Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Implanty zębów - co warto o nich wiedzieć?

Implanty stanowią jedną z najbardziej popularnych metod w których pacjenci uzupełniają braki w uzębieniu. Wielu z nich decyduje się nawet na wyrwanie naturalnych i zastąpienie ich koronami. Zdrowy i piękny uśmiech jest wizytówką każdego z nas, stąd też bardzo ważne jest stałe dbanie o niego. Sprawdźmy więc, co warto wiedzieć na temat implantów i kiedy można je zamontować.

  1. Czym są implanty zębów?
  2. Kiedy montuje się implanty zębowe?
  3. Wszczepienie implantów zębowych - podsumowanie


Czym są implanty zębów?

Implant zęba to pewnego rodzaju sztuczny ząb, który jest wytwarzany z myślą o jak najbardziej dokładnym odwzorowaniu jego naturalnego odpowiednika. Tak naprawdę mówiąc o pojęciu implanty stomatologiczne, należy pod nim rozumieć tytanową śrubę, na którą następnie pojawia się ząb. Można więc śmiało powiedzieć, że stanowi on ,,zamiennik” korzenia. Wszczepienie implantów zębowych jest więc jednoznaczne ze zrobieniem bazy - dopiero po ich wygojeniu - co w praktyce oznacza połączenie się z kością - możliwe jest prowadzenie dalszych działań, które zmierzają do poprawy jakości naszego uśmiechu. Mowa o montażu korony.

Implanty mogą z powodzeniem zastąpić braki w uzębieniu, jak również pojawić się w obrębie całej jamy ustnej. Wszystko zależy od naszych indywidualnych predyspozycji, potrzeb i rzecz jasna - zasobności portfela. Jedno jest pewne - nie warto jest zwlekać z decyzją dotyczącą ich wszczepiania - nawet w przypadku pojedynczych braków. W przeciwnym razie narażamy się na przemieszczanie się naturalnego uzębienia. Należy także liczyć się także z możliwością zmiany rysów twarzy czy też zaniku kości wyrostka zębodołowego. Kiedy montuje się implanty zębowe?

Warto pamiętać o tym, że leczenie implantologiczne przewiduje możliwość wykonania zabiegu w dwóch podstawowych przypadkach. Pierwszy scenariusz zakłada, że w miejsce powstałego już ubytku wstawia się odpowiednio dopasowany implant. W drugim przypadku mowa o sytuacji, w której nasze naturalne zęby uległy zniszczeniu i nie nadają się już do leczenia. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy dokonać ekstrakcji, czyli usunięcia zęba, a następnie dokonać wkręcenia tytanowej śruby.

Wielu pacjentów zastanawia się, czy należy zachować odpowiedni odstęp między wyrwaniem wadliwego uzębienia (m.in. korzeń zęba) a wstawieniem implantu. W przypadkach gdy zabieg nie obejmował jednoczesnego wkręcenia wcześniej wspomnianej śruby, należy poczekać aż to miejsce się zregeneruje.

Trzeba jednak mieć na uwadze to, że to stomatolog ostatecznie podejmuje decyzję o przeprowadzeniu zabiegu bądź też jego przesunięcia w czasie. Specjalista na podstawie naszej historii medycznej i badań ocenia stan m.in. tkanki kostnej czy błony śluzowej.Wszczepienie implantów zębowych - podsumowanie

Wszczepianie implantów zębowych jest bardzo popularnym zabiegiem, który wykonuje się niemal w każdym gabinecie stomatologicznym. Trudno się temu dziwić - pozwala on uzupełnić ubytki w uzębieniu w bardzo dyskretny sposób. Warto jednak mieć na uwadze to, że nie w każdym przypadku lekarz będzie mógł zezwolić na implanty zębów z uwagi np. na choroby towarzyszące czy też zły stan jamy ustnej. Przed zaplanowaniem zabiegu w każdym przypadku analizuje się historię medyczną pacjenta, jak również ocenia wyniki wcześniej przeprowadzonych badań, w tym m.in. zdjęć tomograficznych.

Wszczepienie implantów to jedno. Drugie to natomiast dbałość o ich stan. Należy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji - nie tylko myciu zębów, ale również np. nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych.

Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/licenseRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 1 dzień:
Gala Interaktywnych
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »