Technologie » Internet

Hakerzy nadal wykorzystują luki w zabezpieczeniach popularnych programów

Hakerzy nadal wykorzystują luki w zabezpieczeniach popularnych programów
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, informuje o opublikowaniu miesięcznych statystyk dotyczących szkodliwego oprogramowania dla lipca 2010 roku.

Raport obejmuje dwa rankingi: pierwszy zawiera dwadzieścia programów najczęściej wykrywanych i blokowanych na komputerach użytkowników, natomiast drugi prezentuje programy najczęściej występujące w Internecie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Analitycy z firmy Kaspersky Lab zauważyli powszechne użycie exploitów wykorzystujących luki w zabezpieczeniach systemów operacyjnych Windows, produktów Adobe oraz platformy Java. Hakerzy i twórcy wirusów wykorzystywali zarówno luki w zabezpieczeniach, które zostały już załatane przez producentów, jak i takie, dla których nie udostępniono jeszcze łat. Exploity były szeroko rozpowszechnione w Internecie i stanowiły połowę programów w drugim rankingu. Pozostałe szkodniki to programy pośredniczące, których celem jest rozprzestrzenianie innych szkodników, często działające w połączeniu z exploitami.

Oba rankingi pokazują wyraźną tendencję w kierunku wykorzystywania szkodliwego oprogramowania, które wykorzystuje luki w aplikacjach w celu uzyskania dostępu do komputerów użytkowników bez ich wiedzy. Maszyny są infekowane ukradkiem, po tym jak użytkownicy odwiedzą stronę, która na pierwszy rzut oka wydaje się całkowicie bezpieczna. Te podstępne techniki są szczególnie przydatne do kradzieży danych finansowych oraz wykonywania innych nielegalnych działań.

Również Stuxnet swoją popularność zawdzięcza luce w zabezpieczeniach systemu Windows. Ten robak internetowy, który wybił się w ostatnich tygodniach dzięki temu, że zagraża korporacyjnym systemom IT, rozprzestrzenia się samodzielnie za pośrednictwem urządzeń USB wykorzystując nieznaną wcześniej lukę w zabezpieczeniach systemów operacyjnych Windows.

W lipcowych rankingach pojawiły się wirusy Virut i Sality, jak również robak Kido, które znalazły się wśród najpopularniejszych programów wykrywanych i blokowanych na komputerach użytkowników. Dwanaście nowości wśród dwudziestu szkodliwych programów najczęściej wykrywanych na stronach internetowych sugeruje, że niezależnie od pory roku cyberprzestępcy są tak samo niestrudzeni w swoich destrukcyjnych działaniach, jak branża antywirusowa w walce z nimi.

Pełny raport można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=615.

Informację oraz raport można wykorzystać dowolnie, z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »