Społeczeństwo » Społeczeństwo
Jak będzie wyglądał pogrzeb papieża Franciszka i żałoba narodowa w Polsce?
![]() |
Zobacz więcej zdjęć » |
Pogrzeb papieża Franciszka i plan uroczystości w Watykanie
Liturgia pogrzebowa papieża Franciszka rozpocznie się 26 kwietnia o godzinie 10:00 na placu Świętego Piotra w Watykanie. Mszy świętej będzie przewodniczył kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego, który również wygłosi homilię. Obrzęd zamknięcia trumny odbył się już dzień wcześniej w Bazylice św. Piotra, co stanowiło wstęp do sobotnich uroczystości. W ceremonii weźmie udział około 200 tysięcy osób oraz 170 oficjalnych delegacji z całego świata. Najważniejsze miejsca zajmą przedstawiciele Argentyny, czyli ojczyzny papieża, a tuż za nimi reprezentanci Włoch i innych krajów, według porządku alfabetycznego w języku francuskim. Po zakończeniu Mszy świętej kondukt pogrzebowy wyruszy przez boczną bramę Watykanu Perugino w stronę Bazyliki Matki Bożej Większej. Trasa będzie liczyła około sześciu kilometrów. Trumna papieża zostanie powitana przez ubogich i bezdomnych, a następnie złożona w Kaplicy Paulińskiej przy ikonie Matki Bożej Salus Populi Romani, przed którą Franciszek modlił się przed i po każdej podróży apostolskiej. Samo złożenie trumny do grobu będzie miało charakter prywatny i nie będzie transmitowane. Pogrzeb Franciszka będzie pierwszym od ponad stu lat pochówkiem papieża poza Bazyliką Watykańską.
Przeczytaj również
Żałoba narodowa w Polsce
Żałoba narodowa w Polsce została ogłoszona na dzień 26 kwietnia 2025 roku decyzją prezydenta RP, za kontrasygnatą premiera, zgodnie z ustawą z 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Dokument regulujący wprowadzenie żałoby musi zawierać uzasadnienie, przyczyny oraz czas jej trwania. Wprowadzenie żałoby narodowej jest gestem upamiętnienia szczególnie ważnej osoby lub dramatycznego wydarzenia. W przeszłości ogłaszano ją m.in. po śmierci papieża Jana Pawła II, katastrofie smoleńskiej. Obecna żałoba ma na celu uhonorowanie życia i posługi papieża Franciszka, który zmarł w wieku 88 lat. W tym dniu w Polsce zaleca się powstrzymanie od organizowania imprez rozrywkowych, dekorowania przestrzeni publicznej kolorowymi ozdobami oraz zachowanie powagi i szacunku wobec okoliczności.
Co wolno, a czego unikać podczas żałoby narodowej?
Chociaż w dniu żałoby narodowej rekomenduje się powstrzymanie się od zabaw, koncertów i hucznych wydarzeń, polskie prawo nie nakłada obowiązkowych zakazów w tej kwestii. Uczestnictwo w wydarzeniach rozrywkowych lub ich organizacja nie jest karana. W polskim Kodeksie wykroczeń istnieje jednak zapis mówiący o możliwości ukarania grzywną lub aresztem osoby, która w sposób demonstracyjny i lekceważący odnosi się do Narodu Polskiego. W praktyce oznacza to, że to od dobrej woli organizatorów imprez zależy, czy zdecydują się odwołać lub zmodyfikować swoje wydarzenia. Wiele instytucji kulturalnych i sportowych zapowiada, że zaplanowane wcześniej mecze, koncerty czy spektakle odbędą się, jednak zostaną one poprzedzone symboliczną minutą ciszy. W dniu żałoby flagi państwowe są opuszczane do połowy masztu, a w mediach dominują programy o charakterze refleksyjnym i informacyjnym.
Przebieg nowenny żałobnej po pogrzebie papieża Franciszka
Pogrzeb papieża Franciszka zapoczątkuje nowennę żałobną, zwaną Novendiali. Jest to tradycyjny cykl dziewięciu Mszy świętych odprawianych codziennie w intencji zmarłego papieża. Pierwsza Msza zostanie odprawiona bezpośrednio po pogrzebie na placu Świętego Piotra, natomiast kolejne odbywać się będą w różnych miejscach Watykanu. Uroczystości te mają charakter nie tylko modlitewny, ale również liturgiczny, symbolizując trwanie Kościoła przy zmarłym papieżu i modlitwę o jego zbawienie. Novendiali są ściśle związane z watykańską tradycją i odbywają się niezależnie od rozpoczęcia konklawe, podczas którego zostanie wybrany nowy papież. W trakcie nowenny kardynałowie będą zbierać się na modlitwy, a wierni na całym świecie łączyć się duchowo z Rzymem, wyrażając wdzięczność za pontyfikat Franciszka.
Licencja: https://www.pixabay.com/photo-license/
Nadesłał:
redakcja
|
Komentarze (0)