Dom » Budownictwo

Funkcjonalna kuchnia – jak ją urządzić?

Kuchnia to w wielu domach miejsce, w którym głównie toczy się życie rodzinne. Jeśli jest ona przytulnie urządzona, bardzo często jest to ulubione pomieszczenie, w którym nie tylko przygotowujemy posiłki, ale również rozmawiamy, jemy i spędzamy wspólnie czas.

Dlatego też, gdy w końcu otrzymujemy klucze do wymarzonego mieszkania lub domu, chcemy stworzyć w kuchni tę magiczną atmosferę, pamiętając jednak o tym, iż wciąż musi być to przede wszystkim funkcjonalna przestrzeń.

 

Obecnie, projektanci i osoby zajmujące się aranżacją wnętrz mają nam do zaproponowania mnóstwo ciekawych rozwiązań dotyczących kuchni. Jedyne co musimy zatem zrobić, to zdecydować co jest naszym priorytetem oraz jaki styl nas głównie interesuje. Co jednak jeśli nie planujemy korzystać z pomocy fachowca? Czy stworzenie przytulnej i funkcjonalnej kuchni jest wówczas możliwe? Oczywiście, że tak! Wystarczy tylko poznać najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, gdy decydujemy o tym jak będzie wyglądała nasza kuchnia.

 

Odpowiedni układ zabudowy

 

Tak naprawdę, wiele spośród naszych decyzji będzie podyktowane tym jak dużą przestrzenią dysponujemy. Niezwykle istotny jest również sam kształt pomieszczenia, w którym chcemy stworzyć naszą wymarzoną kuchnię. Te dwa czynniki powinniśmy przede wszystkim brać pod uwagę w momencie, gdy będziemy planować układ zabudowy naszej kuchni.

 

Zasada, którą kieruje się większość projektantów głosi, iż droga jaką pokonujemy pomiędzy lodówką, zlewem, a kuchenką powinna mieć kształt trójkąta. Taki układ jest najbardziej ergonomiczny, dzięki czemu łatwiej jest nam pracować nad ulubionymi potrawami. Oczywiście, w tym przypadku odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami również nie powinny być zbyt duże. Musimy poruszać się między nimi swobodnie, ale nie może nam to zajmować zbyt wiele czasu. Jest to z pewnością idealne rozwiązanie, ale może się udać tylko w większych kuchniach, w których możemy swobodnie rozmieszczać sprzęty i w pełni decydować o układzie zabudowy.

 

Bardzo często jednak, do dyspozycji mamy w kuchni jedną lub dwie ściany. Wówczas, najlepszym rozwiązaniem jest rzecz jasna zabudowa jednorzędowa, zwłaszcza gdy do tego nasza kuchnia jest również wąska. Jeśli w takim pomieszczeniu mamy jednak dwie ściany, zabudowa może mieć także kształt litery L, co jest lepszym rozwiązaniem, choć często w tym przypadku odległości między sprzętami muszą być większe.

 

Funkcjonalne urządzenia i materiały

 

Bardzo ważną częścią kuchni jest wytrzymały blat, wykonany z odpowiedniego materiału, który oczywiście będzie się również dobrze prezentował. Świetnie sprawdzają się w tym przypadku blaty kamienne, na które decyduje się bardzo duża liczba osób. Warto zajrzeć na stronę thust.pl/oferta/budownictwo i zapoznać się z ofertą firmy Thust, która proponuje swoim klientom naprawdę wysokiej jakości blaty granitowe i marmurowe. To na jaki typ kamienia się zdecydujemy zależy od naszych osobistych preferencji, choć wiele osób uważa, że blat marmurowy sprawdza się w tym przypadku najlepiej. Bez względu jednak na to co wybierzemy, możemy mieć pewność, że blat z kamienia posłuży nam przez długie lata.

 

Wybór urządzeń, które znajdą się w naszym domu to kolejna bardzo ważna decyzja, która może mieć wpływ na funkcjonalność naszej kuchni. Czym zatem kierować się stając przed rzędem pięknych sprzętów w sklepie?

 

W pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić nad tym jakie są potrzeby naszej rodziny. Olbrzymia lodówka być może wygląda dobrze, ale jeśli zwykle przechowujemy w niej produkty dla 3 osób, raczej będzie tylko niepotrzebnie zajmowała miejsce w kuchni. Podobnie jest z płytą grzewczą i piekarnikiem. Ich wielkość musimy dostosować do tego jak często są używane oraz chociażby do tego ile palników zwykle wykorzystujemy jednocześnie.

 

Zmywarka jest natomiast tym urządzeniem nad zakupem, którego zastanawia się największa liczba osób. Wiele z nich nie jest przekonanych co do użyteczności tego sprzętu. Oczywiście jeśli w kuchni jest bardzo mało miejsca, a my nie mamy zbyt dużej liczby naczyń do zmywania, jest to zbędny zakup. Jeśli jednak możemy sobie pozwolić na jej montaż, z pewnością będzie to dobra inwestycja.

 

Ergonomiczne rozwiązania

 

O co jeszcze warto się zatroszczyć, aby praca w kuchni była przyjemniejsza? Chociażby o właściwe rozmieszczenie szafek i szuflad, oraz ich dobre zorganizowanie. Oczywiście, niektóre z szafek muszą być umieszczone nad blatami, jednak zatroszczmy się o to, by nie zostały one zamontowane zbyt wysoko. Konieczność stawania na krześle czy stopniach za każdym razem, gdy czegoś potrzebujemy nie jest zbyt przyjemną perspektywą.

 

Rzecz jasna, w dolnych szafkach powinny się znaleźć wszystkie te rzeczy i produkty, których używamy najczęściej. Wówczas będzie nam po prostu wygodniej po nie sięgać. Zrezygnujmy też z instalowania w nich zupełnie niefunkcjonalnych półek. Zamiast tego, bardzo przydatnym rozwiązaniem jest montaż wysuwanych szuflad, które pozwalają użytkownikowi uzyskać bardzo łatwy dostęp do wszystkim rzeczy jakie są przechowywane w takiej szafce.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kamil823

Komentarze (1)

  • avatar
    ~obol 2018-06-21 10:49:37

    Ja mam strasznie wąską i znalazłem coś takiego co trochę pomogło w rojekcie: urzadzone.pl


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »