Społeczeństwo » Społeczeństwo

Energicznie chroń środowisko w Głogowie

Energicznie chroń środowisko w Głogowie
Zobacz więcej zdjęć »
Ponad 8 ton zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych zebrali głogowianie podczas organizowanej przez KGHM Ecoren akcji „Energicznie chroń środowisko”. To już druga odsłona tego ekologicznego przedsięwzięcia. Pierwsza zbiórka miała miejsce w Lubinie 19 września. Kolejne w planach.

Głogowska zbiórka elektroodpadów rozpoczęła się o 11.00, na parkingu Castoramy. W ciągu następnych godzin mieszkańcy miasta przywozili zepsute i zużyte urządzenia, które trafiały do specjalnego kontenera ustawionego przez firmę.

Zebraliśmy wiele telewizorów, komputerowych monitorów i radioodbiorników - mówi Joanna Szczepaniak, dyrektor departamentu promocji i komunikacji KGHM Ecoren, nadzorująca sobotnią zbiórkę. - Każdy uczestnik naszej akcji otrzymywał ekologiczną, płócienną torbę na zakupy lub sadzonkę ozdobnej begonii. Czerwone, żółte, pomarańczowe i różowe kwiaty cieszyły się dużą popularnością, a wielu panów konsultowało wybór koloru sadzonki z małżonkami.

Nie zawsze uczestnikom akcji było łatwo rozstać się ze zużytymi urządzeniami. Państwo Matusiakowie z Głogowa przywieźli telewizor, który wspólnie kupili w Warszawie w 1987 roku. Do recyklingu postanowili oddać go również wspólnie. Niektórzy wykazali dużą determinację w przestrzeganiu ekologicznych zasad. Maciej Wolicki przywiózł skuterem z pogłogowskich Szczyglic sprzęt komputerowy, wieżę i zużytą drukarkę. Przechowywał je już jakiś czas, licząc, że pojawi się okazja do przekazania sprzętu do profesjonalnej przeróbki.

Wielu uczestników naszej akcji doskonale orientowało się w przepisach i zasadach postępowania z elektroodpadami - podkreśla dyrektor Szczepaniak. - W Głogowie na co dzień działa stały punkt odbioru zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, co zapewne wpływa na ekologiczną świadomość mieszkańców.

Uczestnicy akcji mogli też wziąć udział w konkursach organizowanych przez KGHM Ecoren. Miniwieżę wygrał Jerzy Kuc z Głogowa, któremu podczas odpowiedzi na pytania kibicowała córka Kasia.

KGHM Ecoren zadba o przekazane elektroodpady - po akcji trafią one do powstającego właśnie w Rynarcicach koło Lubina zakładu przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Tam przedmioty będą dzielone na mniejsze części i poddane przeróbce, a odzyskane metale oraz elementy plastikowe zostaną ponownie wykorzystane. Nowoczesna linia będzie przetwarzać 7 ton zużytego sprzętu na godzinę, czyli 12 tys. ton rocznie. Obecnie Ecoren finalizuje prace przy instalacji technologicznej, a pracownicy przechodzą specjalistyczne szkolenia z zakresu obsługi linii produkcyjnej.

Zbiórki elektroodpadów nie są jedynym elementem programu „Energicznie chroń środowisko". Akcja funkcjonuje już od roku, w jej ramach trwa stała zbiórka zużytych baterii. Specjalnie oznakowane pojemniki na baterie znajdują się w centrali i oddziałach KGHM Ecoren, trafiły również do zaprzyjaźnionych instytucji i przedsiębiorstw. Pracownicy Ecorenu przekazują zużyte tonery do profesjonalnego recyklingu, jednocześnie wspierając akcję „Pajacyk" Polskiej Akcji Humanitarnej. Rozpoczął się również konkurs dla lubińskich szkół . Szkolna edycja „Energicznie chroń środowisko" to ekologiczne lekcje poświęcone elektroodpadom oraz konkurs na zebranie największej liczby zużytego sprzętu RTV i AGD. Lubińskie szkoły otrzymały już specjalne broszury edukacyjne. Wyznaczone też zostały pierwsze zbiórki - w listopadzie i na początku grudnia br.

Więcej informacji na:
www.elektroodpady.ecoren.pl

Starych urządzeń elektrycznych i elektronicznych nie warto trzymać w domach „na wszelki wypadek" - nigdy się już nie przydadzą i tylko zajmują miejsce. Zużytego sprzętu nie wolno też wyrzucać na śmietnik - zgodnie z prawem grozi za to mandat w wysokości do 5 tys. złotych. Najlepszym rozwiązaniem problemu elektrozłomu jest przekazanie go do przetworzenia.

Przepisy dotyczące zbierania, odbioru, przetwarzania, odzysku i recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) określają trzy unijne dyrektywy, przyjęte przez Parlament Europejski w 2003 roku. Podstawowe znaczenie dla funkcjonowania systemu zbierania i przetwarzania ZSEE w Polsce ma „Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym" z 29 lipca 2005 r. Implementuje ona do polskiego prawa zalecenia unijnej dyrektywy 2002/96/WE (WEEE). Zobowiązuje ona producentów i importerów sprzętu elektrycznego i elektronicznego do organizowania, finansowania, zbierania, odbioru, przetwarzania, odzysku i recyklingu wysłużonych urządzeń. Ponadto art. 5 stanowi, że demontaż ZSEE może być prowadzony wyłącznie w specjalnych zakładach przetwarzania.

Z początkiem 2009 roku weszła w życie nowelizacja ustawy ZSEE z 2005 r., usprawniająca system gospodarowania odpadami elektrycznymi i elektronicznymi. Celem noweli jest osiągnięcie jeszcze w tym roku wyznaczonego przez Unię Europejską poziomu 4 kg zebranych elektrośmieci na mieszkańca. Jak podkreśla Ministerstwo Środowiska zmiany przepisów były konieczne, ponieważ w naszym kraju przetwarzano zbyt mało zużytego elektrosprzętu - w 2007 roku zaledwie 0,71 kg na mieszkańca (dane z raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska).Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

izastraczek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »