Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Haluksy – choroba cywilizacyjna

Haluksy to nieprawidłowo nadmiernie kątowe ustawienie dużego palucha. Wykrzywia się on bocznie, spycha drugi i trzeci palec na zewnątrz, a w miejscu, gdzie wychodzi ze stopy, w stawie śródstopno-paliczkowym, dochodzi do deformacji stawu, często narasta tam kość, pojawiają się stany zapalne.
Haluksy to nieprawidłowo nadmiernie kątowe ustawienie dużego palucha. Wykrzywia się on bocznie, spycha drugi i trzeci palec na zewnątrz, a w miejscu, gdzie wychodzi ze stopy, w stawie śródstopno-paliczkowym, dochodzi do deformacji stawu, często narasta tam kość, pojawiają się stany zapalne. Haluksy to wada, która przeszkadza w życiu, bo poszerza się stopa, deformuje, jest gorsza amortyzacja stopy. Można go leczyć, warto wyłapywać tę wadę stosunkowo wcześnie, wtedy przy pomocy specjalisty można nad tym zapanować.

Haluksy – choroba cywilizacyjna:

Haluksy to choroba cywilizacyjną dotyczącą przede wszystkim pań. Istnieje wiele przyczyn powstawania haluksów. Wiele artykułów i tekstów poświęconych tematyce haluksów jako główną przyczynę powstawania tego schorzenia podaje noszenie wysokich obcasów. Haluksy to wada o podłożu genetycznym! Jeśli nie mamy predyspozycji genetycznych to noszenie wysokich obcasów z pewnością nie spowoduje pojawienia się problemu. Co prawda noszenie tego typu obuwia może pogłębić wadę lub przyśpieszyć pojawienie się haluksów u pań obciążonych genetycznie ale nie jest to kwestia samego obuwia. Wysoki obcas powoduje przeciążenie przedniej części stopy, czego skutkiem jest poszerzenie przedstopia i obniżenie poprzecznego łuku stopy, natomiast spiczasty kształt butów zwiększa ucisk na paluch – potęguje to deformacje i ból. Pod wpływem zniekształceń zmienia się biomechanika stopy. Nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, paluch nie jest już wystarczająco silnym punktem podparcia w czasie chodu, pogarsza się wytrzymałość struktur stabilizujących stopę, osłabieniu ulegają mięśnie i więzadła. Przyczyną występowania tego zniekształcenia u kobiet jest słabsza budowa mięśniowo-więzadłowo-stawowa stopy kobiecej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:



haluksy

Haluksy a medycyna:

Z haluksami ma problemy coraz więcej osób, a medycyna doskonale potrafi sobie radzić. W przypadku lekkich deformacji, gdzie jeszcze nie doszło do zmiany biomechaniki stopy wystarczy specjalna wkładka ortopedyczna oraz leczenie zachowawcze. Gdy deformacja jest już większa jedynym wyjściem jest leczenie operacyjne. Choć chirurdzy radzą sobie z różnymi stopniami deformacji koślawego palucha oraz śródstopia, to jednak lepiej nie zwlekać z decyzją o leczeniu operacyjnym, gdyż im szybciej na zabieg się zdecydujemy tym większe szanse na całkowite wyleczenie i uniknięcie ewentualnych nawrotów. Mniejsza deformacja to również możliwość wybrania metody powodującej mniejszą ingerencję w układ kostny naszej stopy.

Haluksy – przyczyny powstawania:

Przyczyną (haluksy) jest przede wszystkim uwarunkowanie genetyczne, ale również takie czynniki jak wysoki obcas, a także płaskostopie poprzeczne, które zaistniało z innych przyczyn. Ta wada też bardzo często towarzyszy haluksom. Mamy tu palce nadmiernie przygięte w stawach międzypaliczkowych, a niedobór zgięcia w stawach między stopa a podstawą palca. Tu również pacjenci mogliby działać profilaktycznie dużo wcześniej, stawy można przecież rozciągać, ćwiczyć biernie i zabezpieczyć się przed rozwojem tej niekorzystnej wady. Można dbać o stopy ćwiczeniami, właściwym zaopatrzeniem ortopedycznym, wkładką, właściwym obuwiem, aby mieć je w dobrej kondycji. Ćwiczenia stóp nie są trudne, ale wymagają systematyczności. Najpierw warto skonsultować się u lekarza specjalisty, który określi wadę i zleci ćwiczenia, potem fizjoterapeuta może rozszerzyć spektrum tych ćwiczeń – uważajmy na HALUKSY i przeciwdziałajmy temu schorzeniu.

Haluksy – obuwie na wysokim obcasie:

Noszenie butów na wysokim obcasie i o wąskim czubku powoduje nierównomierne rozłożenie ciężaru ciała – to jedne z najczęstszych przyczyn powstawiania przypadłości jaką są haluksy.. Przodostopie jest wtedy przeciążone, gdyż stopa powoli ześlizguje się z obcasa. Wtedy to łuk poprzeczny stopy zapada się i powstaje tzw. płaskostopie poprzeczne. Palce od przodu i z bogu ulegają naciskom, co stopniowo, acz trwale, deformuje ich ustawienie.  Tym sposobem paluch odchyla się bocznie, unosząc drugi palec do góry (z biegiem czasu może utworzyć się kaletka maziowa). To jednak nie wszystko. Wąskie obuwie, jak i same haluksy, mogą być także przyczyną tworzenia się palców młotkowatych, które „zawijają się” pod spód stopy. Zniekształcenie dotyczy przede wszystkim drugiego palca. Jego staw w za ciasnym bucie jest ciągle zgięty i wypychany do góry. Poprzez nieustanną styczność z obuwiem na jego szczycie tworzy się duży, bolesny nagniotek. Na skutek tych wszystkich zniekształceń zmianie ulega biomechanika stopy – pogarsza się wytrzymałość struktur stabilizujących stopę, osłabieniu ulegają mięśnie, a paluch nie może już pełnić roli wystarczająco silnego punktu podparcia podczas chodzenia. Z tego powodu przeciążone zostają kolejne części stopy, które z czasem również ulegają zdeformowaniu.

Haluksy – zakup obuwia:

W związku z tym, iż producenci obuwia projektują swoje wyroby, nie uwzględniając dodatkowego miejsca na paluch, w rezultacie materiał, z którego wykonano buty, wywiera stały nacisk na przemieszczony staw śródstopno-palcowy. Wspomnianego problemu nie należy lekceważyć, ponieważ długo utrzymujący się nacisk może przyczynić się do zapalenia torebki stawowej, które objawia się zesztywnieniem stawu i dolegliwościami bólowymi.



haluksy

Haluksy – bezbolesne usuwanie w Poradni Chorób Stopy:

Bezbolesne i bezgipsowe zabiegi usuwania haluksów. Operacja na haluksy jest konieczna wówczas, gdy zmiany zwyrodnieniowe stopy znacznie utrudniają nam chodzenie. Przed zabiegiem należy poddać się serii badań, konieczne jest między innymi wykonanie zdjęć rentgenowskich. Zabieg wykonuje się zwykle w znieczuleniu miejscowym, przeprowadzonym zwykle zastrzykiem z lidokainy.

Haluksy – podsumowanie:

Przede wszystkim należy pamiętać, iż haluksy to schorzenie o podłożu genetycznym. Występuje kilkakrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn, co wynika z różnic w funkcjonowaniu aparatu mięśniowo- więzadłowego u obu płci. Udowodnionym jest, że paluch koślawi się w społeczeństwach rozwiniętych, które noszą obuwie. W krajach, w których chodzi się boso, schorzenie typu haluksy praktycznie nie występuje. Istnieje przekonanie, że haluksy tworzą się wyłącznie od chodzenia w butach na wysokim obcasie – jest to mit. Na powstanie palucha koślawego mogą, choć nie muszą, mieć wpływ dodatkowe czynniki takie jak: otyłość, płaskostopie poprzeczne czy choroby reumatyczne. Obcasy wpływają na haluksy ale nie są jedynym czynnikiem ich powstawania. Najczęstszym czynnikiem wpływającym na kształtowanie się haluksów, są jednak geny. Haluksy to jedna z najbardziej drażliwych chorób stopy w dzisiejszych czasach.

 

 Źródło informacji:http://poradniahaluksy.pl/haluksy/



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Poradnia

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »