Dom » Architektura

Energooszczędność a architektura budynku

Energooszczędność a architektura budynku
Zobacz więcej zdjęć »
Na energooszczędność budynku składa się wiele istotnych czynników, które powinny ze sobą współpracować - elementów architektonicznych, budowlanych i instalacyjnych.

Inwestor już na etapie wyboru projektu domu powinien zdecydować jakie rozwiązania i materiały zastosuje aby jego przyszły dom był nie tylko funkcjonalny i komfortowy ale przede wszystkim energooszczędny.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

O czym warto wiedzieć i pamiętać już na początku „drogi" do własnego domu radzi arch. Piotr Zwierzyński z pracowni projektowej Studio Z500.

O energooszczędności budynku decyduje jego architektura: bryła, geometria, kształt i wielkość dachu, ilość i wielkość okien oraz innych powierzchni przeszklonych, rozmieszczenie pomieszczeń, rozwiązania konstrukcyjne przegród zewnętrznych oraz izolacyjność cieplna: ścian, dachu i okien. Bryła budynku powinna być zwarta i prosta, o małej powierzchni przegród zewnętrznych w stosunku do kubatury. Z punktu widzenia kosztów budowy i późniejszej eksploatacji optymalnym rozwiązaniem jest wybudowanie domu parterowego z użytkowym poddaszem, z dachem płaskim lub o małym kącie nachylenia, zaprojektowanym na planie kwadratu lub prostokąta. Warto zrezygnować również z dodatkowego uatrakcyjniania architektury budynku podcieniami, wykuszami czy lukarnami, które zwiększają powierzchnię przegród zewnętrznych. Zastosowanie tego rodzaju rozwiązań w połączeniu z optymalnym układem pomieszczeń może przynieść nawet 10-15% oszczędności energii. Równie ważna dla energooszczędności jest lokalizacja budynku na działce i jego usytuowanie względem stron świata co pozwala na obniżenia zużycia energii o ok. 7%. Warto na południowej ścianie zaplanować np. przeszklenia o większej powierzchni a dodatkowe zastosowanie okiennic czy rolet wpłynie korzystnie na dodatni bilans ciepła. Energooszczędności sprzyja także wyraźny podział budynku na strefy termiczne. Dom należy podzielić na strefy różnych temperatur i przyporządkować im pomieszczenia. Od strony najbardziej nasłonecznionej należy lokalizować pomieszczenia dziennego pobytu, gdzie temperatura powinna być wyższa a stronę północną przeznaczamy na lokalizację pomieszczeń gospodarczych, w których temperatura może być nieco niższa. Szukając korzystnych rozwiązań należy analizować również wpływy wiatru. Udział strat ciepła w budynkach wyeksponowanych na działanie wiatru może być większy nawet o 10% w stosunku do takich samych budynków usytuowanych w teranie zabudowanym lub osłoniętym, dlatego też należy odpowiednio wcześnie zaplanować obsadzenie terenu tak aby osłonić budynek przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Warto pamiętać że geometria budynku może powiększać powierzchnie wymagające ocieplania i generuje mostki cieplne, co dodatkowo utrudnia uzyskanie budynku energooszczędnego. Przyjęcie prawidłowych rozwiązań architektonicznych ułatwi wybudowanie domu energooszczędnego zapewniającego wysoki komfort cieplny i niskie koszty eksploatacji w przyszłości.

źródło: Studio Z500 Piotr Zwierzyński
www.z500.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Studio Z500 Piotr Zwierzyński
http://www.z500.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »