Zdrowie » Dziecko
Gotowanie z dziećmi to znacznie więcej niż tylko przygotowanie posiłku
Kampania „Zboże smakuje i inspiruje” zachęca wszystkie mamy do wspólnego pieczenia i gotowania razem z dziećmi, a także włączenia produktów zbożowych do codziennej, zbilansowanej diety.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Większość Polek ma świadomość, że wspólne gotowanie wpływa pozytywnie na wzajemne relacje z dzieckiem, a także, że jest to świetny sposób na oderwanie maluchów od komputera, tabletu czy telewizora. Dzieci uwielbiają tworzyć coś kreatywnego wspólnie ze swoimi rodzicami, a w kuchni jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.
– Gotowanie razem z dziećmi to doskonały sposób na naukę w najlepszej i ulubionej przez dzieci formie – poprzez zabawę. Nasze pociechy mogą czynnie zaangażować się w życie rodzinne i uczestniczyć w przygotowaniu posiłku. Produkty zbożowe są do tego idealne – wspólne pieczenie ciast, przygotowywanie potraw z makaronów, robienie kanapek czy wspólne jedzenie płatków na śniadanie to świetna zabawa dla całej rodziny – przekonuje dietetyk i ekspert kampanii „Zboże smakuje i inspiruje” Ania Jelonek.
Produkty zbożowe zajmują trzecie miejsce w Piramidzie Zdrowego Żywienia, zaraz za aktywnością fizyczną, owocami i warzywami, opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia. Oznacza to, że powinniśmy sięgać po nie tak często, jak to tylko możliwe. Makarony, kasze, mąka, płatki czy pieczywo są źródłem węglowodanów złożonych, witamin z grupy B i składników mineralnych. Produkty ze zbóż są także cennym źródłem błonnika, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu jelit.
– W diecie dzieci istotny jest umiejętny dobór produktów oraz odpowiednia liczba posiłków w ciągu dnia, również tych ze zbóż. Szczególnie dla dzieci w wieku przedszkolnym bardzo ważna jest różnorodność produktów uwzględnianych w jadłospisie. Spożycie urozmaiconych gatunków pieczywa, produktów mącznych, kasz, makaronów, płatków oraz innych przetworów zbożowych uzupełnia dietę w węglowodany złożone, składniki mineralne i witaminy. Musimy pamiętać, że właściwy sposób odżywiania jest jednym z podstawowych czynników warunkujących prawidłowy rozwój fizyczny, umysłowy i społeczny dzieci, co przekłada się także na nawyki żywieniowe w późniejszym, dorosłym życiu. To właśnie rodzice własnym przykładem oraz tworzeniem pozytywnego klimatu dla zdrowych posiłków uczą dzieci co jest dobre, a nawet co jest smaczne - tłumaczy dietetyk i ekspert kampanii „Zboże smakuje i inspiruje” Ania Jelonek.
„Zboże smakuje i inspiruje” to druga edycja kampanii, w ramach której prowadzone są działania edukacyjne mające na celu propagowanie wiedzy na temat produktów zbożowych – makaronów, pieczywa, mąk, kasz i płatków. Blog kampanii dostępny jest na stronie kfpz.pl
Program „Rola pieczywa i przetworów zbożowych w codziennej diecie II” finansowany jest ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. Organizatorem programu jest Krajowa Federacja Producentów Zbóż.
Zbożowe inspiracje Ani Jelonek:
OMLET Z OWOCAMI DLA CAŁEJ RODZINY
(1-2 porcje)
Składanki:
- 2 jajka
- 2 łyżki mąki pszennej
- 2 łyżeczki cukru
- kawałeczek masła do posmarowania patelni
Dodatki:
- 1/2 szklanki malin, poziomek lub porzeczek
- bazylia
Alternatywna propozycja podania:
- szybki sos jogurtowy z gorzką czekoladą: 50 g czekolady + 200 g jogurtu greckiego
- miód lipowy (1 łyżka)
- szklanka soku pomarańczowego
Przygotowanie:
- Białka oddzielić od żółtek. Mąkę przesiać do miseczki, dodać cukier. Białka ubić na sztywną pianę na wysokich obrotach miksera, następnie zmniejszyć obroty na średnie i stopniowo dodawać wymieszane żółtka, cały czas ubijając (przez około pół minuty). Zmniejszyć obroty na minimalne i stopniowo dodawać przesianą mąkę.
- Od razu zacząć nagrzewać patelnię (z nieprzywierającą powłoką) o średnicy 18 - 20 cm na średnim ogniu przez około pół minuty. Na widelec nabrać kawałek masła i szybko posmarować nim dno i boki patelni. Wyłożyć masę, zmniejszyć ogień na średnio-mały i smażyć omlet (bez przykrycia) przez około 3-4 minuty, aż zacznie cichutko "skwierczeć".
- Przełożyć omlet na drugą stronę (najlepiej za pomocą dwóch łopatek). Smażyć z drugiej strony przez około 2 minuty. Przełożyć na talerz, polać sosem jogurtowym (przepis poniżej) i posypać dowolnymi owocami lub dodać miodu. Podawać ze szklanką soku.
Sos jogurtowy z czekoladą:
- Do rondelka włożyć połamaną na kosteczki gorzką czekoladę, podgrzewać na malutkim ogniu cały czas mieszając, odstawić z ognia i stopniowo dodawać jogurt grecki cały czas mieszając.
Zbożowe inspiracje Piotra Ceranowicza:
PEŁNOZIARNISTA BABKA DROŻDŻOWA
Składanki:
· 500g mąki pszennej pełnoziarnistej
· 25g świeżych drożdży
· 75g cukru
· 5 żółtek
· 1 laska wanilii
· szczypta soli
· 250 ml letniego mleka
· 100 g miękkiego masła
· 100 g rodzynek
· skórka otarta z 2 pomarańczy
· 50 g kandyzowanej skórki pomarańczy
Przygotowanie:
· Na początku przygotowujemy zaczyn (biga). Drożdże rozcieramy z 2 łyżeczkami cukru i dodajemy 3 łyżki mąki oraz 50 ml mleka i mieszamy. Przykrywamy miseczkę z zaczynem i odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce
· Po godzinie przechodzimy do wyrabiania finalnego ciasta. Do misy miksera stacjonarnego lub do dużej miski , jeśli będziemy wyrabiać ciasto ręcznie, przekładamy zaczyn i rozrabiamy go pozostałym mlekiem . Dodajemy żółtka, cukier, ziarenka wyskrobane z wanilii, skórkę otartą z pomarańczy, pozostałą mąkę oraz sól ale tak by nie dotykała bezpośrednio zaczynu. Wyrabiamy ciasto około 20 minut by było elastyczne.
· Gdy ciasto ma jednorodną konsystencje dodajemy po kawałeczku miękkie masło i wyrabiamy dalej aż masło całkowicie się wchłonie.
· Na samym końcu dodajemy rodzynki oraz kandyzowaną skórkę pomarańczy.
· Ciasto przekładamy do foremki na babkę wysmarowanej masłem i posypanej mąką i ostawiamy do wyrośnięcia na około godzinę.
· Pieczemy około 30-40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni . Sprawdzamy czy ciasto jest gotowe nakłuwając drewnianym patyczkiem, sprawdzając czy wyciągnięty patyczek jest już suchy.
Kontakt dla mediów:
Dagmara Mazurek
Partner of Promotion
e-mail: d.mazurek@partnersi.com.pl
tel. (022) 858 74 58 w. 95
Marta Gryglewicz
Partner of Promotion
e-mail: m.gryglewicz@partnersi.com.pl
tel. (022) 858 74 58 w. 83
Joanna Tomaszewska
Krajowa Federacja Producentów Zbóż
e-mail: biuro@kfpz.pl
tel. 667 958 199667 958 199
O Krajowej Federacji Producentów Zbóż:
Krajowa Federacja Producentów Zbóż jest apolityczną, samofinansującą się organizacją rolniczą, reprezentującą interesy polskich producentów zbóż.
Od 2003 r. walczy o prawa ekonomiczne, socjalne i kulturowe swoich członków. Wśród działań strategicznych można wymienić: organizowanie kooperacji branżowej pomiędzy zrzeszonymi w Federacji, wymianę doświadczeń agrotechnicznych i rynkowych, a także zwiększenie możliwości alternatywnego zagospodarowania zbóż oraz eksportu.
Członkami Federacji są:
1. Rolnicze Zrzeszenia i Stowarzyszenia Branżowe,
2. Spółki prawa handlowego,
3. Rolnicze Spółdzielnie,
4. Grupy Producenckie wszelkich form prawnych,
5. Gospodarstwa rodzinne.
Nadesłał:
Partner of Promotion
|
Komentarze (0)