Firma » Biznes

Integracja systemów informatycznych szansą na optymalizację kosztów w małych i średnich firmach

Szacuje się, że w Polsce już blisko 65 % przedsiębiorstw posiada systemy informatycznie wspomagające zarządzanie firmą. Niestety w szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa nie wykorzystują ich pełnego potencjału jakie daje ich integracja ponosząc niepotrzebne koszty.

W wielu Polskich przedsiębiorstwach mimo wykorzystywania systemów informatycznych nie myśli się o ich integracji, a używa się kilku niezależnych systemów obsługujących różne segmenty działalności firmy. Bardzo często zdarza się, że inny system używa się do księgowości, inny do sprzedaży, a jeszcze inny do zarządzania produkcją czy magazynem. Dane z tych systemów są niekompatybilne ze sobą przez co zarządzanie kosztami jest utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Odpowiedni system informatyczny ERP integruje dane pochodzące ze wszystkich komórek w firmie. Dzięki temu pozwala kierownictwu firmy zapoznać się z pochodzeniem kosztów, co ułatwia podejmowaniu decyzji zmierzających do optymalizacji kosztów. Prawidłowo skonfigurowany, a także zaimplementowany system informatyczny pozwala uzyskać wiele cennych informacji dla zarządzających jak m.in. miejsce pochodzenia kosztów czy stosunek kosztów do przychodu. Dzięki temu zarządzający może w łatwy sposób ocenić czy dany proces w firmie jest rentowny, czy też należy wprowadzić w nim modyfikację, czy nawet całkowicie go zamknąć.

Korzystanie z systemów informatycznych przez polskie firmy jest coraz popularniejsze. W tej chwili możemy oszacować, że z tego rozwiązania korzysta nawet 65 % polskich przedsiębiorstw. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę jak ważna jest ich integracja, która pozwala przedsiębiorcy na sprawniejsze prowadzenie firmy, a także eliminuje konieczność powielania danych pomiędzy systemami. Systemy informatyczne mogą zarówno wysyłać dane, jak i je odbierać. To, w jakim trybie będą funkcjonowały zależy, przede wszystkim, od potrzeb i celów przedsiębiorstwa. - Jerzy Bielski z firmy TTiTC, która specjalizuje się we wdrażaniu systemów telekomunikacyjnych i teleinformatycznych.

Statystyki wskazują, że z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie systemu informatycznego do swojej firmy. W roku 2014 odnotowaliśmy 35 % wzrost sprzedaży systemów informatycznych, co może świadczyć o zwiększeniu świadomości przedsiębiorców, a także o dostrzeganiu zalet tego typu rozwiązań. - dodaje Jerzy Bielski. Szacuje się, że w kolejnych latach rynek systemów informatycznych będzie się dynamicznie rozwijać, a procent firm korzystających z tego rozwiązania będzie rosła.

Zakup systemu informatycznego do firmy wiąże się z kosztami finansowymi. Jednak wdrożenie odpowiedniego systemu może przynieść znaczne oszczędności dla przedsiębiorstwa dzięki optymalizacji kosztów, które w dłuższej perspektywie może całkowicie zrekompensować koszt zakupu systemu. Co więcej, odpowiednie zarządzanie kosztami może uratować przedsiębiorstwo przed bankructwem.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ttitc

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »