Technologie » Fotografia
Fujifilm wprowadza obiektyw FUJINON XF500mmF5.6 R LM OIS WR
Zobacz więcej zdjęć » |
Arcydzieło w kategorii super teleobiektywów, na nowo definiujące mobilność.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Połączenie najwyższej wydajności optycznej i kompaktowej konstrukcji wśród modeli serii XF sprawia, że marzenia o fotografii super dalekiego zasięgu stają się łatwiej dostępne
TOKIO, 14 października 2024 r. – Koncern FUJIFILM Corporation (prezes: Teiichi Goto), informuje o wprowadzeniu na rynek w listopadzie 2024 r. obiektywu „FUJINON XF500mmF5.6 R LM OIS WR” (zwanego dalej „XF500mmF5.6 R LM OIS WR”). Nowy obiektyw dołączy do szerokiego asortymentu wymiennych obiektywów XF przeznaczonych do bezlusterkowych aparatów cyfrowych serii X, słynących z kompaktowych i lekkich konstrukcji oraz znakomitej jakości obrazowania, zapewnianej przez autorską technologię reprodukcji kolorystycznej Fujifilm.
XF500mmF5.6 R LM OIS WR to super teleobiektyw o stałej ogniskowej oferujący imponującą ogniskową długości 500 mm (ekwiwalent 762 mm w formacie 35 mm) i maksymalną jasność F5.6. Obiektyw ten jest szczytowym osiągnięciem w zakresie wydajności optycznej wśród szkieł XF. W pełni wykorzystując zalety formatu APS-C o ekwiwalencie współczynnika kadrowania na poziomie 1,5x, obiektyw gwarantuje wyjątkowe przybliżenie. Pomimo bycia super teleobiektywem cechuje się lekką i kompaktową konstrukcją o wadze ok. 1.335 g*1.
Obiektyw szczególnie dobrze sprawdzi się w fotografii ptaków, dzikiej przyrody i lotniczej, oferując znakomitą poręczność, która na nowo definiuje obowiązujące dotychczas standardy w dziedzinie super teleobiektywów. Wyjątkowa wydajność optyczna tego szkła i jego przenośność sprawiają, że wysokiej jakości fotografia dalekiego zasięgu jest teraz dostępna łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej.
W parze z telekonwerterem XF500mmF5.6 R LM OIS WR ma do zaoferowania jeszcze większą elastyczność w zakresie długości ogniskowej. Przy zastosowaniu telekonwertera FUJINON XF1.4X TC WR dostępna ogniskowa wzrasta do 700 mm (ekwiwalent 1067 mm w formacie 35 mm). Po podłączeniu telekonwertera XF2.0X TC WR ogniskowa sięga maksimum, czyli 1000 mm (ekwiwalent 1524 mm w formacie 35 mm).
Ponadto, poprawa precyzji wykrywania drgań i optymalizacja konstrukcji mechanicznej pozwoliły osiągnąć skuteczność układu optycznej stabilizacji obrazu na poziomie imponujących 5,5 działek EV*2. Gwarantuje to ostre i stabilne ujęcia, nawet przy najdłuższych ogniskowych.
*1 Bez dekielka obiektywu, osłony przeciwsłonecznej i stopki mocowania w statywie.
*2 Pomiary zgodne z wytycznymi stowarzyszenia CIPA, drgania w osi poziomej i pionowej (pochylenie i odchylenie).
1) Cechy produktu
Szczytowa wydajność optyczna wśród obiektywów serii XF
· Model XF500mmF5.6 R LM OIS WR dysponuje największym zasięgiem wśród obiektywów stałoogniskowych XF, oferując imponującą ogniskową długości 500 mm (ekwiwalent 762 mm w formacie 35 mm) oraz maksymalny otwór przysłony F5.6. Dzięki temu jest idealnym wyborem do fotografii sportowej, przyrodniczej i lotniczej.
· Po dołączeniu telekonwertera ogniskową obiektywu można wydłużyć jeszcze bardziej. Z telekonwerterem FUJINON XF1.4X TC WR maksymalna ogniskowa osiąga 700 mm (ekwiwalent 1067 mm w formacie 35 mm), zaś podłączenie telekonwertera FUJINON XF2X TC WR wydłuża ogniskową układu aż do 1000 mm (ekwiwalent 1542 mm w formacie 35 mm).
· Obiektyw cechuje się luksusową konstrukcją optyczną zawierającą 21 soczewek w 14 grupach, w tym dwie soczewki Super ED i pięć soczewek ED. Zaawansowana konstrukcja optyczna skutecznie tłumi często doskwierającą super teleobiektywom aberrację chromatyczną i pozwala uzyskać wyjątkowe zdolności rozdzielcze. XF500mmF5.6 R LM OIS WR potrafi uchwycić zdumiewającą liczbę szczegółów, znacznie wykraczającą ponad możliwości ludzkiego oka.
*3 Wg stanu na 14 października 2024 r.
2) Wyjątkowa mobilność i doskonała rozdzielczość optyczna, które na nowo definiują kategorię super teleobiektywów
· Wykorzystując cechy formatu APS-C, charakteryzującego się współczynnikiem kadrowania 1,5x, model XF500mmF5.6 R LM OIS WR zachowuje lekką i kompaktową konstrukcję o zmniejszonej wadze ok. 1.335 g, pomimo ogniskowej 762 mm (ekwiwalent w formacie 35 mm) i otworze przysłony F5.6. Precyzyjna konstrukcja mechaniczna obiektywu zapewnia zarówno wysoką mobilność, jak i najwyższej klasy wydajność optyczną dzięki optymalnemu rozmieszczeniu soczewek ED i Super ED, co zminimalizowało występowanie aberracji chromatycznej.
· Mimo, że większość super teleobiektywów posiada cięższe elementy w przedniej części tubusa, w tym przypadku optymalne rozmieszczenie soczewek zapewniło zrównoważony rozkład masy oraz wygodne i stabilne trzymanie obiektywu. Uprawianie fotografii dalekiego zasięgu nie wymaga już wielkiego wysiłku.
· Obiektyw posiada konstrukcję odporną na pył i warunki atmosferyczne, uszczelnioną w 20 punktach na powierzchni tubusa i może pracować w niskich temperaturach do -10°C. Ponadto przednia soczewka została pokryta powłoką fluorową o właściwościach hydrofobowych i zapobiegających smugom. Dzięki temu obiektyw niezawodnie sprawdza się przy długim fotografowaniu w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
3) Wydajny układ optycznej stabilizacji obrazu o skuteczności do 5,5 EV
· Poprawa precyzji detekcji drgań i zoptymalizowana konstrukcja mechaniczna modelu XF500mmF5.6 R LM OIS WR przełożyły się na wydajny układ optycznej stabilizacji obrazu o skuteczności do 5,5 EV. Gwarantuje to komfort fotografowania dalekiego zasięgu z ręki, które jest zazwyczaj bardzo podatne na drgania aparatu.
4) Wygodna obsługa oraz szybki, cichy i celny autofokus
· Zastosowanie systemu ogniskowania wewnętrznego pozwoliło na wykorzystanie lekkich i kompaktowych soczewek odpowiedzialnych za ustawianie ostrości. W połączeniu z szybkim silnikiem liniowym uzyskano błyskawiczny i cichy autofokus, który potrafi ustawić ostrość w zaledwie 0,33 sekundy*4. Dzięki temu, nawet w zakresie super tele, gdzie precyzja ustawienia ostrości ma znaczenie kluczowe, można uchwycić obiekty prędko i z precyzją, bez ryzyka utraty okazji na uchwycenie wyjątkowego ujęcia.
· Funkcja preselekcji punktu ostrości pozwala na przesunięcie punktu ostrości na miejsce uprzednio zdefiniowane za pomocą przycisku preselekcji punktu ostrości. To skraca czas potrzebny użytkownikom na ponowne ustawianie ostrości na wybranym obiekcie.
· Obiektyw wyposażony jest również w ogranicznik zakresu ostrości*5, który pozwala użytkownikowi ograniczyć zakres pracy autofokusa. Może to skutecznie przyspieszyć działanie autofokusa przy fotografowaniu obiektów znajdujących się w odległości 5 metrów i dalej.
· Przycisk kontroli ostrości umieszczono na przedniej krawędzi tubusa obiektywu. Naciśnięcie tego przycisku pozwala natychmiastowo przywołać funkcję przypisaną wcześniej za pomocą wybieraka ostrości w celu zapewnienia płynnego działania układu autofokusa.
*4 Pomiary własne metodą zgodną z wytycznymi stowarzyszenia CIPA, z obiektywem zamocowanym na bezlusterkowym aparacie cyfrowym “FUJIFILM X-T4” z uruchomionym autofokusem z detekcją fazy i aktywnym trybem wysokiej wydajności.
*5 Funkcja ogranicznika ostrości uruchamiana jest za pomocą wybieraka zakresu ostrości.
Komentarze (0)