Firma » Praca

Instytut Great Place to Work® ogłosił coroczną Listę 100 Najlepszych Miejsc Pracy w Europie

Instytut Great Place to Work® ogłosił coroczną Listę 100 Najlepszych Miejsc Pracy w Europie
Zobacz więcej zdjęć »
5 czerwca 2014 w rzymskich hotelu Parco dei Principi odbyła się uroczystość ogłoszenia dwunastej edycji europejskiej listy 100 najlepszych miejsc pracy. Aż 9 laureatów spośród TOP 25 międzynarodowych miejsc pracy znalazło się na prestiżowej liście przy współudziale swoich oddziałów w Polsce.

W kategorii najlepszych firm międzynarodowych pierwsze miejsce przypadło Microsoft, francuska firma Davidson Consulting została zwycięzcą kategorii najlepszych dużych (powyżej 500 pracowników) miejsc pracy w Europie, a  szwedzka Cygni w kategorii najlepszych małych i średnich firm.

 

Międzynarodowe firmy, obecne na wielu rynkach w Europie, aby znaleźć się wśród najlepszych europejskich miejsc pracy, muszą spełnić szczególne kryteria: firma musi zatrudniać na całym świecie nie mniej niż 1 000 pracowników, przynajmniej 40% z nich musi pracować w oddziałach poza krajem, w którym firma ma swoją główną siedzibę, a także firma musi znaleźć się na co najmniej trzech krajowych listach najlepszych miejsc pracy. W tym roku aż 9 laureatów w tej kategorii znalazło się na europejskiej liście między innymi dzięki wysokiej pozycji swoich oddziałów na polskiej Liście Najlepszych Miejsc Pracy, która została ogłoszona w Warszawie 26 marca 2014. Dziewięciu wspaniałych to: Microsoft, SAS Institute, EMC Computer Systems, Mars (w Polsce reprezentowany przez Royal Canin), Daimler Financial Services (w Polsce Mercedes-Benz Bank), AbbVie, Hilti, S.C. Johnson i Quintiles.

Polska, a dokładnie firmy z Listy Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2014, mają powody do dumy. W tym roku udało nam się wprowadzić na europejską listę ponad dwa razy więcej firm niż przed rokiem.     W  zeszłym roku sukcesy polskich firm powiększyły aktywa 4 europejskich liderów, w tym roku aż 9, co stawia nas na równi z tegorocznym dorobkiem Norwegii (9 firm), a także w bezpośrednim sąsiedztwie Finlandii i Austrii (po 10 firm).

Na liście 25 najlepszych międzynarodowych miejsc pracy w Europie najwięcej jest firm z sektora IT (6), branży farmaceutycznej (5) oraz firm produkcyjnych (5). W całym zestawieniu 100 najlepszych europejskich miejsc pracy (czyli przy uwzględnieniu dużych oraz małych i średnich firm narodowych), najliczniej reprezentowanym sektorem wciąż pozostaje IT (37%), a w następnej kolejności plasują się: usługi profesjonalne (18%), handel detaliczny (8%), finanse i ubezpieczenia (7%), produkcja (7%), farmacja i biotechnologia (5%).

Firmy najwyżej rankingowane w 3 obowiązujących kategoriach dobrze odzwierciedlają tę statystykę: Microsoft (najlepsze miejsce pracy w kategorii firm międzynarodowych) oraz Cygni (najlepsze miejsce pracy w kategorii firm małych i średnich) reprezentują sektor IT, natomiast Davidson Consulting

 

(najlepsze miejsce pracy w kategorii firm zatrudniających powyżej 500 pracowników) działa w obszarze usług profesjonalnych.

Polska ma też inne powody do satysfakcji. Instytut Great Place to Work® przeanalizował wyniki najlepszych miejsc pracy w poszczególnych krajach Europy z ostatnich 5 lat, skupiając się przede wszystkim na wskaźniku zaufania w firmie (Trust Index© to kluczowy wskaźnik, który decyduje           o  miejscu na Liście). W analizowanym okresie poziom zaufania w najlepszych miejscach pracy wzrósł w  niemal wszystkich krajach, ale niekwestionowanym liderem pod tym względem jest właśnie Polska, gdzie ten przyrost wyniósł aż 18%.

  „Wzrost gospodarczy, jaki  notowała Polska w czasie ostatnich 5 lat, miał wpływ na sytuację na rynku pracy, przynajmniej w niektórych branżach. Wiele firm zaczęło dokładać starań, aby poprzez oferowane warunki pracy, bazujące przede wszystkim na wzajemnym szacunku i zaufaniu, stać się dla utalentowanych pracowników pożądanym miejscem pracy„ – tłumaczy ten wyjątkowo duży przyrost poziomu zaufania Maria Zakrzewski, Prezes Instytutu Great Place to Work® Polska .Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Joanna Kowalczuk

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »