Technologie » Komputery

Inteligentne miasta – jesteśmy coraz bliżej?

Coraz więcej ludzi przenosi się z miasta na wieś. Widać to zarówno w skali całego kraju, jak i pojedynczych województw.

Według badań przeprowadzonych przez GUS do 2035 roku liczba mieszkańców stolicy powiększy się w ciągu najbliższych 20 lat o 100 tys. ludzi, a Krakowa – o 10 tys. Migracja do miast jest trendem globalnym. Już teraz miasta, które zajmują zaledwie 2% powierzchni Ziemi są miejscem zamieszkania aż 50% ludzi na świecie, przez co przypada na nie 80% globalnej emisji CO2 oraz 75% globalnego zużycia energii. Prognozuje się, że w najbliższych 10 latach do miast przeniesie się ponad 300 milionów ludzi. W młodszych gospodarkach ten gwałtowny przyrost liczby ludności zamieszkałej w rozwiniętych aglomeracjach stanowić będzie szczególnie duże obciążenie środowiska i infrastruktury komunikacyjnej. W gospodarkach dojrzałych już teraz problemem jest starzenie się infrastruktury i ograniczenia budżetowe. Rozwiązanie jest jedno, aby utrzymać lub odzyskać atrakcyjność i konkurencyjność, miasta muszą funkcjonować inteligentniej.

 

„Miasta powinny być bardziej zrównoważone pod względem obciążeń urbanistycznych, efektywne i przyjazne do życia, czyli Smart. Krok w stronę Inteligentnego Miasta zrobiły już m.in. Warszawa, Bielsko – Biała czy Kraków. Infrastruktura do ładownia samochodów elektrycznych, inteligentne budynki czy inteligentne liczniki do pomiaru zużycia energii to coraz częstszy widok w naszych miastach.” – podkreśla Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska.

 

Sercem "inteligentnego miasta" zawsze jest system gromadzenia i przetwarzania danych. Każde miasto to miliony informacji: o natężeniu ruchu samochodów, o jakości wody w wodociągach, zużyciu energii itd.

 

Wdrożenie systemu pomiarów w elektrycznych, gazowych czy wodociągowych sieciach komunalnych umożliwia uzyskiwanie danych nie tylko o potrzebach konsumentów, ale także na przykład o przyczynach strat energii lub zanieczyszczenia wody. Korzystają z nich nie tylko miasta, ale i prywatni przedsiębiorcy. Zgodnie z unijną dyrektywą do 2020 r. inteligentne liczniki, które są pierwszym krokiem w kierunku Inteligentnego Miasta, powinno mieć 80 proc. odbiorców, ale Polska ma jeszcze bardziej ambitne plany - chce wykonać 100 proc. normy. Do tej pory operatorzy sieci zainstalowali już u odbiorców ponad 150 tys. inteligentnych liczników i wkrótce rozpoczną ich testowanie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Mondaypr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Dziś:
Warsztaty online „Technologie medyczne w modelach zintegrowanej opieki zdrowotnej”
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »