Społeczeństwo » Społeczeństwo

Ekologiczne postanowienia noworoczne

Początek roku to czas, który sprzyja refleksjom nad swoimi działaniami oraz nowymi planami. Przedstawiamy więc noworoczne eko postanowienia, które warto wcielić w życie w 2021 roku i utrzymać przez kolejne lata, aby zatroszczyć się o naszą planetę.

Postanowienie pierwsze: będę oszczędzać wodę

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Zacznijmy od podstaw. Ograniczenie wody może dla wielu wyświechtanym banałem, jednak to kwestia, do której warto zawsze wrócić, zwłaszcza że wprowadzenie nowych prostych nawyków nic nas nie kosztuje. Wystarczy zamienić kąpiele na prysznic, zakręcać kran, kiedy myjemy zęby oraz zmywać naczynia w zlewie napełnionym wodą zamiast pod bieżącą. Nic prostszego, prawda?

 

Postanowienie drugie: ograniczę ilość plastiku

 

Jeśli w nowym roku chcecie być bardziej eko, postarajcie się również ograniczyć zużywanie plastiku, który jest prawdziwą zmorą naszej planety. Tylko w Polsce zużywa się go nawet 3,5 mln ton rocznie. Aby ta liczba nie utrzymywała się na tak wysokim poziomie, warto zaopatrzyć się w płócienną torbę wielokrotnego użytku, a zamiast każdorazowego kupowania butelkowanej wody, zainwestować w kubek bądź dzbanek z filtrem. To proste kroki, od których dobrze zacząć ekologiczne przyzwyczajenie.

 

Postanowienie trzecie: będę segregować śmieci

 

Kolejną rzeczą, którą możecie zrobić dla środowiska, jest segregowanie śmieci. Brzmi banalnie, ale okazuje się, że pomimo wprowadzania kolejnych prawnych regulacji w tym zakresie, zaledwie 66% Polaków deklaruje się, że wykonuje tę czynność. Co więcej w dalszym ciągu wielu ludzi nie potrafi poprawnie rozdzielać śmieci. A przecież dzięki oddzieleniu od siebie szkła, papieru i plastiku, część odpadów trafi do recyklingu i będzie mogła zostać ponownie wykorzystana do stworzenia nowego produktu.

 

Postanowienie czwarte: będę oszczędzać prąd

 

Kolejnym zasobem, o który musimy się zatroszczyć dla dobra przyszłych pokoleń, jest energia. Współczesne mieszkania wykorzystują gigantyczną ilość prądu. Oświetlenie, sprzęty kuchenne, telewizory, laptopy - to tylko niewielka część sprzętów, które do pracy potrzebują zasilania. Na szczęście tak jak w przypadku wcześniej omawianych przykładów, tu również możemy zacząć od prostych zmian, które po jakimś czasie przerodzą się w nawyk. Wyłączanie nieużywanych sprzętów, gaszenie światła od razu po wyjściu z pomieszczenia, wyjmowanie ładowarki z kontaktu od razu po naładowaniu urządzenia, używanie ekologicznych trybów prania - to pierwsze kroki, jakie należy podjąć w celu zredukowania wysokości rachunków z prąd. Warto zainwestować również w energooszczędne żarówki oraz smart plug, czyli inteligentne gniazdka, dzięki którym będziecie mogli monitorować poziom zużycia energii oraz zdalnie włączać i wyłączać na przykład światło czy też telewizor, o którym zapomniał któryś z domowników przed wyjściem. Jednym z takich inteligentnych gniazdek jest T31 od ezviz. Wspomniane funkcje obsługiwane są z poziomu aplikacji dostępnej na telefony. W szybki i prosty sposób sprawdzicie, więc, ile kWh zużywają poszczególne sprzęty domowe, a następnie będziecie mogli zastanowić się, jak zmienić te dane.

 

 

Jak więc widzicie, wprowadzenie nowych eko nawyków do naszej codzienności wcale nie jest trudne. Najważniejsza jest jednak świadomość konieczności tych zmian. Na zakończenie pozostaje nam życzyć Wam wytrwania w ekologicznych postanowieniach noworocznych.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Grupa FLPR

Komentarze (2)

  • avatar
    ~Klementyna 2021-01-16 08:09:59

    W zeszłym roku wymieniliśmy piec węglowy na kocioł na pellet. Segregujemy śmieci, staramy się mniej zużywać wody, w domu odkurzam irobotem, używam domowych środków czystości.

  • avatar
    ~Diana 2021-01-14 11:53:18

    Od nowego roku segreguję śmieci i staram się unikać kupowania plastikowych opakowań. Cisowianka perlage w szkle smakuje jeszcze lepiej, a sery i wędliny kupuję na wagę w małym sklepie, który owija je w papier.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

wymiana szyb w oknach Świnoujście
Miałem zbitą szybę w oknie, ekipa wymieniła szybko i profesjonalnie, nie ma śladu, widać że to fachowcy mogę śmiało polecić usługi VGlass.pl

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »