Motoryzacja » Transport

Hak holowniczy w samochodzie zawsze warto mieć.

Hak holowniczy w samochodzie zawsze warto mieć.
Zobacz więcej zdjęć »
W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie czym kierować się wybierając hak holowniczy? Montażu haka możesz dokonać w specjalistycznym zakładzie lub samodzielnie - wszystko zależy od twoich umiejętności. A potem już tylko przegląd na stacji diagnostycznej i wpis do dowodu rejestracyjnego.

Bogactwo ofert na rynku motoryzacyjnym oraz akcesoriów samochodowych wymaga weryfikacji dostępnych możliwości w celu wybrania najodpowiedniejszego dla nas rozwiązania. I tak kalkulujemy, oceniamy różne modele kierując się najrozmaitszymi czynnikami wybierając samochód. Podobnie działamy, gdy chcemy zakupić do niego jakieś akcesorium - sprawdzamy jakie rozwiązanie jest dla nas najlepsze. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie czym kierować się wybierając hak holowniczy?

O haku holowniczy można by napisać wiele pozytywnych opinii, korzystając z doświadczenia własnego oraz  innych posiadaczy tego akcesorium. Możliwość przewiezienia wielkogabarytowych przedmiotów, zwierząt, a także możliwość przewiezienia platformy rowerowej lub bagażnika na rowery na kulę haka to możliwości jakie uzyskuje nasz samochód dzięki zastosowaniu tego urządzenia.

Możliwości samochodu w sferze holowania.

Najważniejszą kwestią jest posiadanie przez nasz samochód uprawnień do montażu haka holowniczego. Nadmienić trzeba, ze nie wszystkie auta posiadają taką możliwość (małe auta miejskie, niektóre hybrydy). Wiąże się to z pewnymi właściwościami pojazdu - punkty montażowe, dobre hamulce, możliwość ruszania pod górę, systemy TSP które ułatwiają i mają wpływ na dobre holowanie.

Do właściwości pojazdu zawartych w homologacji często dopasowane są parametry haka holowniczego takie jak uciąg, nacisk pionowy na hak. Różne haki różnych producentów mogą mieć różne wartości. Najlepiej zapoznać się z wszystkimi ofertami i wybrać najodpowiedniejszą dla swojego samochodu.

Nie ma haka holowniczego? A jednak jest...

Wielu z nas kojarzy hak holowniczy jako wystający za samochodem uchwyt na którym mocujemy przyczepę. Lecz dopiero zagłębiając się w temacie odkrywamy kolejne właściwości haków holowniczych. I tak na przykład minęły już czasy, kiedy nieustannie woziliśmy kulę haka za samochodem. Teraz jeżeli nie widać haka holowniczego przy nowszych modelach aut nie znaczy to, że tego tam nie ma. Wszystko dlatego, że istnieje możliwość demontowania kuli haka holowniczego. Tak zwane systemy horyzontalne i vertykalne (poziome i pionowe) dają możliwość zachowania nienaruszonego wyglądu naszego samochodu - coś bardzo ważnego dla osób zwracających uwagę na estetykę swojego pojazdu.

Jak wiemy przyczepa oraz platformy rowerowe wyposażone są w oświetlenie. Dla jego prawidłowego działania należy zamontować w samochodzie (najlepiej równolegle z montażem haka) wiązkę elektryczną. I tutaj wybór jest spory. 

Montaż haka holowniczego a potem legalizacja 

Kolejna kwestia to montaż i legalizacja haka holowniczego. Montażu możesz dokonać w specjalistycznym zakładzie lub samodzielnie - wszystko zależy od twoich umiejętności. Natomiast do legalizacji wymagany jest pozytywny wynik badania technicznego, które musimy przejść na stacji diagnostycznej. Z nim udajemy się do wydziału komunikacji i uzyskujemy wpis do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Niezbędna dla prawidłowego wyniku badania technicznego jest czytelna tabliczka znamionowa haka holowniczego na której zawarte są niezbędne informacje o haku holowniczym w tym również numer homologacji europejskiej.

Wszystkie poruszone przez nas kwestie utrudniają wybór - co będzie dla nas najlepsze. Wszystko zależy od naszych potrzeb i zasobności portfela. Wybierając możecie liczyć na pomoc dobrych sklepów zajmujących się tym na codzień, przykładem są np. DobreHaki.pl które siedzi w tematyce od lat i znajdziemy tak dobrą pomoc techniczną.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

DobreHaki.pl
http://dobrehaki.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 6 dni:
Warsztaty online „Technologie medyczne w modelach zintegrowanej opieki zdrowotnej”
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »