Firma » Praca

Integracja w wielokulturowym środowisku pracy

Wielokulturowe środowisko pracy oznacza, że zespół składa się z pracowników różnych narodowości, kultur, języków, przekonań i doświadczeń życiowych. W Polsce jest to zjawisko coraz częściej spotykane.

Choć trudno jest określić dokładną liczbę cudzoziemców, mieszkających dziś w Polsce, dysponujemy danymi, pozwalającymi jednoznacznie zaobserwować tendencję wzrostową. Widać to chociażby po liczbie ubezpieczonych obcokrajowców w ZUS. W 2008 roku było ich mniej niż 100 tysięcy, w 2022 ponad milion. Wśród nich najliczniejszą grupą są Ukraińcy, ale na liście znaleźli się też m.in. Białorusini, Gruzini, Hindusi czy Mołdawianie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Polska staje się zatem krajem coraz bardziej wielokulturowym. Rośnie liczba Polaków nawiązujących relacje z cudzoziemcami, zarówno prywatne, jak i zawodowe. Integracja w wielokulturowym środowisku pracy może jednak okazać się wyzwaniem ponad siły, szczególnie dla ludzi zamkniętych i ulegających stereotypom – i to po obu stronach medalu.

Aby integracja w miejscu pracy przebiegła skutecznie, należy przede wszystkim, trzeba wyzbyć się uprzedzeń, co można osiągnąć poprzez otwarcie się na drugiego człowieka. Jeśli popatrzymy na to w ten sposób, że każdy człowiek to osobna historia, niezależna od paszportu, koloru skóry, czy języka, jakim się posługuje, łatwiej nam będzie otworzyć się na siebie, poznać się lepiej i wspólnie pracować – uważa Iryna Miłkowska z Fundacji VIPoL Wspieramy Razem. Myślę, że z jednej strony powinniśmy próbować się do siebie dostosować, zadbać o wzajemne porozumienie, słuchać siebie nawzajem i jednocześnie szanować naszą różnorodność, doceniając wszystkie płynące z niej korzyści. Wspólna rozmowa i wymiana doświadczeń to prosta droga do pogłębiania swojej świadomości kulturowej. Pozwala na lepsze zrozumienie drugiego człowieka, jego spojrzenia na świat, a to stanowi klucz do skutecznej integracji i współpracy.

Integrowanie się w wielokulturowym środowisku pracy może być ciekawym, rozwijającym doświadczeniem. To szansa na poszerzenie swojej kulturowej kompetencji i budowanie wartościowych relacji międzykulturowych, które mogą przynosić korzyści zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i osobistej. Integracja wpływa też na efektywność działania zespołu oraz harmonię w miejscu pracy.

Poniżej kilka kluczowych zasad integracji w takim środowisku:

Zrozumienie i akceptacja kultury innych: należy dążyć do wzajemnego zrozumienia różnic kulturowych oraz akceptacji odmiennych wartości i norm obowiązujących w poszczególnych kulturach.

Komunikacja i współpraca: warto zachęcać do otwartej i uczciwej komunikacji między pracownikami z różnych kultur, a także promować budowanie relacji i współpracy opartej na szacunku i zaufaniu.

Szkolenia i edukacja: pomocne będzie organizowanie szkoleń dotyczących różnic kulturowych i stereotypów, które mogą być obecne w miejscu pracy, a także edukowanie pracowników na temat różnych kultur, tradycji i obyczajów.

Wspólne cele i wartości: podkreślanie wspólnych celów i wartości zespołu, które łączą wszystkich pracowników, niezależnie od ich kultury to na pewno podejście, które pomoże w szybszej integracji pracowników.

Równość i sprawiedliwość: zapewnienie, że wszyscy pracownicy są traktowani zgodnie z zasadami równości i sprawiedliwości, bez względu na pochodzenie czy kulturę – to rozwiązanie, które z pewnością się sprawdzi w każdej organizacji.

Dostosowanie środowiska pracy tak, by uwzględniać różne potrzeby i preferencje pracowników z różnych kultur, na przykład w kwestii wyżywienia czy dni wolnych.

Różnorodność w zespołach kierowniczych to klucz do tego, aby różne perspektywy i doświadczenia miały wpływ na podejmowanie decyzji.

Zarządzanie konfliktami w formie wyposażenia liderów w umiejętności radzenia sobie z ewentualnymi konfliktami wynikającymi z różnic kulturowych.

Regularne oceny i działania korekcyjne: warto monitorować na bieżąco sytuację w firmie i w razie potrzeby wdrażać działania dostosowawcze w kontekście integracji kulturowej. Kluczowym elementem integracji w wielokulturowym środowisku pracy jest szacunek i otwartość na różnice, a także aktywne działania zmierzające do zrozumienia i wzbogacenia zespołu poprzez różnorodność kulturową.

 

Grupa VIPoL www.vipolgroup.eu - to agencja pracy tymczasowej, która oferuje m.in. leasing unikalnych specjalistów oraz pracowników fizycznych. Firma, działająca na polskim rynku od 2010 roku, zapewniła pracę dziesiątkom tysięcy osób. Zespół tworzą profesjonaliści w dziedzinach HR, zarządzania biznesowego oraz prawa dotyczącego zatrudnienia i legalizacji pobytu obcokrajowców. Misją firmy pod hasłem „Pracujemy razem” jest łączenie ludzi w relacjach zawodowych ponad granicami państw, zapewniając obcokrajowcom szansę na godne życie. Biura grupy VIPoL znajdują się w Polsce, w Niemczech i na Ukrainie.

 

 

Fundacja VipoL Wspieramy Razem www.fundacjavipol.eu - powstała po to, by monitorować sytuację w polskich firmach, zatrudniających obcokrajowców oraz reagować na bieżące zapotrzebowanie osób i podmiotów nawiązujących współpracę. Fundacja składa się zarówno z Polaków, jak i Ukraińców – ludzi, którzy pracują razem już od 2014 roku i świetnie znają wzajemne oczekiwania. Fundacja podejmuje różnorodne inicjatywy, mające na celu aktywizację i integrację społeczną, przeciwdziałanie wykluczeniu, a także uproszczenie procedur zatrudniania obcokrajowców. Ponadto udziela wsparcia pracownikom i edukuje przedsiębiorców otwartych na zatrudnianie kandydatów spoza Polski.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Michał Ogrodowczyk

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »