Firma » Finanse

Firmy padają czekając na zwrot VAT

Na zwrot podatku VAT urząd skarbowy ma 60 dni liczonych od dnia złożenia deklaracji przez podatnika. Niestety ustawa pozwala na uznaniowe wydłużenie tego terminu.

Przedsiębiorca, który wyliczył sobie nadwyżkę we wpłaconym podatku VAT, ma prawo zakładać, że pieniądze wrócą na jego konto w ciągu 60 dni od złożenia deklaracji. Taki obowiązek nakłada na urząd skarbowy ustawa o podatku od towarów i usług. Niestety jeden z artykułów tej ustawy pozwala na uznaniowe wydłużenie terminu zwrotu nadpłaty. Dzieje się tak wtedy, gdy Fiskus uzna, że konieczny jest dodatkowy czas na weryfikację zeznań podatkowych przedsiębiorcy. Uznaniowość i ogólny charakter przepisu to dosyć wygodna furtka dla urzędników. Niestety dość często wykorzystywana. Dodatkowy czas potrzebny do analizy może trwać i trwać, a na jego długość mogą wpływać nie tylko sama kontrola podatkowa, ale też celno-skarbowa lub całe postępowanie podatkowe. Pula zablokowanych w ten sposób zwrotów to miliardy złotych.

 

Wstrzymywanie należnego zwrotu, przy jednoczesnej konieczności zapłaty podatku, jest często przyczyną utraty płynności finansowej przedsiębiorstw i skutkuje powstaniem sytuacji kryzysowej w firmie. Znane są nawet przypadki wypłaty zwrotu podatku po kilku latach, niestety wiele firm nie jest w stanie tak długo czekać i wcześniej ogłasza upadłość. W 2017 r. zbankrutowało prawie 900 firm w Polsce (najwięcej od 2012 r.!), najczęstszą przyczyną były zatory płatnicze.

 

- To duży problem dla przedsiębiorców. Wielu z nich nie miało powodów do przewidywania opóźnień w zwrocie VAT, więc zaplanowało już wydatek tych środków. Jeśli ich wpływ na konto odsuwa się w czasie rujnuje to ich plany biznesowe. Zajmując się finansowaniem działalności przedsiębiorców znamy wiele takich przypadków. Na szczęście przedsiębiorcy uczą się na własnych błędach i ci, którzy mają złe doświadczenia ze zwrotem VATu, zabezpieczają płynność finansową np. za pomocą faktoringu – mówi Anna Konecka – Pająk, Dyrektor Regionu Mazowieckiego eFaktor S.A.

 

 

Rosną koszty kredytów

­Innym rozwiązaniem stosowanym przez przedsiębiorców w przypadku opóźnień w zwrocie VATu jest kredytowanie bieżącej działalności. Z ankiety NBP przeprowadzonej w II kwartale 2018 r. wśród 27 banków wynika, że większość z nich w I kwartale nie zmieniła znacząco kryteriów kredytowych dla firm, jednak część zwiększała ich pozaodsetkowe koszty, banki podnosiły także marżę kredytową. Takie zaostrzenie polityki wiązało się z rosnącym ryzykiem kredytowania podmiotów z niektórych branż oraz wątpliwościami co do stabilności sytuacji gospodarczej. Na II kwartał, jak wynika z ankiety NBP, banki przewidują dalsze zaostrzenie polityki kredytowej dla małych i średnich firm.

 

W sytuacji, kiedy banki podnoszą marżę i zaostrzają politykę kredytową coraz bardziej konkurencyjny także cenowo staje się faktoring. W I kwartale wg danych Polskiego Związku Faktorów skorzystało z niego 9 tys. firm. To o 14 proc. więcej niż w I kwartale 2017. W tym roku już 2,5 mln faktur skierowano do sfinansowania faktorom. Jednym z powodów rosnącej popularności faktoringu jest właśnie niepewność przedsiębiorców związana z terminami zwrotów z urzędu skarbowego.

 

- Wg naszych danych zainteresowanie firm finansowaniem za pomocą faktoringu rzeczywiście się zwiększa. Wpływa na to każdy rodzaj niepewności związanej z otrzymywaniem na konto firmy własnych pieniędzy, takich jak na przykład te z nadpłaconego VATu. Na korzyć faktoringu coraz mocniej przemawia ostatnio atrakcyjność kosztowa tej usługi w porównaniu z rosnącą marżą kredytów. Koszty faktoringu są coraz bardziej konkurencyjne, całkowite oprocentowanie może się zamknąć nawet 0,05% dziennie, czyli od faktury na 10 000 zł będzie to 50 zł – ocenia Anna Konecka – Pająk z eFaktor S.A.

 

W naszym kraju funkcjonuje nieco ponad 2,3 mln firm. Miesięcznie zakładanych jest około 50 nowych. W 2017 powstało ich około 600, ale upadło blisko 900.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brandscope

Komentarze (8)

 • avatar
  ~Patam 2018-07-31 17:37:40

  A korzystacie z faktoringu? Macie jakieś porównanie w róznych firmach?

 • avatar
  ~Michał 2018-07-09 17:49:50

  Jako przedsiębiorca potwierdzam to co napisał Krzysiek. Opóźnienia w płatnościach zdecydowanie bardziej uprzykrzają życie i faktoring jest tu dobrym rozwiązaniem, jego rozwój jest całkowicie uzasadniony

 • avatar
  ~kid 2018-07-03 22:14:42

  Z pozoru to się wiele rzeczy niegroźnych wydaje

 • avatar
  ~eto 2018-06-30 20:40:23

  Strasznie to smutne, że padają przez VAT. Przecież to z pozoru nie wydaje się groźne

 • avatar
  ~jeronimo 2018-06-30 13:30:19

  Już jest jedną z najszybciej rozwijających się usług

 • avatar
  ~Krzysiek 2018-06-29 00:05:55

  Czekanie na zwrot VAT to jeszcze nic przy zatorach płatnicznych. Faktoring to będzie najszybciej rozwijająca się usługa w najbliższych latach moim zdaniem biorąc pod uwagę okoliczności

 • avatar
  ~unoszek 2018-06-01 22:02:48

  Opóźnienia płatności to koszmar, rozwala cały harmonogram

 • avatar
  ~hans 2018-06-01 21:53:26

  Ja już dawno przestałem liczyć na uczciwość kontrahentów, lepiej się zabezpieczać


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »