Technologie » Internet
Flirtowanie online - czy jest całkiem bezpieczne?
Zobacz więcej zdjęć » |
Tekst autorstwa Piotra Kupczyka, dyrektora działu prasowego w Kaspersky Lab Polska, w przystępnym języku tłumaczy, jakie cyberzagrożenia mogą na nas czekać na portalach randkowych.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
- Luka w portalu społecznościowym Instagram wykorzystana przez cyberprzestępców
- Badanie Kaspersky Lab: ludzie są skłonni pozbyć się swoich zdjęć i innych danych za niedużą kwotę
- Technologia kontroli aplikacji firmy Kaspersky Lab wygrywa w testach AV-TEST
- Liczba roku: Każdego dnia Kaspersky Lab wykrywa 315 000 nowych szkodliwych plików
Z braku czasu, z powodu nieśmiałości czy z potrzeby większego wyboru - coraz więcej singli szuka miłości online. W Europie 40% wszystkich żyjących w pojedynkę odwiedza strony i portale randkowe. W samych tylko Niemczech, Austrii i Szwajcarii około 12 milionów osób korzysta z tej formy flirtu. Jednak popularność portali randkowych przyciąga również tych, którzy szukają czegoś innego niż szczęścia, jakie daje bycie we dwoje. Jak pokazuje badanie, przez Internet kłamiemy częściej niż w realnym życiu.
80% informacji podawanych przez mężczyzn i 35% informacji przekazywanych przez kobiety jest nieprawdziwych, od fałszywych zdjęć po całkowicie fikcyjne profile. Patrząc na maila trudno powiedzieć, czy rzeczywiście został wysłany przez dwudziestokilkuletnią studentkę o blond włosach czy robota pocztowego próbującego załadować na Twój komputer szkodliwy program. Ryzyko wzrasta wraz z pikanterią tematu. W tak zwanej "branży dla dorosłych" portale skierowane do osób poszukujących spotkań erotycznych są znanymi źródłami oprogramowania crimeware.
Badanie przeprowadzone w maju 2008 roku pokazało, że 31% portali internetowych dla dorosłych zawierało pewną formę niebezpiecznej zawartości. Bez oprogramowania bezpieczeństwa - i zdrowego rozsądku - cyberprzestępca mógłby przejąć kontrolę nad Twoim komputerem w ciągu kilku chwil.
"Nawet gdy szybkie medium, jakim jest Internet, skłania nas do szybkiego uwodzenia, nie traćmy czujności", mówi Piotr Kupczyk, dyrektor działu prasowego w Kaspersky Lab Polska. "Stosujmy aktualne oprogramowanie, nie zapominając o zdrowym rozsądku. W końcu odrobina powściągliwości podczas flirtu jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła. Poza tym, tylko my - a nie nasze komputery - mamy decydować, czy chcemy oddać swoje serce tej wdzięcznie uśmiechającej się osobie ze zdjęcia."
Pełny artykuł jest dostępny w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab:http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=561.
Artykuł można wykorzystać dowolnie, z zastrzeżeniem podania jako źródła firmy Kaspersky Lab.
Komentarze (0)