Gospodarka » Maszyny

Jak działają zawory elektromagnetyczne?

Jak działają zawory elektromagnetyczne?
Zobacz więcej zdjęć »
Zawór elektromagnetyczny, zwany inaczej elektrozaworem, jest elementem kontrolującym medium pod ciśnieniem. Jego zadanie polega na odcinaniu lub sterowaniu przepływem mediów ciekłych bądź gazowych za pomocą cewki elektromagnetycznej.

W naszym artykule przybliżamy pracę zaworów elektromagnetycznych – jak działają, jak są zbudowane i jakie są ich rodzaje.Działanie zaworów elektromagnetycznych

Zawory elektromagnetyczne sterowane są elektrycznie. Na czym to polega? Otóż wykorzystują one do swojego działania zjawisko pola elektromagnetycznego. Sterowany przez cewkę elektromagnetyczną i przekazywany do zaworu sygnał elektryczny powoduje zmianę jego położenia – z pozycji otwartej na zamkniętą lub odwrotnie. Dzięki temu następuje kontrola przepływu ciekłego lub gazowegomedium w układzie. Ten sposób działania jest obserwowany np. w grzejnikach centralnego ogrzewania. Należy przy tym pamiętać, że znajdujące się w zaworach elektromagnetycznych medium może płynąć tylko w jednym kierunku, ponieważ są to urządzenia jednokierunkowe.Budowa i rodzaje zaworów elektromagnetycznych

Zawór elektromagnetyczny składa się z kilku elementów: korpusu, który posiada przyłącze wejściowe, wyjściowe i otwór o średnicy nominalnej dla przepływu medium, urządzenia zwierającego, czyli uszczelnionego tłoczka przesuwającego się w trzpieniu, na którym z kolei osadzona jest cewka, wytwarzająca pole elektromagnetyczne, wprawiające w ruch tłoczek – wyjaśnia specjalista z firmy GRADOS, która jest autoryzowanym dystrybutorem Edwards – światowego lidera produkcji i dostarczania przemysłowych systemów próżniowych oraz redukcji zanieczyszczeń, w tym zaworów próżniowych, sterowanych pneumatycznie, elektromagnetycznie oraz ręcznie.

Istnieje jednak kilka podziałów zaworów elektromagnetycznych, np. ze względu na sposób ich działania. W tym przypadku można wyróżnić elektrozawory, które różnią się od siebie liczbą dróg przepływu, czasem działania czy zakresem ciśnień pracy. Biorąc pod uwagę medium, które przepływają przez zawory elektromagnetyczne, spotkać można zawory do wody i do pary wodnej, do oleju oraz do gazu. Istnieje także podział rozróżniający zawory z innym elementem sterującym przepływu, do których należą: membrana, tłoczek, rdzeń zanurzony oraz ruchoma kotwica.

Zawory elektromagnetyczne mają szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je przeważnie w instalacjach chłodniczych i ciepłowniczych oraz w systemach pneumatycznych. Decydując się na zakup, należy dobrać model odpowiednio do jego przeznaczenia, w czym pomóc mogą specjaliści, który z chęcią pomoże w dopasowaniu urządzenia do potrzeb.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »