Firma » Finanse

Dyrektorzy Finansowi z mapą wyzwań w nowej dekadzie

Dyrektorzy Finansowi z mapą wyzwań w nowej dekadzie
Zobacz więcej zdjęć »
Kryzys sprawił, że rola dyrektora finansowego w firmie stała się ważna także ze strategicznego punktu widzenia. Dynamiczne i głęboko sięgające zmiany w światowych trendach gospodarczych wymagają jednak, aby CFO nabywał kompetencje.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

25 maja w warszawskim hotelu Sheraton odbył się III Kongres Dyrektorów Finansowych, pt. „Mapa wyzwań dla CFO w nowej dekadzie”. Kongres Dyrektorów Finansowych jest przedsięwzięciem niekomercyjnym. Organizatorzy: ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants), Euler Hermes oraz magazyn Forbes podjęli się stworzenie platformy wymiany doświadczeń i dyskusji merytorycznej dla osób profesjonalnie zajmujących się finansami przedsiębiorstw. Poglądy na temat zmieniającej się rzeczywistości, w jakiej przyszło funkcjonować finansistom, zaprezentowali m.in. prof. Waldemar Frąckowiak z Grant Thornton Frąckowiak, Agnieszka Wasilewska-Semail z PKO Banku Polskiego, Marek Rudziński z Sage, Konrad Michael z IBM oraz Jerome Lafuite z Michael Page.
Specjalne przesłanie do uczestników III Kongresu Dyrektorów Finansowych wygłosił w formie nagrania video Janusz Lewandowski, Komisarz Unii Europejskiej ds. Budżetu.

Okres pokryzysowy wcale nie oznacza braku wyzwań dla menedżerów finansowych jak i całych przedsiębiorstw. Wręcz przeciwnie – jesteśmy uczestnikami wydarzeń o niezwykłej dynamice, którym towarzyszy nieustanny szum informacyjny. Co więcej zachodzące obecnie procesy w sferze gospodarek i rynków finansowych sprawiają, że rola i kompetencje dyrektorów finansowych zwiększają się i przeobrażają.
 
Nadchodzi czas zmian

Megatrendy w światowej gospodarce, które będą miały wpływ na działania finansowe przedsiębiorstw w bliższej i dalszej przyszłości przedstawił prof. dr hab. Waldemer Frąckowiak. Według Przewodniczącego Rady Nadzorczej Grant Thornton Frąckowiak postępująca globalizacja rynków sprzedaży czy brak granic dla przepływu kapitału sprawiają, że wzrasta znaczenie korporacji międzynarodowych.  Na znaczeniu traci natomiast rola poszczególnych krajów – na świecie powstają cztery ośrodki skupiające wybrane państwa: bogate kraje Ameryki Północnej i Europy oraz Oceanii, kraje o średnim poziomie rozwoju, do których należy także Polska, kraje bogate w zasoby surowcowe oraz biedne kraje przede wszystkim Afryki subsaharyjskiej.
Bogacenie się takich grup jak np. kraje BRIC sprawia, że jesteśmy świadkami rosnących cen surowców naturalnych i żywności. Na wzrost cen narażona jest szczególnie żywność: w ciągu ostatnich 20 lat światowy PKB wzrósł dwukrotnie, podczas gdy produkcja surowców i żywności tylko o 30-35%.
- Możemy być pewni, że przez najbliższe 15 lat będziemy mieli do czynienia ze stałym wzrostem cen surowców i energii – mówił Waldemar Frąckowiak.

Dyrektor finansowy w nowej roli

Trwające właśnie zmian mega trendów gospodarczych to także nowe wyzwania dla przedsiębiorstw, takie jak budowanie kapitału relacyjnego, np. z klientami, nadawanie znaczenia reputacji i rzetelności w społeczeństwie obywatelskim. O etycznym podejściu do biznesu, także w zawodzie dyrektora finansowego wspominał w swoim wystąpieniu Janusz Lewandowski, komisarz Unii Europejskiej ds. Budżetu:

-  Jestem swoistym dyrektorem finansowym Unii Europejskiej, strażnikiem dyscypliny. Nie jest to zawód, który jest sposobem na zdobywanie przyjaciół, ale taka jest nasza misja. Cieszę się, że takie spotkania jak Kongres stawiają profesjonalizm i etykę zawodową w jednym rzędzie – mówił Janusz Lewandowski.

Ilona Weiss, dyrektor finansowy Sygnity oraz przewodnicząca ACCA Polska podkreślila rolę reputacji, które przekłada się na niższe koszty finansowania firmy. Wtórował jej Rafał Wiciński z Coca-Cola: -Należy być czujnym pomimo nawet dobrej reputacji, aczkolwiek firmy z dobrą oceną rynku najlepiej radzą sobie z problemami.
- Coraz większą rolę u CFO pełnią funkcje miękkie. Dyrektorzy szkolą się dziś np. pod kątem umiejętności sprzedażowych. Dyrektor jest dziś wizytówką firmy, dbającym o reputacje i powodzenie organizacji – mówił Konrad Michael z IBM.
Paneliści zwracali uwagę także na inne czynniki, na które pośrednio lub bezpośrednio ma dziś dyrektor finansowy. Ilona Weiss mówiła o ewolucji roli menedżerów finansowych: - Rola CFO zmieniła się od prawie księgowego kiedyś do stratega dzisiaj. Dyrektor finansowy ma znaczący udział w budowaniu wartości firmy – mówiła. Zgodził się z nią Karol Dzik, dyrektor finansowy Johnson&Johnson Poland, który podkreślił rolę dyrektora finansowego jako części całej grupy odpowiedzialnej za finanse.
Tomasz Starus, dyrektor ds. Ryzyka Euler Hermes wskazał na pozytywne strony zmian dyrektorów finansowych:
- To, że role CFO zmieniły się to bardzo dobra praktyka – czyni to ich bardziej ludzkimi, dyrektor finansowy komunikuje się dziś w sposób bardziej naturalny, a nie tylko pilnuje pieniędzy. Co ważne, dzisiejsi menedżerowie finansowi patrzą nie tylko na wynik, ale posiadają wiedzę jakie jest jego podłoże, skąd pochodzi, co można jeszcze zmienić, a takie inicjatywy są nieocenione – mówił.
Adam Łącki, Prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów mówił o tym, że nowe kompetencje dyrektorów finansowych zbliżyły ich do działów sprzedaży czy ryzyka - Rola CFO się bardzo mocno zmieniła, bo zaczęło brakować zewnętrznych środków do finansowania. Jestem pełen podziwu dla naszych CFO, że tak świetnie sobie poradzili  w czasach kryzysu – mówił.
Izabela Jagosz-Kuchta, dyrektor finansowy IBM Poland, mówiła, że dyrektor finansowy powinien być jednym z liderów który zarządza firmą, prowadzi ja do przodu. Zwróciła jednak uwagę, że nie powinien w dużej mierze zajmować się kompetencjami zarządczymi, od czego są inne zespoły w organizacjach.

Pojawiają się także nowe wyzwania

Nowe role menedżerów finansowych to także nowe wyzwania, którym dobry dyrektor musi sprostać. Goście Kongresu jako jedno z najważniejszych wyzwań wymieniali prognozowanie i zarządzanie ryzykiem. Rafał Wiciński, CFO Coca-Cola mówił: - Trzeba przewidywać, rola prognozowania to jedna z podstawowych ról, która rozwinęła się w ostatnich latach.
Marek Ruciński z Sage zgodził się, że sztuka przewidywania i czucia rzeczywistości – to co cechy, które charakteryzują dobrego CFO. Co więcej zarządzanie ryzykiem przekłada się na niższe koszty transakcyjne firmy.
Na trudności z przewidywaniem przyszłości zwróciła Agnieszka Wasilewska-Semail z PKO BP: - Bardzo ciężko jest prognozować w tak zmiennym otoczeniu, z jakim dziś mamy do czynienia. Powinniśmy starać się angażować partnerów, np. banki, w jak najwcześniejszej fazie projektów.
Mimo nowych obowiązków dyrektorów finansowych, ich roli jako stratega firmy, goście Kongresu zgodzili się, że doświadczenie i wykształcenie księgowe bardzo pomaga w pracy CFO.
- Doświadczenie księgowe dało mi bardzo dużo, szczególnie w holdingach. Dobry dyrektor finansowy mając podbudowę w postaci głównego księgowego jest w stanie przewidzieć wszystkie pułapki – mówiła Jolanta Stawicka z firmy Adriatyk.

Kariera CFO w Polsce się opłaca

Wraz z rozwojem kompetencji i wyzwań rodzimych dyrektorów finansowych w parze idą także ich warunki płacowe. Maciej Mikucki z firmy Teva, który za granicą spędził kilka lat, mówił, że płace CFO za granicą i w Polsce są podobne, a nawet wyższe.
Jerome Lafuite z Michael Page stwierdził, że Polska jest jednym z najlepszych krajów do zrobienia kariery jako dyrektor finansowy i sprostania nowym wyzwaniom. Potwierdzają to sami Polacy, których większość, w badaniu European CFO Barometer 2011: wyzwania, perspektywy i szanse dla CFO w Polsce, stwierdziła, że Polska daje możliwość nowych wyzwań. - Polska i Europa Wschodnia jest tym miejscem, gdzie warto pracować. Tutaj są duże możliwości pracy – mówił.  
W skrócie podsumował to Maciej Mikucki: - W Polsce jest swoista  magma, która się gotuje i można ją dowolnie kształtować.
VI Kongres Dyrektorów Finansowych podsumował Andrzej S. Nartowski, Prezes Zarządu Polskiego Instytutu Dyrektorów, który apelował do zgromadzonych gości, aby nie poddawali się presji innych, a przede wszystkim – ubezpieczali się przed ryzykiem.
Kongres i Galę Dyrektorów Finansowych zorganizowali: ACCA, Euler Hermes oraz Forbes.

Partnerami wspierającymi organizację Kongresu i Gali są: PKO Bank Polski i SAGE – partnerzy strategiczni oraz Alma Consulting Group Polska, BPP Professional Education, Chivas, Econocom, Grant Thornton Frąckowiak, GPSLOG, House of Tudor; IBM, Krajowy Rejestr Długów, Michael Page International, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz Volvo.

Patronat medialny nad Kongresem i Konkursem objęli: biznes2biznes.com; Controling i Rachunkowość Zarządcza, Dziennik Gazeta Prawna, Gazeta MSP, Inforlex.pl; INFORmator Prawno-Podatkowy, IPP24.pl; KarierawFinansach.pl; Newsweek, Nowy Przemysł, Onet.pl, Radio PiN, Strategie, TVN CNBC oraz wnp.pl.

Transmisję internetową zrealizowała firma TVIP: www.dyrektorfinansowyroku.tvip.pl

Więcej informacji o konkursie Dyrektor Finansowy Roku i III Kongresie Dyrektorów Finansowych: www.dyrektorfinansowyroku.pl


Dodatkowych informacji udziela:
Artur Niewrzędowski
Talking Heads
tel. 509-433-874
e-mail: artur.niewrzedowski@thpr.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

an@thpr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »