Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Fakty i mity związane z zakażeniem układu moczowego

Fakty i mity związane z zakażeniem układu moczowego
Zobacz więcej zdjęć »
Zakażenie układu moczowego to dolegliwość, z którą przynajmniej raz w życiu zmaga się co druga Polka. Pomimo tak szerokiego rozpowszechnienia choroby, zakażenie układu moczowego w dalszym ciągu uważane jest za problem wstydliwy.

Narosło wokół niego wiele mitów, wśród których są także i takie, które nie tylko nie ułatwiają leczenia, ale wręcz je utrudniają. Poniżej przedstawiamy listę najczęściej zadawanych pytań, związanych z zakażeniem układu moczowego.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Czy to prawda, że ciepłe okłady (termofor, koc elektryczny) pomagają w złagodzeniu objawów?

TAK, ale…

coś za coś. Ciepłe okłady mogą złagodzić ból towarzyszący zakażeniom układu moczowego, trzeba jednak pamiętać, że wysoka temperatura przyczynia się również do rozwoju bakterii Escherichia coli[3], a one właśnie są przyczyną choroby. Dlatego kiedy mamy do czynienia z zakażeniem układu moczowego, w miarę możliwości unikajmy przesadnego nagrzewania podbrzusza, wybierając inne metody łagodzenia nieprzyjemnych objawów.

Czy cytryna i żurawina faktycznie pomagają w zakażeniach dróg moczowych?

TAK, ale…

w towarzystwie dużej ilości wody. Żurawina zawiera bowiem kwas chinolowy, który zmniejsza przyleganie bakterii do ścianek pęcherza[4]. Cytryna natomiast zakwasza środowisko dróg moczowych, co pomaga w pozbyciu się niechcianych drobnoustrojów[5]. Procesy te jednak wspomagane być muszą przez dużą ilość wypijanej wody, która pomoże wypłukać bakterie. Cytryna i żurawina mogą wspomóc proces leczenia, ale go nie zastąpią. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów choroby należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu zdiagnozowania choroby.

Czy zakażenie dróg moczowych grozi nam tylko jesienią i zimą?

NIE

Podczas chłodniejszych, jak i cieplejszych miesięcy układ moczowy jest podatny na wyziębienie, jednak latem częściej o tym zapominamy. Częste zmiany temperatur, beztroskie siadanie na mokrej trawie lub chłodnych murkach, a także mokry strój kąpielowy i przede wszystkim brak odpowiedniej higieny np. pod namiotem doprowadzić może do kłopotów z układem moczowym[6].

Czy zakażenie układu moczowego zawsze jest dolegliwością nawracającą?

NIE

Najnowsze badania dowodzą, że nawroty choroby można w istotny sposób zmniejszyć, stosując preparaty zawierające substancję czynną o nazwie liofilizowany ekstrakt wybranych szczepów E. Coli. Specyfiki te stymulują ogólną odporność organizmu i zmniejszają ryzyko nawrotu objawów[7].

Czy istnieje miejsce, w którym kobiety mogłyby wymienić się spostrzeżeniami na temat zakażenia układu moczowego oraz zaczerpnąć wiarygodnych informacji dotyczących tej choroby?

TAK

W ramach społecznej akcji ,,Kobiece sprawy – nasze sprawy”, mającej na celu pomoc paniom, które cierpią lub cierpiały na zakażenie układu moczowego, utworzona została strona www.urokobiecesprawy.pl, gdzie zapoznać się będzie można z listą najistotniejszych objawów choroby, poradami lekarzy – specjalistów. Wszystko po to, aby przekonać Polki, że zakażenie układu moczowego nie jest dolegliwością wstydliwą, a przy odpowiednim leczeniu – szybko ustępującą.

 

Więcej na: www.urokobiecesprawy.pl – Dołącz do nas!

 


[1] Źródło: Infekcje układu moczowego, http://zdrowie.flink.pl/infekcje_ukladu_moczowego.php, 15.05.2006.

[2] Źródło: Badania wykonane przez Pracownię Badawczą BSM Intelligent Research Solutions, s.24

[3] Źródło: Domański P., Nerki i bakterie, http://www.resmedica.pl/pl/archiwum/zdart2995.html.

[4] Źródło: Dr Grand, Zapalenie pęcherza, http://domoweleczenie.blogspot.com/2011/02/zapalenie-pecherza.html

[5] Problemy z pęcherzem, http://www.wzdrowymciele.pl/choroby/85-problemy-z-pcherzem

[6] Zapalenie układu moczowego a lato, http://www.biomedical.pl/kobieta/zapalenie-ukladu-moczowego-a-lato-199.html, 23.05.2008.

[7] Źródło: Borkowski A., Borkowski T., „Przegląd piśmiennictwa urologicznego”, www.urologiapolska.pl, 2.06.2007.

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

k.gromada

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »