Dom » Budownictwo
Ekologiczne ogrzewanie domu.
Zobacz więcej zdjęć » |
Warto zainteresować się zmianą ogrzewania tradycyjnego na ekologiczne. Wbrew pozorom mamy całkiem spory wybór. Najbardziej ekologiczne ogrzewanie kojarzy się z energią odnawialną - czyli energią wiatru, wody, słońca i geotermalną, ale do ekologicznego ogrzewania zaliczamy też biopaliwa jak pellet. Można więc wybierać między instalacją z pompą ciepła, instalacją solarną, a kotłami na pellet.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Pompy ciepła
Jednym z ekologicznych rozwiązań ogrzewania domu może być pompa ciepła. Wyróżniamy dwa główne typy: powietrzną i gruntową. Pompa ciepła może być z powodzeniem podstawą centralnego ogrzewania w domu.
Jak działa pompa ciepła? Każda pompa do działania wykorzystuje energię ze źródła jak: gleba, powietrze, wody gruntowe, które ma niższą temperaturę niż pomieszczenia, które pompa ma ogrzać. Dzięki sprężaniu i rozprężaniu krążącego w pompie czynnika roboczego ciepło przekazywane jest dalej do instalacji CO. Żeby pompa mogła działać potrzebne są tylko dostęp do źródła energii i prąd.
Solary
Kolektory słoneczne - kolektory płaskie i kolektory próżniowe, służą do wsparcia instalacji grzewczej i ogrzewania wody użytkowej. Natomiast panele fotowoltaiczne używane są do produkcji prądu na potrzeby domowej instalacji (z możliwością odsprzedania nadwyżki do sieci). Najlepiej jest połączyć możliwości instalacji solarnej z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Panele solarne mogą wspomagać ogrzewanie kotłem CO, pompą ciepłą czy kominkiem. Solary używane do wspomagania instalacji CO mogą dostarczyć nawet 40 % energii potrzebnej do ogrzania budynku. Z tego też powodu nie mogą być jedynym źródłem ogrzewania.
Jak działa panel solarny? Promienie słoneczne padające na panel ogrzewają absorber w kolektorze, który wchłania to ciepło. Dzięki temu ogrzewany jest czynnik grzewczy - zazwyczaj glikol - który przepływa przez kolektor. Tak ogrzany trafia do zasobnika, gdzie oddaje ciepło wodzie i ochłodzony wraca do kolektora.
Kominki na pellet
Kominki na pellet można z grubsza podzielić na dwa typy: wolnostojące z nagrzewnicą nadmuchową, wolnostojące podłączone do instalacji grzewczej i ogrzewającej wodę z płaszczem wodnym. Pellet mimo, że jest droższy od drewna ma wyższą wartość grzewczą. Ponadto ogromną zaletą tego typu kominka jest możliwość postawienia go w każdym domu, mieszkaniu czy pomieszczeniu użytkowym. Wystarczy podłączyć go do rury dymowej i prądu. Dzięki bogatemu w funkcje sterownikowi można rozpalić w kominku jednym przyciskiem, ustawić pożądaną temperaturę w mieszkaniu lub zaprogramować kiedy i w jakim stopniu kominek ma grzać - z wyprzedzeniem dniowym lub tygodniowym. Ogromnym plusem jest brak konieczności składowania opału, ponieważ pellet kupujemy w workach po 15 kg, które łatwo zmieszczą się nawet w szafie w przedpokoju. Z pelletu po spaleniu 1 tony zostaje średnio 1 kg popiołu. A emisja CO2 do atmosfery wynosi 0.
Jak działa taki kominek? Do podajnika wsypujemy pellet bezpośrednio z worka. W panelu sterowania ustawiamy swoje preferencje, uruchamiamy kominek i możemy już obserwować jak pali się w nim ogień, a ciepłe powietrze ogrzewa dom. W wypadku modeli z płaszczem wodnym ciepło przekazywane jest do instalacji, w której krąży woda i która ogrzewa grzejniki lub ogrzewanie podłogowe, oraz wodę użytkową. W ten sposób ogrzejemy cały dom.
Porównanie kosztów ogrzewania
Koszt wytworzenia 1kWh ciepła, zł/kWh (według cen paliw z lipca 2014 r.)
- pompa ciepła powietrzna 0,18 zł
- pompa ciepła gruntowa 0,10 zł
- kocioł na pellet 0,19 zł
- kocioł na drewno 0,14 zł
- kocioł na ekogroszek 0,17 zł
- kocioł tradycyjny na olej 0,42 zł
- kocioł kondensacyjny LPG 0,45 zł
- kocioł tradycyjny na gaz ziemny 0,27 zł
Nowy dom, stary dom
Ekologiczne ogrzewanie najłatwiej jest zamontować, kiedy budynek jest dopiero w fazie budowy. Sposób ogrzewania może być od razu ujęty w projekcie domu lub mieszkania. Wtedy wszystko montowane jest idealnie tak, jak przewidział to producent. Ponadto w nowych projektach uwzględniane są grodzie cieplne, które nawet przy tradycyjnej metodzie ogrzewania pozwalają oszczędzić na kosztach ogrzewania. Nie oznacza to jednak, że w już postawionych budynkach nie można nic zmienić. Z powodzeniem można wymienić system ogrzewania lub wprowadzić znaczące modernizacje. Aczkolwiek w tym wypadku praktycznie zawsze (oprócz montażu kominków na pellet) potrzebny będzie remont.
_____________________________________________________________________
Materiał opracowany przez specjalistów www.polandi.eu
Nadesłał:
polandi
|
Komentarze (0)