Rozrywka i wypoczynek » Rozrywka

Filantropia czy sprawiedliwy podział – konferencja naukowa

Filantropia – jej rola, znaczenie, formy i funkcje we współczesnym świecie będą tematami konferencji naukowej zatytułowanej „Filantropia czy sprawiedliwy podział”, która odbędzie się w dniach 8-9 czerwca 2022 roku w Lublinie.

Organizatorami spotkania są Instytut De Republica, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL.

 

Zaproszeni do udziału w konferencji specjaliści z różnych dziedzin: socjologii, ekonomii, politologii, prawa, filozofii oraz etyki odniosą się do różnie definiowanej idei sprawiedliwości. Zastanowią się nad powiązaniami pomiędzy filantropią i/a sprawiedliwością społeczną, pomiędzy dobroczynnością i/a sprawiedliwym podziałem, pomiędzy wsparciem i/a niesprawiedliwym rozdziałem przywilejów społecznych, pomiędzy charytatywnością i/a solidaryzmem społecznym. Ukażą te zagadnienia z perspektywy historycznej, wskażą w jaki sposób idea sprawiedliwości odcisnęła swoje piętno w literaturze i sztuce.

 

Wydarzenie zostanie podzielone na trzy sesje naukowe. Moderatorem pierwszej części spotkania będzie dr hab. Andrzej Herbet, prof. ucz. Wśród prelegentów między innymi prof. dr hab. Anna Tarwacka, która wygłosi wykład „Beneficiis non obicio moras”. Społeczne i prawne aspekty dobroczynności w starożytności oraz dr hab. Jadwiga Potrzeszcz, prof. ucz., która pochyli się nad kwestiami filantropii i sprawiedliwości społecznej z perspektywy prawnonaturalnej. Druga część, której przewodniczyć będzie prof. dr hab. Marian Żukowski to panel, w trakcie którego usłyszymy wykład Solidarność filantropijna w nowoczesnym państwie dobrobytu prof. dr hab. Ewy Leś z Uniwersytetu Warszawskiego czy Bogactwo a „sprawiedliwy” podział w ekonomii i bankowości prof. dr hab. Małgorzaty Zaleskiej ze Szkoły Głównej Handlowej. Trzecia część pod kierownictwem dr hab. Agnieszki Lekki- Kowalik, prof. ucz. przybliży zagadnienia poświęcone filantropii w kontekście historii sztuki czy też doświadczeń angielskich.

 

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawaKarol Jaroszyński – fundator Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego” w Muzeum KUL (8 czerwca 2022), która ukazuje nietuzinkową postać finansisty i filantropa Karola Jaroszyńskiego. Częścią tego wydarzenia będzie także prezentacja książki ks. prof. dr. hab. Antoniego Dębińskiego oraz prof. dr hab. Magdaleny Pyter „Karol Jaroszyński. Atawistycznie obciążony wielkim hazardem życiowym” wydanej nakładem Wydawnictwa Instytutu De Republica. Publikacja to swoista prezentacja życia jednego z najbogatszych Polaków w historii, geniusza biznesu i bankowości. Choć na początku XX wieku przegrał odziedziczony majątek, wkrótce szczęście się do niego uśmiechnęło. Jego majątek, ostrożne szacując, dzisiaj wynosiłby ponad 200 miliardów polskich złotych. Książka prezentuje intrygujący, barwny i pełen dramatycznych zwrotów życiorys, który z pewnością nadawałby się na niejeden scenariusz filmowy.

 

Szczegółowy program dołączamy w oddzielnym pliku.

 

***

 

„Filantropia czy sprawiedliwy podział”,

8-9 czerwca 2022 roku

Centrum Transferu Wiedzy, sala 113, Katolicki Uniwersytet Lubelski

Wstęp wolny!

 

***

 

Instytut De Republica został powołany na mocy zarządzenia nr 12 Prezesa Rady Ministrów z dnia
16 lutego 2021 r. Głównym celem jego działalności jest promocja i popularyzacja polskiej nauki
w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, wytworzenie mechanizmów i kapitału społecznego, który organizowałby się wokół idei państwowości oraz uwolnienie potencjału polskiej nauki w tych obszarach.

 

We współpracy z uczelniami wyższymi w Polsce i na świecie, jednostkami administracji państwowej oraz jednostkami badawczymi, Instytut De Republica organizuje konferencje naukowe i seminaria, które stanowić mają platformę wymiany opinii wobec prezentowanych na nich wyników naukowych prac badawczych. Zadaniem Instytutu jest też popularyzowanie najbardziej interesujących osiągnięć polskich naukowców w formie publikacji i multimediów.

  Instytut De Republica docelowo ma stać się nowoczesnym zapleczem eksperckim, promocyjnym
i wydawniczym dla niedocenianych w Polsce i poza jej granicami, a tak ważnych dla właściwego rozumienia naszej historii i zjawisk społecznych, dziedzin nauki. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

InstytutDeRepublica

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 9 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »