Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Europa przyjazna pacjentom

Europa przyjazna pacjentom
Zobacz więcej zdjęć »
Komisarz UE ds. zdrowia Androulla Vassiliou dokonała w Brukseli inauguracji kampanii „Europa dla pacjentów”. Wydarzenie to stanowi początek ambitnego projektu Komisji - informuje portal europa.eu.

Androulla Vassiliou zaproponowała szereg różnych strategii w obszarze zdrowia, które Komisja zamierza przyjąć w ciągu kolejnych 6-9 miesięcy. Wszystkie zaproponowane działania mają jeden wspólny cel, którym jest zapewnienie wyższego poziomu opieki zdrowotnej w Europie. Działania obejmują takie kwestie, jak bezpieczeństwo pacjentów, transgraniczna opieka zdrowotna, choroby rzadkie, dawstwo i przeszczep organów, badania przesiewowe w kierunku chorób nowotworowych, pracownicy sektora opieki zdrowotnej, szczepienia przeciwko grypie i szczepienia w dzieciństwie oraz stosowanie antybiotyków.

Jako pierwszą, bo już 2 lipca br. przyjęto dyrektywę dotyczącą opieki zdrowotnej podczas przekraczania granic. Chociaż zdecydowana większość pacjentów leczy się w swoim kraju, istnieją sytuacje, w których lepszą opiekę zdrowotną można uzyskać za granicą. Dzieje się tak na przykład w przypadku, gdy konieczna jest wysoce wyspecjalizowana opieka lub gdy chory przebywa w obszarze przygranicznym, a najbliższa placówka medyczna znajduje się za granicą. Zasady korzystania z opieki zdrowotnej za granicą oraz zwrotu kosztów leczenia nie zawsze są zupełnie jasne i zrozumiałe.

Dlatego Komisja opracowała wniosek w sprawie aktu prawnego, który wprowadziłby większą jasność co do możliwości ubiegania się o skorzystanie z opieki zdrowotnej w innym państwie członkowskim. Wniosek ten będzie również wyraźnie określał, kto jest w takim przypadku odpowiedzialny za jakość i zapewnienie bezpieczeństwa usług. Wpłynie też na zacieśnienie współpracy w różnych obszarach, takich jak sieci ośrodków referencyjnych oferujących specjalistyczną opiekę medyczną. Dzięki temu pacjentom łatwiej będzie uzyskać konieczną opiekę zdrowotną, a państwom członkowskim – zapewnić dostępność, jakość i równowagę finansową swoim systemom opieki zdrowotnej, a także dobrą kondycję obywatelom.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

pey

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »