Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Dziennik elektroniczny szansą na lepszą komunikację na linii szkoła-rodzic-dziecko

Dziennik elektroniczny szansą na lepszą komunikację na linii szkoła-rodzic-dziecko
Zobacz więcej zdjęć »
Współcześnie nie istnieją już dziedziny, w których Internet nie miałby zastosowania. Za pomocą Sieci komunikujemy się z urzędami, rozliczamy PIT-y, rejestrujemy firmy, korzystamy z bankowości elektronicznej, robimy zakupy.

Komunikujemy się też z bliskimi, przebywającymi nawet na drugim końcu świata. Wszystko to robimy w czasie rzeczywistym, nie wychodząc z domu i do tego najczęściej za darmo. Dlaczego więc podobnie nie miałaby wyglądać komunikacja rodzica ze szkołą, do której uczęszcza jego dziecko, skoro istnieją rozwiązania ułatwiające taką komunikację?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Według danych GUS z 2012 roku[1] Polacy najczęściej wykorzystują Internet do wysyłania i odbierania poczty elektronicznej (51%). W drugiej kolejności poszukują w Internecie informacji o produktach i usługach (47,5%). Prawie 1/3 (31%) korzysta z usług bankowych, a blisko ¼ internautów (24%) z komunikatorów internetowych. Ponadto przez Internet szukamy pracy lub pracowników, sprzedajemy lub kupujemy towary, słuchamy radia lub oglądamy TV, a także czytamy książki, artykuły lub gramy w gry. Współczesne społeczeństwo, traktujące globalną Sieć jako nieodłączny element codziennego życia, przyzwyczaiło się też do tego, że tak podstawowe usługi nie wiążą się z dodatkowymi opłatami, a co najwyżej koniecznością obejrzenia reklam.

W Polsce już kilka tysięcy szkół korzysta z e-dziennika, a w wielu z nich takie rozwiązanie całkowicie wyparło klasyczny, papierowy dziennik klasowy. To, co jeszcze niedawno było nowinką i ciekawostką technologiczną, staje się powszechnym standardem dla każdej, nowoczesnej szkoły. Niestety, możliwość skorzystania z nowoczesnych rozwiązań, jakie oferują e-dziennki, dotychczas często wiązała się z koniecznością obciążenia rodziców dodatkowymi opłatami. W kontekście gwarantowanego przez konstytucję bezpłatnego dostępu do edukacji, mogło to rodzić – i rodziło –naturalny opór. Sytuacja jednak uległa zmianie wraz z nadejściem nowej generacji e-dzienników.

Prawo do bezpłatnej wiedzy

Dlaczego więc rodzice dzieci w wieku szkolnym, aby nieodpłatnie dowiedzieć się jakie są ich postępy w nauce, muszą fatygować się do szkoły i to najczęściej w godzinach swojej pracy? Przecież istnieją rozwiązania, które pozwalają rodzicom na większą kontrolę, w czasie rzeczywistym, online i zupełnie za darmo.

„Świadomość rodziców na temat dostępności dzienników elektronicznych, które nie wymagają od nich dodatkowych opłat, wciąż jest zbyt niska. Praktyki, mające miejsce w ostatnich latach ukształtowały w nich przekonanie, że dostęp do wiedzy o wynikach ucznia jest możliwy tylko odpłatnie. A przecież to nie rodzic powinien ponosić koszt informatyzacji szkoły w tym zakresie. Szkoła powinna uwzględnić takie rozwiązanie w swoim budżecie, który zatwierdza samorząd. Rodzic, który płaci za dostęp do e-dziennika, ponosi koszty dwukrotnie – raz, w podatkach, z których samorządy finansują oświatę, drugi raz w rocznej składce pobieranej przez szkoły na rzecz dostępu do dziennika elektronicznego. Naszym zdaniem taka sytuacja nie powinna mieć miejsca” – powiedział Jacek Różycki, Prezes Zarządu VULCAN sp. z o.o.

Tysiące szkół z e-dziennikiem bezpłatnym dla rodziców

Dlatego firma VULCAN stworzyła system, obejmujący dziennik elektroniczny dostępny online, który pełni funkcję platformy komunikacyjnej pomiędzy rodzicami i szkołą. Co istotne: rodzice mogą w pełni z niego korzystać bez ponoszenia jakichkolwiek opłat.

 „Szkoły korzystające z innych rozwiązań naszej firmy, usprawniających funkcjonowanie oświaty w zakresie organizacji i finansów, czy zarządzania danymi o uczniach, posiadają najczęściej tzw. „Złoty abonament”. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie w polskich szkołach, oferujące dostęp do całego zestawu różnorodnych programów dedykowanych edukacji. W zeszłym roku, do „Złotego abonamentu” włączyliśmy także system Uczniowie Optivum NET+, obejmujący najnowszy dziennik elektroniczny na rynku – z którego, co istotne, rodzice korzystają całkowicie za darmo.” – dodał Jacek Różycki. 

Dobra komunikacja podstawą sukcesu

W pracach nad oprogramowaniem firmy VULCAN uczestniczą także nauczyciele z różnych typów szkół, którzy na badania focusowe przychodzą najczęściej z własnym, papierowym dziennikiem, aby pokazać, jakie funkcje ich zdaniem są niezbędne w jego wirtualnej wersji. Jedni, którzy jeszcze nie korzystają z elektronicznych narzędzi, mówią otwarcie o swoich obawach w tym zakresie. Współpracują z nimi eksperci oświatowi, by w efekcie powstały rozwiązania, które będą intuicyjne i wygodne w codziennej pracy nauczyciela, oferując jednocześnie  możliwości wykraczające daleko poza klasyczne dzienniki papierowe – jak właśnie funkcje usprawniające komunikację pomiędzy szkołą i rodzicami.

Z kolei ci nauczyciele, którzy mieli już styczność z e-dziennikami, podkreślają, że problemem było dla nich zbieranie od rodziców pieniędzy za dostęp do takiego rozwiązania. Pod tym względem panuje pełna zgodność: wszyscy jednogłośnie twierdzą, że powinno być ono bezpłatne.



[1] http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/nts_spolecz_inform_w_polsce_10-2012.pdf



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Viola 2014-05-15 23:38:12

    xd


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »