Zdrowie » Medycyna

Gdy „pracusia” dosięga przeziębienie…

Wracamy po urlopie do pracy – wypoczęci, zrelaksowani. Nie mija jednak kilka godzin, a już dopada nas gorączka zadaniowa. I żeby tego było mało, zaraz pojawia się kichanie, katar i objawy ogólnego rozbicia. Dlaczego tak się dzieje?

Dla części z nas może jest to oczywiste, inni traktują to jako mit. Nie trzeba się już jednak zastanawiać, bo mamy potwierdzenie, że stres i przeziębienie są ze sobą powiązane. Z badania przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych wynika, że albo przeziębienie sprawia, że człowiek jest bardziej podatny na skutki stresu, albo stres uwrażliwia ludzi na zachorowania[1].

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Zdarza się, że mimo złego samopoczucia decydujemy się jednak zrezygnować ze zwolnienia. Okres urlopowy dopiero się skończył, a my mamy tyle rzeczy do zrobienia lub nie chcemy, by ktoś potraktował naszą chorobę jako sposób na wymiganie się z obowiązków. Jednak czy ma to sens?

Przeziębiony – mniej czujny…

Pewnie większość z nas potwierdziłaby, że podczas infekcji górnych dróg oddechowych raczej „ciężko się myśli” i wiele czynności umysłowych zabiera nam więcej czasu. Czy jednak wiemy, jak bardzo nasza sprawność psychomotoryczna jest w tym czasie zaburzona? Otóż jak pokazują badania, u osoby doświadczającej przeziębienia zaburzona jest czujność, czas reakcji i umiejętność zapamiętywania nowych informacji. Co więcej, młoda, dorosła osoba z infekcją górnych dróg oddechowych ma percepcję na poziomie 65-letniego człowieka1. To jeden z dowodów na to, że przeziębienie to nie czas na pracę.

To nie „tylko przeziębienie”…

Okres trwania przeziębienia to 3-14 dni (zwykle 7 dni)[2]. Ponieważ infekcje górnych dróg oddechowych w większości wywołane są przez wirusy, antybiotyk nie jest rozwiązaniem[3]. Nie ma co się oszukiwać – w takich sytuacjach zapewne lekarz powie, że trzeba to po prostu podjąć działania łagodzące objawy i cierpliwie znieść słabszą kondycję w odpowiednich warunkach – na pewno nie w pracy. Chociaż przeziębienie to choroba dość powszechna w okresie jesienno-zimowym, nie oznacza to, że można ją bagatelizować.

Po pierwsze – nie ma potrzeby, byśmy wykazywali się wytrzymałością, znosząc dzielnie (i to często w pracy) katusze związane z objawami choroby. Dajmy sobie przyzwolenie na chwilę słabości – każdy ma do niej prawo. A po drugie – powinniśmy zadbać o to, żeby nie doszło do powikłań. Chociaż w przypadku infekcji wirusowej stosowanie leków nie wpływa na skrócenie czasu trwania np. kataru, to już nieleczony częściej stanowi przyczynę powikłań[4].

Komfort chorowania?

O tak! Nie bójmy się powiedzieć, że oprócz zapobiegania powikłaniom, objawowe leczenie przeziębienia ma na celu także poprawę naszego samopoczucia4. Ale bynajmniej nie po to, żebyśmy beztrosko chodzili do pracy lub realizowali inne codzienne zadania! Gdy już rozsądek i pozyskana wiedza przekonają nas, że chorować też trzeba odpowiedzialnie – w domu, pod kocem, w spokoju i odpoczywając, warto zadbać o to, by było nam jak najbardziej komfortowo. O ile przyjemniej ogląda się film, czy czyta książkę, gdy nie trzeba sięgać po chusteczkę co 30 sekund.

Miażdży przyczynę objawów – stan zapalny i zapewnia komfort

Złagodzenie występujących objawów, takich jak gorączka, ból głowy, niedrożność nosa (katar), czy ból stawów i mięśni możliwe jest między innymi dzięki zastosowaniu preparatów zawierających ibuprofen i pseudoefedrynę4. Lekiem, który zawiera oba te składniki jest Modafen (200 mg ibuprofenu i 30 mg pseudoefedryny )[5]. Dlaczego akurat to rozwiązanie?

·         Działanie na przyczynę objawów – ibuprofen to substancja o silnym działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym5. Co więcej, dowiedziono, że może być ona skuteczniejsza w leczeniu bólu i gorączki od paracetamolu[6]. Natomiast pseudoefedryna poprawia drożność nosa i odprowadzenie wydzielinę z zatok5. Modafen ma wysoką dawkę obu substancji w jednej tabletce[7]. Preparat nie tylko łagodzi objawy przeziębienia i grypy, ale też miażdży ich przyczynę, czyli stan zapalny.

·         Bezpieczeństwo stosowania – w porównaniu z paracetamolem ibuprofen wykazuje co najmniej ten sam profil bezpieczeństwa6.

·         Wiarygodna rekomendacja – Światowa Organizacja Zdrowia wymieniła ibuprofen jako jedną z substancji o podstawowym znaczeniu dla opieki medycznej w kontekście bezpieczeństwa, skuteczności działania oraz kosztów leczenia[8].

Modafen dostępny jest teraz w nowym opakowaniu.

Uśredniona cena detaliczna:

Modafen, 12 tabletek: 9,59 PLN

Modafen, 24 tabletki: 15,99 PLN

MODAFEN, 200 mg + 30 mg, tabletki powlekane. Jedna tabletka powlekana zawiera 200 mg ibuprofenu i 30 mg pseudoefedryny chlorowodorku. Jedna tabletka zawiera 155,3 mg laktozy jednowodnej. Wskazania do stosowania: Modafen stosuje się doraźnie w celu złagodzenia objawów grypy i przeziębienia, takich jak: gorączka, ból głowy, niedrożność nosa i zatok obocznych nosa, bóle stawowo-mięśniowe. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na ibuprofen, pseudoefedrynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy czynna lub w wywiadzie, perforacja lub krwawienie, również występujące po zastosowaniu NLPZ. Ciężka choroba układu krążenia taka, jak choroba niedokrwienna serca, ciężka niewydolność serca, ciężkie nadciśnienie tętnicze, częstoskurcz; nadczynność tarczycy; skaza krwotoczna; jaskra z wąskim kątem przesączania; zatrzymanie moczu. Krwotoczny udar mózgu w wywiadzie lub występowanie czynników ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia krwotocznego udaru mózgu, takich jak przyjmowanie leków zwężających naczynia krwionośne lub innych leków zmniejszających przekrwienie, stosowanych doustnie lub donosowo. Jednoczesne stosowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym inhibitorów COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych). Ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek. Nie należy stosować u pacjentów, u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy nadwrażliwości w postaci zapalenia błony śluzowej nosa, pokrzywki lub astmy. Ciąża i laktacja.

Opracowano na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego z datą 07/2014.

OTC - produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza.

Przed zastosowaniem należy zapoznać się z pełną informacją o leku.

Podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu: Zentiva k.s., U kabelovny 130, Dolni Mecholupy, 102 37 Praga, Republika Czeska. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane przez Ministra Zdrowia nr: 9603. Informacji w Polsce udziela: Sanofi-Aventis Sp. z o.o., ul. Bonifraterska 17, 00‑203 Warszawa, Tel. (22) 280 00 00.

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 



[1] Smith AP. Effects of upper respiratory tract illnesses and stress on alertness and reaction time. Psychoneuroendocrinology 2013;38:2003-2009

[2] Vishkaie FR, Bakouie F, Gharibzadeh S. Common cold outbreaks: A network theory approach. Communications in Nonlinear Science and Numerical Simulation 2014;11:3994-4002

[3] Hryniewicz W. i inni. Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego 2010. Narodowy Program Antybiotyków, s. 103 http://www..antybiotyki.edu.pl/pdf/rekomendacjeA42009.pdf; 2014-08-20.

[4] Rapiejko P., Jurkiewicz D., Banalne przeziębienie czy realne zagrożenie?, Terapia, czerwiec 2013, Rok XXI, NR 6 z.2 (290)

[5] ChPL leku Modafen, zatw. 07.2014

[6] Pierce C.A. et al. Efficacy and Safety of Ibuprofen and Acetaminophen in Children and Adults: A Meta-Analysis and its Qualitative Review. Ann Pharmacother 2010; 44: 489-506.

[7] Na podstawie informacji ze strony Ministerstwa Zdrowia: http://bil.aptek.pl/servlet/leki/search ; dnia: 20.08.2014

[8] WHO Model List of Essential Medicines s. 3.

http://www.who.int/medicines/publications/essentialmedicines/en/index.html; 2014-08-20

 

PL.IBU.14.08.10



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Nepentes

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »