Społeczeństwo » Polityka

Europejczycy chcą konkretnych zmian w funkcjonowaniu Unii Europejskiej

Inicjatywa obywatelska WeEuropeans przeprowadziła największe konsultacje społeczne, jakie dotąd odbyły się w Europie. Obywatele w całej Unii Europejskiej zgłaszali i głosowali nad konkretnymi propozycjami dotyczącymi przyszłości projektu europejskiego.

10 najbardziej popularnych propozycji zostało przedstawionych jako Agenda Obywateli dla Europy. Konsultacje swoim zasięgiem objęły niespełna 40 mln osób, swój głos oddało w nich 1,5 mln mieszkańców 27 krajów UE.


Spośród ponad 30 tys. zgłoszonych w konsultacjach propozycji, kluczowe dla biorących udział w projekcie okazały się kwestie związane z ochroną środowiska, polityką społeczną, podatkami, edukacją oraz demokracją i instytucjami unijnymi. Organizatorzy zwracają natomiast uwagę, że wśród najważniejszych  tematów nie ma imigracji – spośród 270 najbardziej popularnych kwestii w całej Unii Europejskiej, tylko 4 proc. podejmuje problem imigracji.

Ochrona środowiska i troska o demokrację

Najważniejszym tematem dla Europejczyków jest środowisko naturalne. Uczestnicy konsultacji oczekują zdecydowanych działań na rzecz ochrony planety i zasobów naturalnych. Wśród konkretnych działań, jakie należy podjąć jest ograniczenie użycia plastiku oraz stosowanie opakowań biodegradowalnych, a także promocja odnawialnych źródeł energii m.in. poprzez zachęty podatkowe.

Z głosowania wynika, że obywatele przeważającej większości krajów, z wyjątkiem Niemiec, Polski, Bułgarii i Grecji, zwracają szczególną uwagę  na kondycję demokracji i lepsze funkcjonowanie instytucji europejskich..
Uczestnicy głosowania wskazali na potrzebę jasnych informacji na temat funkcjonowania instytucji unijnych oraz większą przejrzystość w  podejmowaniu decyzji na szczeblu europejskim, a także dostęp do rzetelnej informacji o działaniach UE w czasie rzeczywistym. Jednym z postulatów jest również walka z korupcją polityczną. Europejczycy uważają, że politycy skazani w przeszłości za korupcję lub oszustwo finansowe nie powinni móc kandydować w wyborach. Jedną z najczęściej podnoszonych w głosowaniu kwestii jest także konieczność zmniejszenia biurokracji i reforma funkcjonowania instytucji unijnych.

 

 

Odpowiedzialna polityka społeczna oraz uszczelnienie systemów podatkowych

Polityka społeczna jest ważnym tematem w większości krajów europejskich. Mniejszym zainteresowaniem tymi kwestiami wykazali się obywatele Francji, Belgii, Austrii, Słowacji, Polski, Danii, Czech, Słowacji i Łotwy. Jednym ze zgłoszonych postulatów jest stworzenie uniwersalnych dla całej UE standardów w zakresie płac oraz dostępu do opieki medycznej. Według głosujących, w krajach Wspólnoty powinna obowiązywać jedna płaca minimalna oraz odgórnie uregulowane kwestie emerytalne, które zapewnią dobre standardy życia. Ważnym problemem, na który zwrócili uwagę uczestnicy głosowania, jest konieczność wzmocnienia systemu opieki zdrowotnej, która w podstawowym zakresie powinna być ujednolicona i bezpłatna we wszystkich państwach członkowskich UE.

By móc zrealizować postulaty w zakresie ochrony zdrowia i polityki społecznej, Europejczycy uważają, że konieczne jest uszczelnienie systemu podatkowego, który obecnie w wielu krajach umożliwia unikanie płacenia podatków wielkim korporacjom. Ich zdaniem kluczowe jest ujednolicenie systemów podatkowych w krajach wspólnoty europejskiej oraz zakazanie tworzenia poszczególnym państwom tzw. rajów podatkowych. Duża część obywateli europejskich uważa, że wielkie korporacje oraz firmy technologiczne nie płacą wystarczających podatków.

Oprócz tego, dla mieszkańców Europy Wschodniej ważna jest kwestia równego i bezpłatnego dostępu do edukacji. Uczestnicy głosowania podkreślają, że konieczne jest zwiększenie finansowania edukacji,  ponieważ lepiej wykształcone społeczeństwa są mniej podatne na manipulacje.

Organizatorzy inicjatywy WeEuropeans wkrótce przedstawią 10 propozycji – które uzyskały najwięcej głosów we wszystkich krajach – przywódcom politycznym, organizacjom pozarządowym i stowarzyszeniom. Poproszą również o zajęcie stanowiska w sprawie Agendy Obywateli przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Z kolei 9 maja Agenda zostanie zaprezentowana na posiedzeniu Rady Europejskiej w Sibiu, poświęconym przyszłości Unii Europejskiej.

 

Na stronie internetowej https://dial.make.org/we-eu/pl/map można znaleźć 10 najpopularniejszych propozycji z każdego z 27 krajów UE.

 

 

CIVICO Europa jest niezależną, międzynarodową organizacją typu non-profit, której celem jest oddanie projektu europejskiego z powrotem w ręce obywateli UE. Łączy ona Europejczyków przekonanych, że nadszedł czas na przekształcenie Unii w demokratyczną potęgę opartą na ciągłym uczestnictwie obywateli.


MAKE.ORG jest wiodącą platformą obywatelską w zakresie europejskiej technologii obywatelskiej, której celem jest zaangażowanie obywateli na jak największą skalę na rzecz pozytywnych zmian w społeczeństwie. W tym celu MAKE.ORG opracowała unikalną platformę cyfrową zdolną zebrać opinie kilku milionów obywateli w wielu językach na temat prostej kwestii leżącej w ogólnym interesie i w celu osiągnięcia powszechnego porozumienia.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ldrywa

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »