Gospodarka » Przemysł

Euler Hermes: W 2013 roku wzrosła globalna liczba upadłości przedsiębiorstw (+2%)

Na rok 2014 przewidywana jest niewielka poprawa (-1%), która niestety nie obejmie Europy – a zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Warszawa, 9 stycznia 2014 roku
Euler Hermes, światowy lider w dziedzinie ubezpieczeń należności, w raporcie dotyczącym globalnej liczby upadłości przedsiębiorstw prognozuje:

- W 2013 roku przewidywany jest wzrost liczby upadłości o 2%;
- Euler Hermes prognozuje niewielką poprawę w 2014 roku (-1%), która nie obejmie jednak Europy, gdzie ożywienie gospodarcze jest zbyt słabe, by w istotny sposób wpłynąć na liczbę upadłości;
- Jeśli chodzi o skalę zjawiska, całkowita liczba upadłości w roku 2014 ma być o 24% wyższa od średniego poziomu sprzed kryzysu (2000–2007).


Ponowny wzrost liczby upadłości do +2% w 2013 roku: duże dysproporcje pomiędzy regionami

– W 2013 roku ponownie wzrósł Globalny Wskaźnik Upadłości (Global Insolvency Index) na skutek przedłużającego się spowolnienia światowej gospodarki i utrzymującego się rekordowo wysokiego poziomu upadłości spółek – wyjaśnił Wilfried Verstraete, prezes zarządu Euler Hermes.

Za wzrostem liczby upadłości kryją się jednak dwa przeciwstawne trendy: 

- Dalszy wzrost liczby upadłości w trzech głównych regionach: 
- Ameryce Łacińskiej (+10%), w związku ze słabszym wzrostem gospodarczym, szczególnie 
w Brazylii; 
- Europie Środkowo-Wschodniej (+6%), która jest zależna od wzrostu w Europie Zachodniej 
i odczuwa wpływ jego spowolnienia;
- Europie Zachodniej (+9%), gdzie liczba upadłości nadal rośnie we wszystkich krajach poza Niemcami i Wielką Brytanią.
- Dalszy spadek liczby upadłości w regionie Ameryki Północnej (-11%), związany z nieznacznym ożywieniem PKB w USA, oraz w regionie Azji i Pacyfiku (-4%), gdzie perspektywy w zakresie handlu wewnątrzregionalnego załagodziły sytuację w sektorze prywatnym.


2014 rok: Bardziej optymistyczna prognoza liczby upadłości (-1%) dla wszystkich obszarów poza Europą

– Na rok 2014 przewidujemy niewielkie ożywienie światowej gospodarki o +3% i lepsze perspektywy dla wszystkich regionów – stwierdził Ludovic Subran, główny ekonomista Euler Hermes. – W rezultacie w większości krajów powinno dojść do spadku liczby upadłości, choć nie będzie on znaczący – mierzony za pomocą naszego Globalnego Wskaźnika Upadłości wyniesie -1%.
 
- Gospodarka krajów Ameryki Północnej ma osiągnąć w 2014 roku wyższe tempo wzrostu (+2,9% dla Stanów Zjednoczonych, +2,5% dla Kanady) w porównaniu z rokiem 2013, co powinno przyczynić się do dalszego spadku liczby upadłości w regionie (-5%). 
- Kolejnym regionem, w którym liczba upadłości ma się obniżyć, jest region Azji i Pacyfiku, gdzie w 2014 roku koniunktura ma szansę nabrać rozpędu dzięki eksportowi. Spadek będzie jednak nieznaczny (-1%) z uwagi na prowadzoną konsolidację gospodarczą, szczególnie w Chinach. 
- W innych regionach, z wyjątkiem Afryki i Bliskiego Wschodu, trend będzie jedynie minimalnie lepszy niż 
w roku 2013. W Ameryce Łacińskiej oczekiwane w 2014 roku nieznaczne ożywienie gospodarcze, hamowane przez utrzymujące się wady systemu finansowego, pozwoli jedynie utrzymać liczbę upadłości na niezmienionym poziomie (0%). Sytuacja w Europie Środkowo-Wschodniej nadal będzie niekorzystna (+3%), głównie z uwagi na niewystarczającą poprawę w Europie Zachodniej, gdzie liczba upadłości znów nieznacznie wzrośnie (+1%) w związku z utrzymującymi się trudnymi warunkami gospodarczymi w kilku dużych krajach (Belgii, Włoszech, Hiszpanii, Holandii). 
– Mimo prognozowanej przez nas niewielkiej poprawy liczba upadłości w roku 2014 będzie nadal o 24% wyższa niż w latach przed kryzysem – powiedział Wilfried Verstraete.

Polska w 2014 roku

- Niestety z jednym z większych wzrostów ryzyka upadłości będziemy mieć do czynienia m.in. w krajach naszego regionu, w Europie Środkowej i Wschodniej (w tym w Republice Czeskiej: wzrost wskaźnika upadłości przez 10%, a w Rosji o 5%). Są to te kraje, do których najbardziej dynamiczne rósł eksport polskich firm w ubiegłym roku, dlatego odbić się to może negatywnie na rzeczywistych wynikach finansowych sporej części polskich eksporterów. To jeden z powodów, dla których w tym roku spodziewamy się podobnej liczby upadłości, jak w zeszłym roku - a nawet bardziej prawdopodobne od ich spadku wydaje się zwiększenie ich liczby o około 3% - mówi Rafał Hiszpański, prezes zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes SA.
Warto zauważyć, iż to właśnie w regionie Europie Środkowo-Wschodniej wskaźnik upadłości wzrósł w obecnym tysiącleciu najbardziej ze wszystkich regionów na świecie. Od roku 2000 wskaźnik upadłości w Europie Zachodniej wzrósł o ponad 200%, ale w naszym regionie już o ponad 250%. W tym samym czasie w Ameryce Południowej czy w regionie Azji i Pacyfiku wskaźnik upadłości zmniejszył się o około połowę, a w Afryce czy w Ameryce Północnej zasadniczo niewiele się zmienił. – To uświadamia nam skalę powiązania wyników firm z naszego regionu z Europą Zachodnia, która najbardziej ucierpiała w wyniku kryzysu po roku 2007 – dodaje Rafał Hiszpański.

Euler Hermes jest liderem na rynku ubezpieczeń należności handlowych oraz jednym z liderów w zakresie gwarancji ubezpieczeniowych i windykacji należności. Euler Hermes zatrudnia ponad 
6 000 pracowników w ponad 50 krajach, oferując kompleksowe usługi w zakresie zarządzania należnościami. Skonsolidowany obrót grupy Euler Hermes w 2012 roku wyniósł 2,4 miliarda euro. Euler Hermes rozwinął międzynarodową sieć nadzoru, która umożliwia analizę stabilności finansowej ponad 40 milionów przedsiębiorstw na całym świecie. Na koniec grudnia 2012 Grupa Euler Hermes na całym świecie obejmowała ochroną ubezpieczeniową transakcje handlowe na kwotę 770 mld euro.
***
Euler Hermes, członek grupy Allianz, jest notowany na giełdzie Euronext w Paryżu i otrzymał rating AA- od agencji Standard & Poor’s. W celu uzyskania dalszych informacji zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.eulerhermes.com oraz śledzenia Twittera @eulerhermes
***
W Polsce grupa Euler Hermes jest obecna od 1998 roku. Towarzystwo Ubezpieczeń Euler Hermes SA oferuje ubezpieczenia należności handlowych oraz gwarancje ubezpieczeniowe. Jednocześnie druga spółka działająca na polskim rynku - Euler Hermes Collections Sp. z o.o. oferuje windykację należności, raporty handlowe, ocenę ryzyka oraz program analiz branżowych. Obsługę klientów zapewnia Euler Hermes Services Polska Sp. z o.o. Usługi doradztwa prawnego świadczy Euler Hermes, Mierzejewska - Kancelaria Prawna Sp. k.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

an@thpr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »