Dom » Budownictwo
Gabiony w Centrum Wodnym SGGW
Zobacz więcej zdjęć » |
Konstrukcje gabionowe wokół stacji początkowej w Centrum Wodnym to jeden z elementów budowy Centrum Naukowo-Dydaktycznego Wydziału Inżynierii i Kształtowania Środowiska SGGW w Warszawie. Cały obiekt ma powierzchnię 14.600 m2. Jego serce stanowi budynek dydaktyczny z 19 pracowniami i ekspozycją wystawową.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Obieg zamknięty wody
Dookoła niego wybudowano Park Wodny w formie modelu cieku wodnego, obrazującego obieg wody w środowisku. Woda krąży tu po zamkniętym torze dzięki systemowi pomp. Stację początkową stanowi połączenie konstrukcji gabionowej i ziemnej.
Chronią przed erozją i osuwaniem się ziemi
Stację tworzą 4 rzędy koszy gabionowych - każdy o szerokości i wysokości 1 metra oraz długości kilkunastu metrów. Rzędy nasuwają się stopniowo na wierzchołek pagórka. Pomiędzy nimi poprowadzono koryto rzeki (strumyka). Z każdego poziomu woda spada niewielką kaskadą pomiędzy gabionami na niższy poziom. Jest to przykład wzmocnienia koryt i skarp rzecznych, zapobiegającego erozji.
Druga strona pagórka została umocniona ścianą z gabionów, by ukazać możliwości zabezpieczania zboczy i osuwisk. - „Dzisiaj coraz częściej gabiony pełnią funkcję dekoracyjną, ale należy pamiętać, że ich podstawowym zastosowaniem jest ochrona koryt rzecznych przed erozją wodną oraz ścian zboczy przed osuwaniem się ziemi." - mówi Awa Kubisz, Kierownik ds. Marketingu w firmie Betafence.
Szczegóły projektu
Wszystkie gabiony zostały wykonane z siatek zgrzewanych z drutów o średnicy 4,5 mm i pokryte powłoką Bezinal (stop ok. 95 proc. cynku i 5 proc. aluminium). Łączone są na każdym boku spiralami. Jako wypełnienie zastosowano skały granitowe. Realizację projektu nadzorował Partner Betafence - Biuro Inżynierii Drogowej Drotest Sp. J.
Cały projekt, zlokalizowany przy głównym kampusie uczelni w dzielnicy Ursynów, został dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło 16 czerwca 2010 roku przy współudziale Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. dr hab. Barbary Kubryckiej. Inwestycja otrzymała także nominację w ogólnopolskim konkursie „Fundusze i Nauka".
Więcej aktualności na www.ogradzamy.pl
Nadesłał:
Betafence
|
Komentarze (0)