Kultura » Kultura

Jak być w TERAZ?

Jak być w TERAZ?
Zobacz więcej zdjęć »
Krótkie dni i ciemne jesienne poranki nikomu chyba nie służą. Przypominamy sobie słoneczne chwile i tęsknimy za czymś, co było lub za czymś, co będzie. Rzadko jesteśmy myślami w TERAZ. To duży błąd, który, zdaniem pisarza Ireneusza Gralika, warto jak najszybciej wyeliminować.

 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Człowiek przeważnie nie żyje w TERAZ. Siedzi na sofie, przeszukuje pamięć i przypomina sobie, co robił dwa tygodnie wcześniej. W ten sposób mija kolejny rok jego życia” – pisze Irek Gralik w jednym z tomów swoich „Inspirujących Myśli – Kluczy do Siebie”. I jeszcze: „Powroty do przeszłości, a nie życie w czasie teraźniejszym, są najczęstszym niekontrolowanym odruchem u ludzi”. Podobnie można powiedzieć o wybieganiu myślami w przyszłość snujemy wizje, plany, marzenia i zapominamy często o ich realizacji. I choć czasem los się do nas uśmiecha, to jednak przeważnie boleśnie doświadczamy prawdy o tym, że nic nie spada z przysłowiowego nieba, a każda sprawa potrzebuje naszego udziału.


Co to znaczy być w TERAZ?

Byś w TERAZ czyli być skupionym na tym, co się w tym momencie dzieje, czerpać z tego, co robimy w danej chwili – mówi autor „Inspirujących Myśli – Kluczy do Siebie”. Czas płynie, sekundy przemijają, każda jest inna. To niby oczywiste, ale większość ludzi żyje w ciągłym pędzie, nie potrafiąc się zatrzymać. Często wiele na tym tracą – odchodzą ich bliscy, psuje się zdrowie – i dopiero w takich trudnych momentach następuje zatrzymanie i zaczyna się wyciąganie wniosków.

Niestety często jest już za późno, by odzyskać to, co straciliśmy. Okazuje się, że żyjemy dla kogoś, realizujemy cudze marzenia, poświęcamy wszystko, by komuś pomóc lub coś uzyskać – a gdy to się udaje lub nie – nie czujemy żadnej satysfakcji lub wiemy, że nie zostaliśmy wystarczająco docenieni. Po drodze zapominamy kompletnie o sobie i własnych potrzebach.

 

Brzmi znajomo? Z czego to wynika, że uciekamy od siebie, nie żyjemy tu i teraz, gubimy się w chaosie spraw do załatwienia i traum do przepracowania?


To w dużej mierze wynika z naszej mentalności – uważa Irek Gralik. Wydaje nam się, że, jeśli zajmujemy się sobą, jesteśmy egoistami. Do tego wciąż panują silne stereotypy ról, w które wchodzimy - mit matki Polki, mit chłopca, który nie płacze, silnego ojca, niezależnego przedsiębiorcy, czy szefowej bez skrupułów. Wchodzimy w te role często bezwiednie i choć one nadają jakiś sens naszej egzystencji, mogą powodować, że kompletnie zapominamy o tym, kto mieszka wewnątrz nas samych. Czasem tak się schowamy w tych swoich skorupkach, że dopiero na starość orientujemy się, że właściwie nigdy nie żyliśmy naprawdę. I pojawia się żal, że jest już za późno, by to naprawić.

 

 ak więc żyć w TERAZ?

Zacznij od narzucenia sobie choć raz dziennie krótkiego zatrzymania i potem stopniowo je wydłużaj. Skup się na sobie i na tym, co w tej chwili przeżywasz. Popatrz, gdzie się znajdujesz, co Ci się podoba, a co nie. Znajdź pozytywy, rób sobie małe przyjemności, a oswoisz swoje TERAZ.


Przykłady? Proszę bardzo!

  • jeśli za oknem widzisz ciemność, ciesz się, że jesteś w domu,

  • jeśli musisz wstać bardzo wcześnie, gdy inni jeszcze śpią – delektuj się ciszą,

  • zrób sobie zdrowe śniadanie, poczuj smaki,

  • idąc na przystanek autobusowy, zauważ drzewa, które mijasz po drodze,

  • w drodze do pracy podnieś jesienne liście i przyjrzyj się im,

  • zbieraj kasztany,

  • bądź czasem jak dziecko, które wskakuje do kałuż w kaloszach i piszczy z radości,

  • kiedy pada – rozłóż nad głową kolorowy parasol,

  • kiedy wieje – otul się miękkim szalem,

  • przeżywasz trudny moment? Płacz. Przytul się w myślach do kogoś, kto mógłby Ci pomóc. Może teraz go nie ma, ale sama oswojona myśl pomoże.


Obecny czas trzeba dokarmiać, dbać o niego, nie pozwolić, by chodził brudny i w podartym ubraniu – mówi pisarz. Czas DZIŚ czeka na realizację i zagospodarowanie go w pełni. Nie zwracasz na niego uwagi, dlatego odczuwasz pewne uciążliwości. W ten sposób czas dopomina się, abyś poświęcił mu choć odrobinę swojej cennej uwagi, abyś zaczął pracować z nim, baw się nim. Bądź w TERAZ!


W oswojeniu TERAZ mogą Ci pomóc „Inspirujące Myśli – Klucze do Siebie” . Jest to siedem małych książeczek, które łatwo schować do kieszeni, czy torebki. Książeczki zawierają 560 myśli-kluczy, zebranych w rozdziały, m.in.: „Akceptacja”, „Zrozumienie”, „Dzieci”, „Umysł”, „Moc”. „Nowy czas”, „Tworzenie życia”, „Praca nad sobą”, „Strachy, lęki”, „Po rozwodzie”, „Realizacja siebie”, „Podróże w czasie” i wiele innych. Klucze służą pobudzeniu, wyjaśnieniu, naprowadzeniu oraz podsunięciu, pomysłu lub podpowiedzi osobom je czytającym. Powstają, kiedy rano piszę kolejne teksty. Niektóre, ale zdecydowana mniejszość została powołana do życia, w trakcie toczącego się dnia. W nich zawarta jest wiedza. Posiadają siłę, aby otworzyć Twoje, do tej pory szczelnie zamknięte wrota zrozumienia.
To wystarcza, abyś ruszył z miejsca. To, co latami było dla Ciebie niedostępne, po ich przeczytaniu, uruchamia się samoczynnie. Wprowadza w Twoim życiu ciąg zdarzeń. Teraz w odróżnieniu od dotychczasowych przypadków, wejdziesz w te doświadczenia bez obaw i świadomie. Rozwiązania są konstruktywne, ponieważ nareszcie zaczynasz zadawać je sobie, a nie innym. Życzę każdemu, aby odnalazł w nich to, czego poszukuje”.



Ireneusz Gralik jest autorem opowiadań i powieści, inspiratorem rozwoju osobistego. Napisał m.in. „Inspirujące Myśli – Klucze do siebie”, „Inspirujące opowiadania”, „Słuchajcie siebie”, „Jabłka i kwiaty” oraz „Braci”. Wieloletni ekspert w zakresie budowania i utrzymywania długoterminowych relacji z ludźmi. Zawsze optymista. Namawia do pilnowania własnych myśli i nieunikania rozmów zwłaszcza tych, które wydają się „trudne”. Jest zdania, że każda rozmowa rozwija, trudniejsza jeszcze bardziej. Jego motto brzmi: „W zdrowym ciele zdrowa myśl". Przyszedł czas na ODWAGĘ!





Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

sara-31

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »