Firma » Biznes
Firmy nie inwestują. Nie mają z czego.
Inwestycje firm utrzymują się na niskim poziomie od 2015 r. Początek tego roku był lepszy, ale głównie dzięki firmom zagranicznym. Polscy przedsiębiorcy są ciągle ostrożni i wstrzymują nakłady na nowe inwestycje. W dodatku w ocenie NBP nie można się spodziewać ani silniejszego dopływu inwestycji, ani zwiększenia nakładów na projekty już realizowane. Wg ankiet NBP zaledwie co piąty przedsiębiorca planuje inwestycje - zainteresowanie nowymi wykazało jedynie 21 proc. badanych (wyniki badania koniunktury Szybki Monitoring). Zainteresowanie nowymi inwestycjami jest najniższe od 2013 r.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Problemy są na bank
Przyczyn niskiego poziomu inwestycji firm jest kilka. Jednym z nich jest okres wyborczy i obawy o nowe obciążenia nakładane na przedsiębiorców zgłaszane w kampanii wyborczej.
Inną przyczyną jest powściągliwość banków w kredytowaniu inwestycji firm. Dostępność kredytów dla przedsiębiorców w Polsce spada, coraz więcej ubiegających się o kredyt, nie dostaje środków na inwestycje. Banki są oporne w udzielaniu kredytów, rośnie za to udział faktoringu.
- Przedsiębiorca potrzebuje kapitału do inwestowania i rozwoju firmy. Pomimo dobrej koniunktury gospodarczej firmy nie skracają terminów regulowania należności, a w badaniach co piąty przedsiębiorca odpowiada, że opóźnienia w płatnościach rosną, więc tym większe jest zapotrzebowanie na zewnętrzne środki, które można przeznaczyć na rozwój i inwestycje.
Z roku na rok coraz większe znaczenie w pozyskiwaniu kapitału ma faktoring, którego koszty systematycznie spadają – mówi Anna Konecka – Pająk - Dyrektor Makroregionu Mazowieckiego w eFaktor.
Środki uzyskane poprzez faktoring można przeznaczyć na nowe inwestycje, ale można nimi także uregulować bieżące zobowiązania podatkowe, należne ZUS, a także raty kredytów, leasingu, czy nawet należności wobec pracowników związane z wynagrodzeniem.
Obawy o koniunkturę w przyszłości
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, we wrześniu 2019 roku spadł o niemal 2 punkty w relacji miesiąc do miesiąca. Był to największy jednorazowy spadek od blisko czterech lat (dane Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych - BIEC). Powodem może być osłabienie koniunktury w niektórych krajach europejskich, szczególnie w Niemczech, które są najważniejszym partnerem gospodarczym naszego kraju.
Aktualnie na 22 główne branże aż 14 sygnalizuje ograniczenie popytu zagranicznego i obawy o wielkość zamówień w najbliższych miesiącach.
- Spadek koniunktury uderzy przede wszystkim w small biznes, który często opiera się na jednym -dwóch kontraktach. Jeśli zostaną zakończone lub ograniczone, stworzy to duży problem dla takich przedsiębiorstw. Małych firm jest w Polsce prawie 2 mln, a luka w finansowaniu przez banki małych i dużych jest wyraźna, ponieważ banki wysoko szacują realne ryzyko udzielenia kredytów małym i średnim firmom. Inaczej jest w przypadku faktoringu, gdzie możliwe jest finansowanie wybranych faktur, a nie całych pakietów, a gwarancją jest sama faktura – mówi Anna Konecka – Pająk - z eFaktor.
Nadesłał:
brandscope
|
Komentarze (25)
@hubi i jak wrażenia?
dzięki, jestem już po wstępnej rozmowie
Dzięki ;) na ten moment obiecująco
@żaba powodzenia!
super, bo potrzebuję osoby która potraktuje serio moją sytuację, a nie będzie wciskała mi produkt, dzięki za info skontaktuję się i mam nadzieję że też trafię ok
@hubi, nikt do podpisu Cię nie zmusi ;)
@Żaba zadowolony, z doradcą super się dogaduje i nie ma problemów, a wręcz odczuwa ulgę ;)
dzięki, to bardzo pomocne
I jest zadowolony? W kwestii porady, papierów etc? jak układa się ta współpraca?
od razu nic nie musisz, opowiedzą ci co i jak i będzie czas na spokojne przemyślenie
coraz bardziej się skłaniam ale chyba pozostaje dzwonić do firmy i popytać co by dla mnie mieli. Czy nie trzeba od razu się decydować po rozmowie?
Idea money
a u jakiego faktora jest?
Akurat pełny. Tak są różne rodzaje, tu wybór zależy od potrzeb
Banan dzięki, a wiesz jaki dokładnie to faktoring? bo widzę że to się może różnic
ona akurat w branży cukierniczej, ale to nie ma większego znaczenia...wszystko zależy od firmy i potrzeby.
@Żaba a co chcesz wiedzieć?
Powiesz coś więcej?
a w jakiej firmie? i w jakiej branży działa siostra? to ma znaczenie?
@Żaba u mnie akurat siostra korzysta
niestety u mnie nikt nie korzysta.. masz doświadczenia związane z faktoringiem?
@żaba dlatego też warto się samemu rozejrzeć i sprawdzić rankingi/nagrodzone instytucje/podpytać znajomych i poczytać
Faktoring to jest jeden ze sposobów, ale tyle teraz tego jest, że trudno ogarnąć
@Niks no tak, znam takich , którym bardzo pomaga faktoring w tej kwestii
normalna sprawa, kwestia tylko żeby mądrze poszukać rozwiązania, a nie rzucać się na kredyty
Zatory to część istnienia biznesu często nierozłączna.. kwestia radzenia sobie z nimi, eh
Firmy nie inwestują bo same mają problemu jeśli chodzi o finansowe utrzymanie się. Gdyby nie bylo takich zatorów to byłoby łatwiej