Dom » Budownictwo

Duże zmiany w MdM! Jak wpłyną na rynek?

Duże zmiany w MdM! Jak wpłyną na rynek?
Zobacz więcej zdjęć »
Większe dofinansowanie dla rodzin wielodzietnych i otwarcie na rynek wtórny - to główne zmiany, które zaszły w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych. Dzięki nim z dopłaty skorzysta większa liczba osób. Sprawdzamy, jak odmienione MdM wpłynie na rynek nieruchomości.

Rządowy program MdM polega na jednorazowym dofinansowaniu wkładu własnego udzielanym w momencie wypłaty kredytu. Klient bierze pożyczkę w banku komercyjnym, który podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (ich lista znajduje się na stronie www.bgk.pl). Po uruchomieniu kredytu kwota kapitału zostaje pomniejszona o sumę dofinansowania, a bank otrzymuje zwrot kosztów od BGK. Ostatnie dni przyniosły spore zmiany w rządowym programie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Rynek pierwotny zagrożony?

Najważniejsza nowość to możliwość zakupu mieszkanie na rynku wtórnym. Dotąd na zapomogę mogli liczyć jedynie kupujący lokal od dewelopera. Limity cenowe będą niższe od tych dla rynku pierwotnego - dla Warszawy będzie to 5390,44 zł/mkw., podczas gdy dla mieszkań od dewelopera kwota wynosi 6588,32 zł. Jak obliczył serwis Domiporta.pl, tylko jedno na siedemdziesiąt mieszkań z rynku wtórnego w Warszawie spełni warunek cenowy.

- Tę zmianę najbardziej odczują małe miasta, w których nie powstają nowe inwestycje. Rynek pierwotny na tym nie ucierpi, ponieważ ma dużą przewagę nad rynkiem wtórnym - klient kupujący u dewelopera dysponuje większym wyborem, może wpływać na kształt mieszkania, urządzić je tak jak chce, otrzymuje również gwarancję. Dodatkowo, nowe mieszkanie łatwiej wynająć, co ma znaczenie w perspektywie coraz częstszego inwestowana w nieruchomości – mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży i marketingu RED Real Estate Development.

 

Zabraknie pieniędzy?

Wraz z nowelizacją rządowego programu zmieniły się również niektóre warunki i wielkości dofinansowania. Dla rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci przewidziano zwiększenie z 50 do 65 mkw. powierzchni mieszkaniowej, od której byłaby liczona dopłata do wkładu własnego. Rodziny z dwójką dzieci będą mogły otrzymywać dofinansowanie w wysokości 20%. Zrezygnowano z warunku dofinansowania tylko zakupu pierwszego mieszkania, a także limitu wieku w przypadku osób wychowujących co najmniej troje dzieci.

Teresa Witkowska pozytywnie ocenia zmiany, zauważa jednak, że liczbą chętnych na dopłaty może drastycznie wzrosnąć: - Pula pieniędzy przeznaczona na program Mieszkanie dla Młodych jest ograniczona - w 2015 roku do 715 mln zł rocznie. Środki mogą szybko się skończyć, a wraz z nimi możliwość skorzystania z dofinansowania. To może przyśpieszyć decyzje o zakupie mieszkania – tłumaczy.

 

Nie tylko MdM

Przeglądając oferty mieszkaniowe warto zwrócić uwagę co - poza rządowym dofinansowaniem - można zyskać przy zakupie mieszkania. Na przykład kupując apartament na osiedlu Alpha Park w warszawskim Ursusie, deweloper oferuje kompleksowe wykończenie:

- Dla klienta to bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki temu oszczędza kilkadziesiąt tysięcy złotych, a w dodatku czas i nerwy, ponieważ od razu wprowadza się do gotowego mieszkania zauważa Teresa Witkowska.

Wykończenie pomieszczeń obejmuje położenie podłóg, glazury, terakoty, a także pomalowanie ścian. W zakres usługi wchodzi również montaż drzwi wewnętrznych oraz wyposażenie łazienek w armaturę. Mieszkania cechuje wysoki standard i korzystne ceny, zaczynające się od 6580 zł/mkw.

- Zainteresowanie takimi ofertami regularnie rośnie, a liczba dostępnych lokali stale się zmniejsza. Z tego względu z decyzją o kupnie warto się pospieszyć – dodaje Teresa Witkowska.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PREXPERT

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »