Technologie » Komputery
Ile to kosztuje?
Ile to kosztuje? To pytanie proste i oczywiste. Przeciętnie zorganizowane gospodarstwo domowe odpowiada na nie bez większego trudu i czyni to wiele razy w ciągu miesiąca. Ile kosztowały nasze wakacje? Proszę bardzo, sumujemy koszty dojazdu, zakwaterowanie, koszt posiłków oraz pieniądze wydane na lody dla dzieci i odpowiedź gotowa. Ile kosztuje roczna eksploatacja samochodu?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Wystarczy dodać koszty paliwa, przeglądy, naprawy oraz ubezpieczenie. Bardziej zaawansowani dorzucą jeszcze utratę rynkowej wartości samochodu w ciągu mijającego roku, uwzględniając w ten sposób koszty amortyzacji. Jakby nie było, odpowiedź jest z reguły szybka i wiarygodna. Ile to kosztuje – to podstawowy paradygmat domowej ekonomii, najczęściej zadawane pytanie. Uzyskana odpowiedź ma olbrzymią moc sprawczą. Decyduje o sprawach małych i dużych. O wyborze towaru na sklepowej półce i o zasadniczych życiowych kwestiach jak miejsce zamieszkania i kupno mieszkania. To normalne, że ten naturalny sposób oceny opłacalności podejmowanych działań przenoszony jest na grunt przedsiębiorstwa produkcyjnego. Pytanie „ile kosztował nas w tym miesiącu produkowany batonik” nie dziwi i wydaje się wciąż pytaniem oczywistym i prostym. Niestety odpowiedź nie jest już ani oczywista, ani prosta jeżeli np. weźmiemy pod uwagę fakt, że firma, prócz batoników, produkuje jeszcze 300 innych asortymentów, zatrudnia kilkaset osób, a procesy zakupu towarów i surowców i procesy ich utylizacji są przesunięte w czasie.
Stosunkowo najłatwiej uchwycić koszty rzeczywiste w firmach wytwarzających drogie i skomplikowane urządzenia, których proces produkcyjny trwa całe tygodnie lub miesiące. Np. producent samolotów pasażerskich bez trudu powinien odpowiedzieć na pytanie ile kosztował go konkretny egzemplarz. Wystarczą do tego standardowe mechanizmy dekretacji dokumentów księgowych. To tak jakby wszystkie dokumenty związane z produkcją pojedynczego samolotu wrzucać do jednego koszyka. Sytuacja komplikuje się, gdy mamy do czynienia z produkcją seryjną. Producent samochodów, nie jest już w stanie dekretować dokumentów z taką dokładnością. Często jest to trudne w odniesieniu do całych serii, nie mówiąc już o pojedynczym egzemplarzu. Np. reflektory, które zostaną zużyte do całodobowej produkcji, mogą być pobrane z magazynu jednym dokumentem RW. Na szczęście w sukurs przychodzą tu standardowe metody wypracowane w metodologii MRP. Precyzyjne receptury i technologie, w połączeniu z rejestracją zleceń produkcyjnych stanowią olbrzymią siłę. Oczywiście kosztu egzemplarza (o konkretnym numerze seryjnym) nie poznamy, ale koszt średni dla całej partii jak najbardziej. Generalnie obowiązuje tu zasada, że im dłuższy okres rozliczeniowy, tym wyliczenie bardziej precyzyjne. W praktyce optymalnym okresem jest miesiąc rozliczeniowy, w którym, z natury rzeczy, zamykane są procesy gospodarcze. W przedsiębiorstwach wykorzystujących system ERP Impus EVO, średniomiesięczny koszt pojedynczego egzemplarza to wielkość naprawdę wiarygodna.
Czytaj całość artykułu tutaj: http://www.erp-view.pl/erp/ile_to_kosztuje.html
Nadesłał:
openmediagroup
|
Komentarze (0)