie sytości. Warto również podzielić nasze posiłki na pięć w ciągu dnia – dwa duże oraz trzy drobne jak drugie śniadanie i podwieczorek. Jedząc regularnie co 3-4 godziny nie poczujemy wielkiego głodu, dzięki czemu wystarczą nam mniejsze porcje. Musimy pamiętać, że aby racjonalnie i zdrowo zrzucić kilka kilogramów bez efektu „jo-jo”, potrzeba czasu i cierpliwości.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Drugą pozycję na liście najpopularniejszych postanowień noworocznych zajmuje rzucanie palenia. Każdy palacz doskonale wie, że aby zdecydować się na ten krok potrzeba silnego bodźca. Takim bodźcem może być prośba partnera, zakład z przyjacielem albo właśnie początek nowego roku. Walka z uzależnieniem może być długa i trudna, dlatego warto dokładnie zaplanować i przygotować nasze codzienne pole bitwy. Na początku skrupulatnie przyjrzyjmy się swojemu nałogowi, a pomoże nam w tym „Dzienniczek palacza”. W tabeli przez tydzień zapisujmy informacje dotyczące naszego palenia odpowiadając na pytania: ile papierosów wypaliłem? kiedy? gdzie? dlaczego? Dzięki temu poznamy swoistą regularność nałogu, sytuacje, wydarzenia i ludzi przy których sięgamy po papierosa. W ten sposób w przyszłości będziemy mogli wystrzegać się pokusy po odstawieniu używki. Cały proces będzie wymagał od nas wiele determinacji, silnej woli i pomocy z zewnątrz. Dlatego warto czerpać z doświadczeń innych, którym się udało i uczyć się na ich błędach. Kiedy już wypalimy naszego ostatniego papierosa, aby stworzyć sobie własną grupę wsparcia oprócz najbliższych możemy odnaleźć internetową społeczność byłych palaczy. Dzięki temu będziemy mogli dzielić się własnymi przemyśleniami, zyskać cenne rady i udzielać ich innym. Wielu palaczy, szczególnie kobiet obawia się, że rzucenie palenia przysporzy im kilogramów. Odruch sięgania po papierosa muszą bowiem zastąpić chwytaniem drobnych przekąsek. Dlatego, aby uniknąć efektów ubocznych walki z nałogiem, wybierajmy świadomie to, co mamy pod ręką. Niech będą to suszone owoce, pestki słoneczniki, czy dyni oraz wysokobłonnikowe chrupki i extra cienkie wafle ryżowe. Aby z góry przygotować się na sytuacje kryzysowe, które nie ukrywajmy, przytrafiają się każdemu, stwórz listę korzyści jakie wynikają z rzucenia palenia. Mogą to być plusy dotyczące np. urody – zdrowa cera, bielsze zęby, zdrowia – obniżenie ciśnienia tętniczego, polepszenie kondycji fizycznej oraz jakości życia – wyostrzenie zmysłów smaku i węchu, oszczędność pieniędzy.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

inplusPR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »