Dom » Budownictwo

Eksperci o wyzwaniach w zawodzie kamieniarza

Eksperci o wyzwaniach w zawodzie kamieniarza
Zobacz więcej zdjęć »
Kamieniarstwo to zawód, który łączy w sobie ciężką pracę i artyzm. Osoby pracujące w tej branży wykorzystują swe umiejętności do rzeźbienia bloków kamiennych, a także układania i obróbki innych powierzchni, takich jak spieki i konglomeraty kwarcowe.

Gotowe prace potrafią zachwycić, wznosząc realizację wnętrz na zupełnie inny poziom. Zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży wciąż wzrasta, ponieważ wielu architektów i projektantów chętnie wykorzystuje powierzchnie kamienne do tworzenia nowoczesnych fasad domów, kuchennych i łazienkowych blatów, posadzek, okładzin ścian i mebli. Praca z wielkoformatowymi płytami pozwala na wydobycie prawdziwego piękna materiału, ale bywa wymagająca i ryzykowna, dlatego warto pamiętać o zasadach, które pozwolą na bezpieczne wykonywanie tego zawodu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Chroń swój łuch i oczy

Materiały wykończeniowe, które powstają z kamienia wyglądają luksusowo i wytrzymują próbę czasu, co czyni je obecnie bardzo pożądanymi. Podnoszenie i opuszczanie dużych kamiennych płyt nie jest jednak jedynym ryzykiem towarzyszącym codziennej pracy kamieniarza. Hałas cięcia na budowie może prowadzić do problemów ze słuchem, a praca z pyłem może uszkodzić wzrok, dlatego absolutnie niezbędne jest tym przypadku zakładanie okularów i ochron uszu podczas obrabiania tego rodzaju powierzchni.

Ryzyko chorób płuc

Problemy zdrowotne kamieniarzy obejmują astmę, krzemicę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Mogą nie dawać żadnych objawów przez lata, ale pył kamienny gromadzący się w płucach przez pewien czas zaczyna uszkadzać tkankę płucną. Jednym z głównych objawów tego problemu jest uczucie duszności i nieustępujący kaszel.

Praca na wysokości

Innym czynnikiem, który może mieć wpływ na kamieniarzy jest praca na wysokości. Czasami kamieniarstwo wymaga użycia rusztowań, aby dotrzeć do projektów znajdujących się na wysokości, dlatego pracownicy muszą przestrzegać odpowiednich procedur bezpieczeństwa i higieny pracy na wysokości.

Wskazówki dotyczące bezpieczniejszego kamieniarstwa

Hiszpańska firma Cosentino, producent kwarcowych powierzchni Dekton, Silestone i kamieni Sensa dokłada wszelkich starań, aby prowadzić swą działalność zgodnie z kompleksowymi standardami bezpieczeństwa i higieny pracy. Stale promuje najważniejsze kryteria oraz standardy wśród swoich klientów, dostawców i partnerów. Firma chce dawać przykład w zakresie zapobiegania ryzyku i ochrony zdrowia w miejscu pracy. Organizuje więc cykliczne szkolenia dla kamieniarzy, aby zapewnić przedstawicielom branży, pracującym z tymi materiałami na co dzień, maksymalne bezpieczeństwo.

8 sierpnia 2023 r. producent zorganizował debatę, w której o aspektach związanych z ochroną zdrowia dyskutowali: Bogdan Lewicki, dziennikarz „Nowy Kamieniarz", Jacek Bobkowski, właściciel zakładu kamieniarskiego MAR- BOB oraz Łukasz Warzybok, General Manager Cosentino Katowice.  Podczas rozmowy prowadzonej przez Karolinę Sieniawską, Marketing Coordinator Cosentino, koncentrowano się na przede wszystkim na konieczności przejścia odpowiednich szkoleń BHP na budowie i w zakładzie kamieniarskim, dogłębnego zapoznania się ze wszystkimi zagrożeniami, ustalenia bezpiecznych procedur pracy, eksploatacji urządzeń oraz noszenia specjalistycznych strojów, masek, pasów i ochron słuchu.

„Poprzez wdrażanie nowych technologii produkcji Cosentino każdego roku przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa, zarówno pracowników, jak i klientów końcowych. Przestrzegamy trzech  głównych kryteriów ESG. Firma jest mocno zaangażowana w zrównoważony rozwój w aspekcie  środowiska, społeczeństwa oraz zarządzania. Już od dawna wdrażamy i egzekwujemy środki bezpieczeństwa, poprzez ochronę indywidualną  oraz regularne szkolenia. Cosentino inwestuje w nowe technologie, takie jak wprowadzona w 2020 r. HybriQ+, zmniejszająca użycie krzemionki krystalicznej o 50%, osiągająca redukcję nawet o 90% w przypadku wybranych wzorów Silestone"- mówił podczas debaty Łukasz Warzybok, General Manager Cosentino Katowice.

„Wyszczególniłbym dwa podstawowe czynniki bezpieczeństwa, czyli edukację pracowników i zapewnienie osoby, która takie szkolenie przeprowadzi, a także odpowiednie wyposażenie zakładu; ściany odpylające, panele akustyczne oraz nowoczesne maszyny, które maja bariery zabezpieczające pracownika przed wypadkami"- dodał Jacek Bobkowski, właściciel MAR-BOB.

Więcej na: www.cosentino.com



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

OKK!

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »