Gospodarka » Przemysł

Ekologiczny fundusz

Ekologiczny fundusz
Zobacz więcej zdjęć »
Naturalne zasoby paliw kopalnych są ograniczone i za kilkadziesiąt lat będą wyczerpane. Światu groziłby wówczas kryzys energetyczny, i w konsekwencji upadek cywilizacji technicznej, gdyż ta jest oparta na energii.

Wobec tego od wielu lat pracuje się nad metodami wykorzystania alternatywnych źródeł energii, której zasoby są wręcz nieograniczone, lecz w dalszym ciągu nie umiemy z nich w pełni korzystać.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Niektóre kraje odniosły już poważne sukcesy w tym zakresie i zostały one wdrożone, co widać np. w Niemczech, gdzie wiatraki stały się często spotykanym elementem krajobrazu. Wzorowymi rozwiązaniami może pochwalić się również Skandynawia.
Jednak w większości krajów świata nie wielu decydentów martwi się ewentualnymi problemami swych potomków, które mogą mieć miejsce jeszcze w tym stuleciu. Dowodem ignorowania globalnego zagrożenia jest fiasko ostatniego szczytu w Kopenhadze, poświęconemu redukcji emisji dwutlenku węgla.

Aby zrealizować nowoczesne projekty, które pozwalałyby na szeroką skalę wykorzystywać energię odnawialną (wodną, słoneczną, wiatrową lub pochodzącą z biomasy) potrzebne są duże nakłady finansowe. Na wsparcie rządów nie można liczyć, bowiem siła oddziaływania na polityków przez potężne lobby producentów tradycyjnych nośników energii jest w dalszym ciągu duża.

Również w Polsce producentom energii odnawialnej nie jest łatwo, a sposób myślenia o ekologii wymaga poważnej rekonstrukcji - dotyczy to niemal każdego.
Jak pozyskać pieniądze na realizację szczytnych celów proekologicznych? Niestety, nowoczesne rozwiązania w zakresie produkcji energii nie cieszą się zainteresowaniem banków. Można liczyć na pewne wsparcie z funduszy unijnych.  
Jednak dużą szansę na pozyskanie finansowania w zakresie energetyki opartej na odnawialnych źródłach daje rynek kapitałowy, w tym fundusze inwestycyjne lokujące aktywa w spółki funkcjonujące w sektorze energetyki odnawialnej. Przykładem takiego funduszu jest Investor Leveraged Buy Out FIZ AN, który w listopadzie ub. roku nabył udziały w Windfarm Holding Limited. Jest to spółka celowa powołana do realizacji projektów inwestycyjnych na rynku energetyki odnawialnej, opartej na farmach wiatrowych. Dzięki temu wkrótce na Mazowszu powstaną elektrownie wiatrowe, które zasilą krajowy system energetyczny.

Energetyka odnawialna, wobec drożejącej ropy, gazu i węgla, a z drugiej strony wzrostu zapotrzebowania na energię, posiada duży potencjał rozwoju i będzie generować z każdym rokiem coraz wyższe zyski, co przełoży się na stopy zwrotu dla inwestorów.
Zatem na inwestycjach proekologicznych zyskają inwestorzy a gospodarka krajowa będzie mniej zależna od zewnętrznych dostawców surowców energetycznych. Będzie to miało również pozytywny wpływ na otaczającą nas przyrodę. Stąd inwestycję funduszu Investor LBO FIZ AN należy uznać za przyjazną środowisku naturalnemu.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »